banner84

Et, süt ve balığa yeni düzenleme

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın tebliği ile ilgili bir açıklama yaptı

Et, süt ve balığa yeni düzenleme
 Başkan Nuri Demir'in açıklaması şöyle: " Son tüketicinin yanı sıra bir başka perakendeciye et ve et ürünlerinden çiğ et ve kıyma, süt ve süt ürünleri kapsamındaki çiğ süt, içme sütü, kolostrum, kolostrum bazlı ürünler, çiğ krema ve kaymak dışındaki süt ve süt ürünleri ile bütün halindeki balık ve su ürünlerini arz eden perakende gıda işletmesini kapsayan ve gıda işletmelerindeki yerel, marjinal ve sınırlı faaliyetlere ilişkin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yeni bir düzenleme yapılldı. Bu düzenlemeye göre: Et ve et ürünleri, Süt ve süt ürünleri ve Balıkçılık ürünleri için yerel faaliyet, perakende işletmenin bulunduğu nokta merkez kabul edilerek 50 kilometrelik yarıçap içerisinde kalan alanda yapılacak.
Et ve et ürünleri için marjinal faaliyet, perakendecinin diğer perakendeciye yapabileceği toplam arz, haftalık olarak 2 bin 500 kilogramı geçmeyecektir. Et ve et ürünleri için sınırlı faaliyette de çiğ et ve kıyma, sadece kasaplar tarafından diğer perakendecilere arz edilebilecek, hazırlanmış et karışımları ve et ürünleri arz edilemeyecektir.
Süt ve süt ürünleri için marjinal faaliyet, perakendecinin diğer perakendeciye yapabileceği toplam arz, haftalık olarak en fazla 500 kilogram olacaktır. Süt ve süt ürünleri için sınırlı faaliyette, çiğ süt, içme sütü, kolostrum, kolostrum bazlı ürünler, çiğ krema ve kaymak arz edilemeyecektir.
Balıkçılık ürünleri için marjinal faaliyet, perakendecinin diğer perakendeciye yapabileceği toplam arz, haftalık olarak 500 kilogramı geçmeyecektir. Balıkçılık ürünleri için sınırlı faaliyette, sadece bütün halindeki balıkçılık ürünleri arz edilecektir. Bütün halindeki balıkçılık ürünleri sadece balık satış yerleri tarafından diğer perakendecilere arz edilecektir."
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107