banner84

Esnaf karaları bağladı

3 günlük Ramazan Bayramı'nı bekleyen esnaf bayramdan da umduğunu bulamadı. Beklentilerin aksine yerli turistlerin alışverişlerini esnaflardan yapmaması, esnafı yeniden kara kara düşündürtmeye başladı

Esnaf karaları bağladı
Ramazan Bayramı sonrasında Alanya esnafı 3 günlük bayram tatilinden aradığını bulamadı. Alanya esnafı Mehmet Ali Oruk, 3 günlük bayram tatilinde cebine giren parayı 'Akmasada damladı' diye nitelendirerek "Pek bir yararı olmadı ama yine de fena sayılmazdı.  Bu bayram beklentilerimizi karşılamadı. Geçen bayrama göre düşüktü ve beklentimizin oldukça altında satış yaptık" dedi.
'SEZONDA DEĞİŞİKLİK YOK'
Turizm sezonunda henüz bir değişiklik olmaldığını vurgulayan Oruk," Sezonda şu an için bir değişiklik yok, bu haftadan sonra turizmin bize neler getireceğini göreceğiz diye düşünüyoruz. Yerli turistler her ne kadar az olsa da onlara da satış gerçekleştiriyoruz" dedi. 
'BU BAYRAM DA BİZE YETMEDİ'
Nezahat Turkan," 3 günlük Ramazan bayramı stres ve yorgunluk haricinde bir şey sağlamadı. Yerli turist vardı ama bizlere yetecek kadar değildi. Ramazan Bayramı geçen yıl ki bayramlara göre beklentimizi karşılamadı. Tahmin edildiğinden daha aşağıda kar elde ettik" diye konuştu. 
'YAPRAK KIMILDAMIYOR'
Turkan," Sezon henüz istediğimiz gibi ilerlemiyor. Yaprak kımıldamıyor diyebiliriz. Bayramın ardından da bir değişiklik yok" dedi. 
'KURU KALABALIK YARATILDI'
Adnan Kara," 3 günlük Ramazan bayramı kuru kalabalıktan başka pek bir şey sağlamadı. Bir tane bile yerli turiste satış yapmadım. Bu bayramın beklentilerimizi karşılamasını isterdik. Ama hiç bir şekilde istediğimiz, beklediğimiz gibi olmadı. Karı bırakın cebimizi yalnızca siftah parası girdi bayram boyunca o da yabancı turistlerden" dedi.
ESNAF HALA KAN AĞLIYOR
Genel olarak turizmin nasıl gittiği sorulduğunda ise Kara," Esnafın durumu hala aynı şekilde. Ne bir yaprak kımıldaması var nede rüzgar. Evimize ekmek parası götürebilecek kadar para kazanırken, kira parasını çıkarabilecek bir kazanç elde edemiyoruz" diye konuştu. 
'YERLİ TURİST YALNIZ BAKTI GEÇTİ'
Vedat İlhan,"  3 günlük Ramazan bayramı hiçbir yarar sağlamadı açıkçası çünkü gezip dolaşan insanlar hiçbir şey almıyor. Yerli turistler bu bayramda sadece bakıp gittiler, bize hiç bir yararları olmadı. Beklentimizi karşılamadı bu bayramda" dedi.
'2017 BEKLENİLDİĞİ GİBİ DEĞİL'
İlhan," 2016 sezonunun ne durumda olduğunu hepimiz hatırlıyoruz. 2017'ye bel bağlarken ondan da umduğumuzu bulamıyoruz. Seneleri böyle düşün düşün geçiyor" dedi. 
'SİFTAH YAPMAKTA ZORLANDIK'
Taksici esnafı Abdullah Ertekin," 3 günlük Ramazan bayramı hiçbir yararı olmadı, zaten trafikten çıkamadık. Tahmin edilenin aksine beklentilerin daha da aşağısında bir bayram geçirdik. Siftah bile yapmakta zorlandık" diye konuştu. 
'HALİMİZİ SİZ DÜŞÜNÜN'
2017 turizm sezonunu değerlendiren Ertekin," Şu an saat 12.00 olmasına rağmen daha siftah yapmadım. Halimizi artık siz düşünün. Ne kadar iyi olabilir ki 2017 sezonu da bu durumda" dedi. 
'ALANYA HAREKETLENDİ AMA BAYRAMDA İŞİMİZE YARAMADI'
3 günlük bayram tatilinde Alanya'ya gelen yerli turistle işlerin yürümeyeceğini söyleyen Ali Kaya," Yerli turistle bu iş yürümez, neden yürümez ? Yerli turistin alacağı belli, yiyeceği belli, içeceği belli. Adam zaten üç günlüğüne tatile gelmiş. Bize Avrupalı turist lazım, şu anda işlerimiz çok kötü mesela Alman, İngiliz, Danimarkalı bunlar para harcıyorlar. Tamam biz yerli turistimize bir şey demiyoruz, sağ olsunlar Allah razı olsun hepsinden. En azından bayramda geldiler bayramda Alanya'da hareketlenme oldu. İşlerimiz çok kötü para kazanamıyoruz. Bakın tura gideceğiz şimdi elimde yüz lira para var bu para ne mazotu karşılar ne kaptanı. Sezon çok kötü" dedi. 
'BU SEZONDA KÖTÜ GEÇERSE ALANYA BİTER'
Avrupalı turistlere karşı isyanını dile getiren Kaya," Avrupalı turist bekliyoruz. Yani bu Avrupalılar inadından vazgeçse ülkemize gelse ülkemiz rahat olur ama Avrupalılar Türkiye'nin büyümesini istemiyor. Devamlı diyorlar gel dediğimiz zaman gelsinler; git dediğimiz zaman gitsinler. Ama biz artık eski Türkiye değiliz ki çok büyüdük. Ama turistler bize inat ediyor ülkemize gelmemek için. Ne ? Ne oldu ? Nasıl inat ediyor ? Turizmden bizi vurmak istiyorlar, darbeden olmadı. Her türlü, her gün bir pislik yapıyorlar. Bombalarla olmadı şimdi başladılar turizmden vurmaya inşallah iyi olur turizm. İnsanlara yazık yani. Elli bin euroya kira veren arkadaşlarım var. Yani inşallah turizm iyi olur da arakadaşlarımız batmaz, biz de dahil yani. Yoksa bu sene turizm kötü olursa Alanya biter" dedi. 
Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2017, 19:58
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107