banner84

'Evde kal' desteği büyüyor

Yeni Tip Koronavirüs salgını Dünya’yı tehdit etmeye devam ediyor. Türkiye ve Alanya’da görülen salgın sonrası, “Hayat eve sığar” kampanyası ile birlikte toplum sağlık korunmaya çalışıyor. Alanya’da da oda başkanları, STK temsilcileri kampanyaya destek vermeye devam ediyor

'Evde kal' desteği büyüyor

-Alkın BİRİCİK

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında yasaklar devam ederken, tüm ülke genelinde “Hayat eve sığar” kampanyası sosyal medya üzerinden her geçen gün büyüyor. Alanya’nın oda başkanları ve STK temsilcilerinden destek mesajı geldi.
'ZEVKLİ HALE GETİRİN'
Diş Hekimleri Odası Alanya Temsilcisi Murat Özçelik, “Hayatta kalmak için evde kalın” diyerek kampanya ya destek verdi. Özçelik, “Bu virüsle başa çıkabiliriz. Nasıl başa çıkabiliriz sosyal izolasyona çok önem vererek. Nedir sosyal izolasyon? Aile bireylerimizle beraber evde kalarak ve evden çıkmayarak bu virüsle başa çıkabiliriz. Ayrıca kişisel temizliğimize çok önem vermemiz gerekiyor. Evde kaldığımız dönemde bir ihtiyacımız varsa evden bir kişinin dışarı çıkarak ihtiyaçları giderip eve gelmesi gerekiyor. Eve geldiği zamanda kişisel temizliğine çok önem verip daha sonra diğer aile bireyleri ile temasa geçmesi gerek. Bu evde kalma süremizi zevkli hale getirmek için film izleyerek, müzik dinleyerek zevkli hale getirebiliriz. Bu üç hafta çok önemli. Bu süre içerisinde lütfen evde kalınız hayatta kalınız ve evden çıkmayınız” dedi.
'TEDBİRLERE UYUN'
Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe ise kampanyaya destek olurken herkesten rica da bulundu. Göktepe, “Değerli üreticilerim kıymetli yurttaşlar, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bütün dünyayı kasıp kavuran sonrasında dünya sağlık örgütü tarafından pandemi olarak belirlenen koronavirüsü ile ilgili Devlet büyüklerimiz, hükümetimiz ve yerel yönetimimiz bir dizi tedbirler almışlardır. Benim üreticilerimden ve büyüklerimden ricam bu alınan tedbirlere uyulması. Bizlerde Alanya ziraat odası ailesi olarak siz değerli üreticilerimizi düşünerek mesai saatlerimizi öğlen 13.00 ile 17.00 arası olarak belirledik ve bu süre içerisinde sizlere hizmet vermek için buradayız. Devlet büyüklerimizin 65 yaş üstü için almış olduğu tedbirler ve bu tedbirlerin yanında siz değerli üreticilerimizin, kıymetli gençlerin bunlara riayet etmesini ve sevdiklerimizi 65 yaş üstündeki değerli büyüklerimizden daha öğreneceğimiz birçok öğüdün birçok tecrübenin olduğuna inanarak sizlerin de evde kalmasını rica ediyorum. Çünkü dışarıdan almış olduğumuz virüsün bulaşması halinde büyüklerimize, sevdiklerimize çocuklarımıza virüsü yayma riskimiz çok yüksek. Bu nedenle değerli üreticilerim kıymetli yurttaşlarım lütfen evde kalınız. Hayat eve sığar” diye konuştu.
'MECBUR DEĞİLSENİZ EVDEN ÇIKMAYIN'
Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Sıddık Uyar da Evde hayat var diyerek evde kaldığımız süreçte yapabileceklerimiz anlattı. Uyar, “Değerli Alanyalılar ülkemizde oluşan koronavirüsten dolayı ölmüş olan kardeşlerimize Allahtan rahmet hastalarımıza şifa diliyorum. Covid-19 için alınan tedbirlerden dolayı başta Sağlık Bakanımıza ve sağlık çalışanlarına çok teşekkür ediyor ve Rabbimizden kolaylık diliyorum. Dünya’yı ve ülkemizi tehdit eden koronavirüse karşı birlikte mücadele edebiliriz. Karamsar olmayalım, uyarıları ciddiye alalım, tedbiri elden bırakmayalım ve 14 gün kuralına uyalım. Sadece kendimizi değil ailemizi de düşünelim. Bana bir şey olmaz demeden tedbirlerimizi alalım ve mecbur değilsek evden çıkmayalım. Evde kal Alanya. Süreçte evimizde neler yapabiliriz? Kitap okuyabiliriz, yabancı dil öğrenmeye başlayabiliriz, faydalı videolar izleyebiliriz. Arkadaşlarıma, büyüklerimize, akrabalarımıza hâl hatır sorarak onların dualarını alabiliriz. Bu koronavirüs salgınından bir an evvel kurtulabilmek için, eşimiz ve çocuklarımızla Allaha dua edebiliriz. Evde hayat var” dedi.
'TAVSİYELERE UYUN'
MÜSİAD Alanya Şube Başkanı Mustafa Durusoy ise devletimizin tavsiyelerine uymamız gerektiğini söyledi. Durusoy, “Sevgili Alanyalılar şimdi tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı gecesini gündüzüne katarak çalışan sağlık çalışanlarımız ve bu mücadelenin paydaşlarına evimizde kalarak gönülden destek olma vaktidir. Şimdi devletimizin ve ilgili kurumlarımızın tavsiyelerine uyma ve onların işini kolaylaştırma vaktidir. Yaşlılarımızı gözetip koruyarak, geçmişimizin ve günümüzün muhasebesini yapıp, yarınların güçlü Türkiye’sinin inşası için planlar yapma vaktidir. Mücadelemiz tek tek olsa da bir olma birbirimize sahip çıkma vaktidir. Haydi Alanya’m Hayat eve sığar” diye konuştu. 
'ÇAĞRILARA UYDUM VE BENDE EVDEYİM'
Antalya Gazeteciler Cemiyeti ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni, koronavirüs ile mücadele kapsamında "Evde Kal" çağrısı yaptı. "Evde hayat var" diyerek kamera karşısına geçen Yeni, "12 gündür, herhangi bir rahatsızlığım olmamasına rağmen başkalarının sağlığını ve ülkemin geleceğini düşündüğüm için alınan tedbir ve çağrılara uydum ve evdeyim" dedi. Mevlüt Yeni 12 gündür tüm ekibin evden çalıştığını ayrıca Başkanı olduğu Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti toplantılarını online yürüttüğünü belirterek "Ciddi bir salgınla karşı karşıyayız. Covid-19 virüsünün bütün dünyayı tehdit ettiğini bilmeyen yok. Bu işin şakası yok!" diyerek vatandaşları uyardı. Bu salgını Türkiye olarak en hafif şekilde atlatabilmek için devletin koyduğu kurallara uyulması gerektiğini söyleyen Başkan Yeni, devletin aldığı tedbirlere uymanın vatani bir görev olduğunu belirtti. Yeni, ayrıca 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar için uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağının ödül olarak algılanmasını istedi. Yeni, turizm şehri Antalya'nın koronavirüs ile mücadelesine de dikkat çekti. Başkan Yeni, "Antalya bir turizm şehri. Bu salgın sonrası sıcak para getirecek bir şehir. Antalya'nın ve gazetecilerin çok dikkat etmesi gerekiyor. Devletimiz şu an her şeyi yapıyor. Biraz sabırlı olunması gerekiyor" dedi. Bu salgını kontrol altına almayı başarmış ülkelerin vatandaşların kurallara uymasından kaynaklı olduğunu söyleyen Yeni, Türkiye için sokağa çıkma yasağının beklenmesi yerine herkesin kendisini koruması gerektiğinin de altını çizdi.
Başkan Mevlüt Yeni sözlerine şöyle devam etti: "Bu virüsün önlemenin ve bu savaşı kazanmanın tek yolu; Evde hayat var, evde kal Alanya, evde hayat var, evde kal Antalya."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107