banner84

Esnafa bir darbe de markalardan

Alanya'da sezonda işlerinin iyi gitmediğini belirten esnaflar marka temsilcilerinin esnafları rahatsız ettiğini belirterek "İşlerimiz bu denli kötüyken üstüne bir de markacılarla uğraşıyoruz" dediler.

Esnafa bir darbe de markalardan
Mevlüt UYGUR
Alanya'da esnaflar otellerdeki doluluk oranlarının kendilerine bir yansıması olduğunu belirterek işlerinin kötü olduğunu belirterek bazı marka temsilcilerinin de esnafı rahatsız ettiğini söylediler.  Marka temsilcilerinin esnafları gezerek bazı esnaflara ceza yazdıklarını belirten esnaf " Zaten işlerimiz kötü gidiyor. Dolar ve Euro kuru yüksek. Mallarımızı ona göre alabiliyoruz. Üstüne markacılar  rahatsız ediyor. Markacılar biz esnafları gezeceğine fabrikalara ve bu ürünlerin çıkarıldığı yerlere gitsinler. Esnafın ne suçu var?" diyerek serzenişte bulundular. ALESO Başkanı Nuri Demir de bu  sorunun esnafları gezerek değil de malların çıkarıldığı yerleri gezilmesi gerektiğini söyledi.
'ASIL SUÇLU ÜRETİLEN YERDİR'
Ercan Atalay, "Bu işte devletin, esnafa değil bu ürünlerin yapıldığı yere baskın yapması lazım. Örneğin sigara içmek yasak ise bu sigaranın satışını durduracaksın. Sigarayı piyasaya sürmeyeceksin.  Bunun asıl suçlusu üretilen yerdir. Önce üretilen yeri basacaksın. Ondan sonra esnafı rahatsız edeceksin. Zaten sezon geçiyor. İnsanların borcu derdi var. İnsanlar zor bela geçiniyor. İnsanlar bir   birini vuruyor. Niye? Hep para yüzünden. İşlerin kötü olduğundan.  Zaten Dolar ve Euro kurunun durumu belli. Bizde malımızı ona göre alıyoruz. Bu ürünler her yerde satılıyor. Sadece 3-5 dükkanda   
değil. İlk önce bu ürünlerin çıkarıldığı yere gidilmesi lazım. Kötü geçen sezonda esnafı bu kadar sıkmaya gerek yok" dedi
'MARKA OLAYI TAMAMEN RANT OLAYIDIR'
Asım Şahinkaya, "Turizm sezonu çok kötü geçiyor. Son 10 yılın en kötü sezonunu yaşıyoruz. 2016 yılında turist gelmeyince oteller fiyat indirimine gitti ucuz müşterilerle doldurdular otellerini. Bu  durumda sadece otelciler para kazandı. Bu turizmin düzelmesi için acilen çevre yolundaki indirim mağazalarını ve otel içindeki dükkanların kapatılması lazım. Barlardaki ve otellerdeki personellerin sağa sola  hanut için müşteri taşıması önlenmesi gerekir. Hanutculuk yapanların ruhsatların iptaline kadar ağır ceza işlem uygulanması gerekir. Turizmciler diyorlar ki turist dolu rekor kırdık diyorlar ama 3 gün   önceki Almanya Düsseldorf Antalya uçağının 17 kişi ile geldiğini bilsinler. Şu an turistten otel ve AVM başkasına hiç bir faydası yok. İşlerimiz bu denli kötüyken bir de turizmin kanayan yarası olmuş   markacılarla uğraşıyoruz. Marka olayı da Türkiye'de tamamen rant için uygulanan bir sistem.  Marka avukatları rüşvet karşılığında bu işi yapmaktadır. Hiç bir yetkili kurum da esnafın arkasında  durmaktadır" dedi.
'ESNAFIN NE GÜNAHI VAR?'
Mehmet Ali Sincer, “Turizm aslında iyi, biz kötü hale getiriyoruz. Aç gözlüğümüz ve sorumsuzluğumuz bizi bu hale sokuyor. Eğer turizmin iyi olmasını istiyorsak ve markacıları istemiyorsak bütün  esnaf el ele verecek. A'dan Z'ye. Benim dükkanıma geliyor karşıdaki esnaf kendi malını kaçıyor. Gelip bana yardım etmesi gerekiyor. Eğer markaların satılmasını istemiyorsanız gidin yetkililerle  görüşün esnafın ne günahı var. Esnafa bu kadar ceza yazacaklarına gidip yetkililerle görüşün, çözüm bulun. Esnaf kaç kuruş kazanıyor ki! Bütün esnafın borcu var. Kendi dükkanının çöp vergisini ödeyemiyor. Bir de bunun üstüne markacılar geliyor esnafı sıkboğaz ediyor. Esnaf borç içinde yatırken yetkililer bolluk içinde yaşıyorlar. Esnafı düşünen yok" ifadelerini kullandı.
'İŞLEMLER ESNAFA DEĞİL FABRİKARA YAPILSIN'
İrfan Ersoy, "Turizm sezonu zaten kötü geçiyor.  Dolar ve Euro kuru yüksek malımızı ona göre alıyoruz. Üstüne markacılar gelip esnafı rahatsız ediyor. Sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Bu malları herkes satıyor sadece 3-5 kişi değil. 20 milyon kişi tekstilden ekmek yiyor. Yasaklanacaksa da bütün Türkiye de yasaklanmalı. Esnafları gezmek yerine fabrikalara malların çıkarıldığı yere gitmeliler. İşlemler esnafa değil de fabrikalara yapılsın" dedi.
'ESNAF BUNA MECBUR KILINIYOR'
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, "Bu marka olayı turizmin ve hayatın bir gerçeği. Bunu turiste biliyor, satan da biliyor. Kimse kandırılmış olmuyor. Bu olayı hükümette, devlette biliyor. Alanya'da kaçakçılık şubesi de biliyor. Herkes biliyor. Bunu kimse kötünden kazımak istemiyorlar. Çünkü İstanbul'da Ankara'da 3 Milyar cezası var. Ama burada 50 tane esnafa ceza  kesilince 100 milyar cezası var. Burada avukatlar kazanıyor. Firmanın cebine bir kuruş para girdiğini sanmıyorum. Bu gerçekleri bütün Türkiye'de her türlü kurum, birim amiri biliyor ama nedense  işlerine kolay geldiği için bizim esnafı mağdur duruma sokuyor. Esnafın hiç bir suçu yok. Esnaf bunu almaya da satmaya da mecbur kılınıyor. Dolar Euro kuru da yüksek esnaflar mallarını ona göre  alıyor. Bu olaylar bizi aşan olaylar. Avukat gelmiş ceza yazıyor. Avukata ceza yazma deme şansım yok. Evet doğru kanunen bu olay yasak. Yasak bir şeye de arka çıkmış ola biriz. Milyonlarca kişi bu  şeyden ekmek yiyor. Bunların önüne geçilmesi de zor. Köklü bir çözüm olmadığı müddet bu iş devam edecektir.  Bu işi esnafları gezerek değil fabrikalarını gezerek çözüle bilinir" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2018, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107