banner165

Esnaf yaza tamamlanmasını istiyor

Alanya Kapalı Otopark, Pazar Alanı, Sinema ve Dijital Kütüphane Projesi için inşaat çalışmaları devam ederken, bölge esnafı yaza kadar projenin tamamlanması gerektiğini, yoksa işlerinin daha fazla düşeceğini söyledi

Esnaf yaza tamamlanmasını istiyor

Alanya Belediyesi'nin dev projeleri arasında yer alan Alanya Kapalı Otopark, Pazar Alanı, Sinema ve Dijital Kütüphane projesinde çalışmalar sürüyor. Son zamanlarda şiddetli yağış nedeniyle inşaat çalışmalarına ara vermek zorunda kalınırken, bölge esnafı da inşaat çalışmaları nedeniyle yaşadıkları zorlukları Alanya Posta Medya'ya anlattılar. Çalışmalar nedeniyle park sorunun yaşandığına değinen esnaf, yaz aylarına kadar projenin tamamlanması gerektiği aksi takdirde işlerinin daha fazla düşeceğini söyleyerek, yetkililere çağrıda bulundu. 
'GECE GÜNDÜZ ÇALIŞILMALI'
Çalışmaların tamamlanabilmesi için gece gündüz çalışılması gerektiğini belirten Özay Nizamlıoğluİ, “Valla çok kötü oldu. İnşaat bir türlü ilerlemiyor. Park sorunu çok yaşanıyor. Çok olumsuz etkilendik kiramızı bile zor öder olduk. Bence projenin bitmesi için gece gündüz çalışılmalı. Yaza yetişsinler bari o zaman kendimizi biraz kurtarsak diyoruz" ifadelerini kullandı.
'MÜŞTERİLERİMİZ AZALDI'
Projenin bir an önce bitmesini istediklerini belirten İzzet Azakoğlu şu sözlere yer verdi; Buradaki bütün esnafların müşterileri baya azaldı. Park sorunu da çok fazla. Bir de inşaat halinde olunca maalesef Cuma Pazarı da kalkınca buradaki bütün esnafların durumu kritikleşti. Temennimiz bir an önce bitmesi. Çünkü esnaflara ve pazarcılara söz verildi”
'İŞ KAPASİTEM YÜZDE 50 DÜŞTÜ'
Çalışmalar yüzünden iş kapasitesinin yüzde 50 düştüğünü ifade eden Halis Bektaş, “Burası 12 yıllık bir işletme. Dolmuştan inen müşteriler çarşıya doğru inerken burada karnını doyurarak çarşıya iniyorlardı. Bunun üzerine turistler, okul ve esnaflarımız vardı. Şuanda kış ayındayız zaten işler az. Buranın kapanması  müşterinin gelmesini zorlaştırıyor ve bizleri tabi ki etkiliyor. Benim işi yüzde 50 düştü. Pandemi bize zaten büyük bir külfete mal oldu. Üstüne bir de bu işlerin çıkması bizleri baya etkiledi. Çalışmalar koordineli bir şekilde işlenmemesi projenin yeniden değişip yavaş ilerlemesi. Yağmurdan dolayı inşaatın havuz gibi suyla dolması işlerin ilerlemesini zorlaştırıyor. Bu sebeple bizlere sistemsel olarak söylenen Nisan ayında buraya açacağız sizin işlerinizi kolaylaştıracağız deniliyor ama bunun olmasının mümkün olmadığını görüyoruz” sözlerine yer verdi.
'NİSAN AYINDAN UMUDU KESTİK'
Pazarcılarında Pazar pazarını oraya taşındıklarından itibaren gelirlerinin oldukça düştüğünü belirten Bektaş, “ Buradaki pazarcıların hepsini tanıyorduk onlardan alışveriş yapıyorduk. Pazarcılarda umudu kestiler. İnşaatta çalışan arkadaşlar ile konuştuğumuzda bizlere şunları söylüyorlar; biz Nisan ayında tabanı düzleştirsek bile tabelaları kaldıramayız en fazla birkaç metre geri çekebiliriz gibi bir söz söylediler. Bu da demek oluyor ki burası açılmayacak. Biz de ona göre istihdam sağlanacak ve ben 3 yerine bir garson çalıştıracağım. Çünkü sezonun iyi olmamasından dolayı. En kötü düşündüğümüzden benim günde bin lira zararım olsa yılda 360 bin TL zararım olmuş olacak. Bir yetkilinin buraya gelip durumu açıklamaması bence yanlış. Burada 50-100 tane esnaf vardır hepsinin yarası aynı. Dükkanımın önünden geçen insanlar yolun sonu var mı diye merak ediyor. Dükkanımın içinden motor geçiyor benim ya. Sineye çekmek lazım. Nisan’da ümit ediyoruz ki tamamlanmış olur. Pandemi arkasında bu durum bizler için hiç iyi olmadı. Zor bir süreç Allah herkese yardım etsin” ifadelerini kullandı.
'İSTEDİĞİMİZ ZAMANINDA BİTİRİLMESİ'
Hilmi Kafes ise “Pazar yerinin şuanda kapalı olması tabi ki işlerimizi düşürüyor. İstediğimiz zamanında  bu hizmetlerin bitirilmesini bekliyoruz. Başkanımız vaktinde bitirileceğini söyledi Başkanımıza güveniyoruz”  sözlerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169