banner165

Esnafın hali kalmadı

Son 6 ay içerisinde gelen zamlara karşı esnaf, zor günler geçiriyor. Esnaf, kazandıkları gelirin maliyetlerini zor karşıladığını söyledi. Oda başkanları da, devletten destek beklediklerini, "Bu şartlar ayakta kalmayı zorlaştırıyor" dedi

Esnafın hali kalmadı

Ülkede son günlerde özellikle temel gıda ürünlerine yapılan zamlar halkın tepkisine neden olurken esnaf, yaşanan zamların ekonomide ciddi sıkıntılar yarattığını ifade ediyor. Türkiye'de son 6 ayda  hemen hemen tüm sektörlerde özelliklede temel gıda ürünlerinde yaşanan zam furyası vatandaşın belini büküyor. Neredeyse her saat başı gelen zamların yaşandığı bu dönemde esnaf günü kurtaramaz hale geldi. Konu hakkında aLEsnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir ve Alanya Otelciler Pansiyoncular ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci ve esnaflar Alanya Posta Medya ekibine değerlendirmelerde bulundu.
‘ESNAF KARA KARA DÜŞÜNÜYOR’
Esnafların kara kara düşünmeye başladığını ifade eden Demir, “ Şuanda en çok dükkan kiraları ve ev kiraları fahiş bir şekilde artınca esnaf kara kara düşünmeye başladı.  Bu kadar esnafın üzerine gelmemek lazım yani biraz insaflı olmak lazım. Çünkü çoğu esnafımızın dükkanı ve evi kira. Ne yapsın bu insanlar zamlardan dolayı esnaf sattığını aldığının yerine koyamıyor yetişemiyorlar. Esnaf çok tedirgin. Durumundan memnun olan esnaf sayısı yüzde 10’u geçmez. Düzelecek gibi durmuyor ama inşallah düzelir demek istiyorum. Hükümetin bu duruma bir el atması lazım. Umudumuzu yitirmeyeceğiz” diye konuştu.
‘BU BEDELLER AĞIR GELİYOR’
Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Değirmenci ise, “Pandeminin ortaya koyduğu tedarik zincirindeki bozulmanın ardından dünyada baş gösteren gıda sıkıntısını Rusya Ukrayna Savaşı'nın da tetiklemesi ile gıda fiyatlarında oluşan istikrarsızlık,  maalesef tüm toplumu olduğu gibi hizmet sektörünü ve yiyecek içecek sektörünü de olumsuz olarak etkilemiştir. Petrol ve enerji fiyatlarındaki artışı da bu artışlara paralel olarak değerlendirdiğimizde bugünlerde maliyet hesabı yapma noktasında tıkanmış durumdayız. Lokanta, restoran, kafe gibi işletmelerin yemek ve hizmet kalitesini düşürmeden vermeye çalıştıkları ürünlerin bedeli maalesef tüketiciye ağır gelmektedir. Bu fiyatlar müşterilerin yeme içme alışkanlıklarını değiştirecek ve esnafımızın ciro ve gelir kaybına sebep olacaktır. Bu şartlarda esnaflığı sürdürmek ve ayakta kalmak daha da zorlaşıyor.  Arzumuz gıda enflasyonunun bir an önce sona ererek fiyatların belli bir seviyede kalması, toplumun alım gücünün artması, esnafımızın ve çalışanlarının da yasalarla desteklenmesi gerekiyor” sözlerine yer verdi.


‘FİYATLAR HER GÜN DEĞİŞİYOR'
Gıda sektöründe yer alan Halis Bektaş, "Günlük bizim sattığımız ürünlerin fiyatı her gün değişiyor. Düşünün ki fırın için kullandığım odun bile 800 TL’den bin 500 TL’ye yükseldi. Çalışacak kalifiye eleman bulamıyoruz. Personel giderleri aşırı arttı. Benim gelirim yüzde 50 düştü. İnsanlarında alım gücü çok zayıfladı.  Piyasanın en alt kademesinde benim fiyat durumum ama öyle olduğu halde dükkanım bomboş” şeklinde konuştu.


‘KAZANILAN PARA MALİYETLERİ KARŞILIYOR'
En büyük problemlerinin temel gıda ürünlerinin artışından kaynakladığını söyleyen Gürsoy Kılınç, “Bizim en büyük sorunumuz çay, şeker ve en önemlisi elektrik bu durumdan çok şikayetçiyiz. Müşteri kapasitemiz düşmedi ama müşteri 5 yerine 3 çay içiyor. Günü kurtarıyoruz kazandığımız paralar anca maliyetleri karşılıyor” dedi.


‘GİDİŞATIMIZ HİÇ İYİ DEĞİL’
Ardı arkası kesilmeyen zamlara yetişemediğini belirten Yasin Akça, “ Esnaf çok zorlanıyor. Ben berberlik yapıyorum.  Toptancıya her gittiğimde aynı ürünü aynı fiyata alamıyorum.  Eskiden bin TL’ye evi erzak ile dolduruyorduk şimdi bir poşet aynı para tutuyor. Dükkan kirama yüzde 50 zam yapıldı ağzımı açıp bir şey demedim. Araç alacaktım son bir hafta önce gelen zamlar yüzünden onu da alamadım. Alt tabaka insanların Allah yardımcısı olsun zengin daha zenginleşiyor olan vatandaşa oluyor. Gidişat hiç iyi değil” dedi.


‘AÇIĞIMIZI TURİSTLER KAPATIYOR’
Turistlerden dolayı yaşadığı zararı bir nebzede olsa kurtardığını belirten Mustafa Ödev ise, “Bir şekilde devam ediyor. İstediğimiz şeyler daha çok gıda ürünlerine gelen zamların düşürülmesi. Onun dışında benim iş alanımda fiyatlar artsa bile satışlarım çok düşmüyor. Evet yerli vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunu kaybettik. Ama turistler en azından yerlinin vermiş olduğu açığı kapatmamıza fayda sağlıyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169