banner84

Esnafa döviz darbesi

2016 ve 2017'de sıkıntılı günler geçiren esnaf 2018'de de dövizdeki dalgalanmalarla sıkıntılı bir sürece girdi. Oda başkanları dükkan sahiplerine kiralarında yardıma gidilmesi gerektiğini söyledi.

Esnafa döviz darbesi
Mevlüt UYGUR
Son dönemlerde döviz kurlarında dalgalanma yaşanması Alanya esnafını sıkıntıya sokmaya başladı. Son 2 turizm sezonunu kötü geçiren esnaf bu yılda dövizdeki dalgalanmalarla sıkıntıya girdi. Alanya  Postası'na konuşan oda başkanları esnafların döviz dalgalanmalarında sıkıntı yaşadıklarına değinerek dükkan sahiplerinin kiralarda esnafa yardımcı olması istediler. Ayrıca mal alışverişlerini de  dövizle değil de TL ile yapmaları konusunda tavsiyelerde bulundular.
'ESNAFA CİDDİ ANLAMDA SIKINTI YARATMAKTA'
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı ve Alanya Keykubat Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Velittin Yenialp, "Dövizdeki bu dalgalanmalar ciddi anlamda esnafımızı   etkiliyor. Ama bunun dış mihraklar tarafından seçim döneminde ülkemiz üzerinde yapılan bir oyun olduğunu hepimiz biliyoruz. Aslında kurun gerçek değeri bu değil. Ama ülkemiz üzerinde oynanan   oyunlar neticesinde döviz kurlarında ciddi anlamda oynamalar olmakta. Ama tabi ki biz ilk başta ülkemizi düşünürüz. Ülkemiz olmasa dövizin, paranın bir anlamı yok. İlk başta ülkemize sahip  çıkmamız gerekiyor. Biz bir Suriye değiliz. Ülkemizi terk edemeyiz. Esnafımız açısından da ciddi anlamda sıkıntılar yaratmaktadır. Kurun böyle yüksek olması. Sonuçta hepimiz bu ülkede yaşıyoruz.   Gerek dükkan sahipleri gerek ise mal aldığımız kişilerin dövizle değil TL ile üzerinden alışveriş yapmalarını önermekteyiz. Dükkan sahiplerinden ricamız 2-3 yıl önceki kurların üzerinden almaları.   Sonuçta bu dükkanın içinde oturun insanlar dükkanlarını iyi niyetle kiralarını ödemenin hesabını yapmaktalar.  Bu insanlar bugün dükkanlarından çıkar gider ama 10-20 yıldır dükkanlarının kirasını bir  şekilde ödemişlerdir. Yeni insanlar gelir aynı para veya biraz daha üstüne kiraya verilebilinir ama bunların ne olduğunu bittiğini bilemeyiz. 10 lira alacağız derken hiç alamadığınız da olabilir. Onun  için dükkan sahiplerinden dükkanlarındaki kiracılarına sahip çıkmalarını istemekteyiz.  Eğer böyle olursa esnaflarımızın hepsi rahat bir nefes alır. Son 2 yılın acısını bu sene çıkarmış oluruz. Ama  dükkan kiralarında indirime gidilmezse mal alışverişleri döviz üzerinden yapılırsa esnaflarımız bu yılda esnaflarımız kötü bir sezon geçirir" dedi
'MORAL BOZUCU BİR DURUM'
Alanya Otelciler Pansiyoncular Lokancılar Kafeteryacılar ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, " Son dönemlerdeki döviz kurundaki dalgalanmaların hızlı bir şekilde  yukarıya doğru gitmesi neticesinde kiraları döviz kuru üzerinden olan Dolar ve Euro olarak kiralamış işletmelerimiz ve esnaflarımız adına hem moral bozucu hem de sıkıntı verici bir durumdur. Ancak  son günlerde merkez bankamızın ve siyasi gücümüzün ortaya koymuş olduğu durum neticesinde dövizin tekrardan aşağı yönlü döndüğünü görüyoruz. İnşallah daha da aşağı doğru gider diye bekliyoruz. Ancak her halükarda şuandaki döviz kurunun yüksek olduğu belli. Bunla ilgili inşallah önümüzdeki süreçte sezon iyi giderse belki bir nebze kurtarma imkanımız olabilir. Dükkan  sahiplerimizin döviz kurunu belli bir noktaya sabitleyerek esnaflara yardımcı olursa  bizde esnafımız adına memnun oluruz.  Şuanda Türkiye'de bir çok kurum döviz kurunu 4 lira, 3.95, 4.10 gibi  rakamlarla sabitleyerek kayıplarını karşılıyorlar.  O yüzden bizde ricamız döviz kurlarını sabit bir şekilde kiralara yansıması iyi olur diye düşünüyoruz. 2016 ve 2017 turizm sezonlarını iyi  geçirmemiştik. İnşallah 2018 turizm sezonunu iyi geçir de son 2 yılın açığını kapatırız" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2018, 21:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107