banner84

Esnaf zorda

Covid-19 esnafı zor durumda bırakmaya devam ediyor. Gerek yerli halka hizmet veren sektörler, gerek turizm esnafının ortak noktası ise, günlerini kazanç olmadan ve eski günlerini özleyerek kepenk kapatmak oldu.

Esnaf zorda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ekonomik kalkınma kalkanı çerçevesinde esnaf ve vatandaşlara can suyu kredileri hayata geçmişti. Esnaf desteklere teşekkür ederken, bu kredilerin ise yetersizliğinden yakınıyor.
'DEVLETTEN YARDIM BEKLİYORUZ'
Lekalem Düzgün, “Sağolsunlar yıllarca gelin ve damak kardeşlerimize, hakim ve savcı kardeşlerimize, Alanya’lı kardeşlerimizin kuru temizleme işlerini yaptık. Buralı değilim fakat hanımım buralı. Alanya’nın eniştesi olarak hizmet ediyoruz. Pandemi hepimizi vurdu. Devletten yardım bekliyoruz. Sigorta primimi ödeyemiyorum. Gelirimle çorba kaynatıyorum. Devlet gereğini yapmalı ve bizlere sahip çıkmalı” dedi.
'ÖNÜMÜZÜ GÖREMİYORUZ'
Alanya’da turizmin önemli gelir kaynaklarından dövme sektörü temsilcisi Erol Yıldırım ise, yeni normal sonrası İskandinav pazarının gelir kaynağı olduğunu ve Rusya pazarının kendisine bir katkı sunmadığını ifade etti. Yıldırım, “Pandemi en çok dövme sektörünü vurmuştur. Bizim işimiz daha çok İskandinav ülkelerine bakıyor. Maalesef İskandinav gelişi Türkiye'ye çok azdı. Bizim kendi açımızdan sadece eski müşterilerden döndürmeye çalıştık dükkanlarımızı. Bizim Alanya'da 2 tane şubemiz var.  Ülkemiz daha çok Rus ağırlıklı misafir aldı. Rus ağırlıklı müşterilerin bize hiçbir katkısı olmadı. İskandinav ülkelerinin gelmesi lazımdı. Yüzde 80 oranında bir düşüş yaşadık. Gönül istiyor ki umutlanalım, önümüzü görelim. Ama maalesef önümüzü göremiyoruz. Destek aldık ama bu ne kadar yetti bizim istihdam açısından? Burada çalışan 5 dövmeci miz var 4 tane infocumuz var. O bize ne kadar destek oldu tartışılır bir konu. Keşke İskandinav müşterilerimiz gelseydi daha iyi olurdu. Ama maalesef gelmedi" diye konuştu. -Rayıf DOĞRULU

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107