banner84

Esnafı zor günler bekliyor

Turizmin açılmasıyla birlikte esnafın durumunu değerlendiren Değirmenci, bu senenin yok sayılması gerektiğini daha öncede söylediğine dikkat çekti. Değirmenci, "Esnaf tedirgin. Ekonomik anlamda esnafımıza yansımalar çok şiddetli" dedi.

Esnafı zor günler bekliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla 1 Haziran ayından itibaren normalleşme planı kapsamında esnaf kepenklerini açmaya başlamıştı. Bu kapsamda turizmin açılmasıyla birlikte esnafın durumunu değerlendiren Alanya Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, “2020 sezonu çok iyi olacak diye beklerken pandemi meselesiyle covid-19 sebebiyle maalesef 2020 turizm sezonu başlamadı. Son dönemde Ağustos'un 10'undan itibaren Rusya'dan yapılan uçuşlarla ve yine Kurban Bayramı'ndaki yapılan iç turizm hareketliliği ile bir nebze de olsun bir katkı sağlamış olsa da bu senenin daha önceki söylemiş olduğunuz gibi yok sayılması gerektiğini her zaman ifade ettik. Bu sene turizm açısından yok sayılacak bir yıl ancak bunun ekonomik açıdan esnafımıza yansımaları maalesef çok şiddetli oluyor. Pandeminin başlangıcında devletimiz bazı kararlarla SGK primlerinin ertelenmesi ile ilgili kararlar aldı, kredilerin ertelenmesi ile ilgili kararlar aldı ve 25 bin liralık esnaf destek kredileri ortaya çıkardı. 
'GEÇEN SENE 15 MİLYON BU SENE 1 MİLYON TURİST'
Esnafımızın büyük kısmı bu destek kredisinden faydalandı bu dönem için bir nebze nefes alma adına bunlar önemliydi ancak Antalya'ya giden turist sayısı yaklaşık 1 milyon. Geçen yıl bu rakam 15 milyonlardaydı. Şu anda hala iş yerlerine açmayan arkadaşlarımız var aynı otellerin açılmadı gibi iş yerlerini açmayan esnaflarda var. Son umutlarla Ağustos Eylül Ekim gibi biraz daha bir şey olur mu diye bekleyenler var. Ancak netice itibariyle olmayan bir sezonu yaşayacağız ve kış aylarında Ekim Kasım Aralık aylarında özellikle SGK ödemeleri ile beraber ve yine alınan kredilerin ilk taksit ödemeleri bu aylara yayılacak. Yani Nisan ve Mayısta kredi kullananlar Ekim Kasım gibi bu taksitlerin ödemeleri gelecek o yüzden önümüzdeki bir süreçte çok sıkıntılı bir dönemi geçireceğiz. Son günlerde vaka sayılarının artması ile bazı kısıtlamaların da tekrar gündeme geleceği görünüyor. İnşallah ekonomik anlamda tekrar bir kısıtlama yaşanmaz. 
'ESNAFIMIZ KALDIRAMAZ'
Eğer bir kısıtlama yaşanırsa esnafımızın bunu kaldırma gücü zaten şu anda kalmadı. Çeklerle ödemelerle kiralarla ilgili sıkıntıları var. Maalesef kiracı ve kiralayan arasındaki ilişkilerle sıkıntıları var. Bize yansıyan meseleler var o yüzden önümüzdeki kış ayları çok zor geçeceğe benziyor. İnşallah Eylül Ekim gibi hükümetimiz tüm bu konuları değerlendirerek sayın cumhurbaşkanımız yeni tedbirler ve esnafı da destekleyici sadece kredi değil esnafı destekleyici diğer tedbirlere de inşallah başvururlar diye düşünüyorum. Pandemi dönemindeki vergilerin, SSK dergilerinin devlet tarafından karşılanması esnafımız açısından çok olumlu olacaktır onların üzerindeki yükü bir nebze alacaktır ama gerçekten tüm samimiyetimle ve tüm duygularımla söylüyorum ki çok zor bir kış bizi bekliyor. Allah bu süreci kazasız belasız atlatırız” ifadelerini kullandı. -Alkın BİRİCİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107