banner84

Fabrika gibi cezaevi

Alanya L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu açıldığı günden beri çağdaş infaz anlayışı gereği kurum bünyesinde oluşturulan iş atölyeleri ile tarım alanlarında yapılan inovatif çalışmalar ile dikkat çekiyor. 

Fabrika gibi cezaevi

Cezaevi, hükümlülere atölyelerde iş ve meslek kursları açarak farklı meslek alanlarını tanımalarına olanak sağlarken hem onları ıslah ediyor hem de onları kalifiye eleman olarak yetiştiriyor. İş yurtları bünyesinde sigortalı olarak çalışan hükümlüler bu atölyelerde fabrika gibi üretim yaparak hem ülke ekonomisine katkı sağlıyor hem de elde edilen kazançtan pay alıyor.2007 yılında kapalı bölümde mahkum kabulüne başlayan Alanya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, 2010 yılında kurum arazisinde konumlandırılan Açık Cezaevi ile birlikte Alanya, Gazipaşa, Manavgat, Akseki, Gündoğmuş ve İbradı adliyelerine hizmet veriyor.
Şırnak T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Denizli T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda başarılı çalışmaları ile dikkat çeken Kurum Müdürü Bora Sağsöz, birçok kurum müdürünün öncelikli tayin listesinde yer alan Alanya L Tipi Kapalı ve Açık Ceza ve İnfaz Kurumuna, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kararnameyle 3 ay önce atandı. 
ATÖLYEDEN TARIMA
255 bin metrekarelik alanda marangoz atölyesinden takı tasarımına, su kabağı süslemesinden, bakır atölyesine, örtü altı ve açık tarım sebze yetiştiriciliğinden, muz üretimine, keçiboynuzu yetiştiriciliğinden zeytinciliğe kadar birçok alanda hem atölye hem de tarımsal üretim çalışmaları ile özel sektör kalitesinde üretilen ürünleriyle dikkat çekiyor olan kurumun daha nitelikli hale gelmesi için çalışan Sağsöz, kurum içinde yaptığı istişareler sonrası birtakım yeni planlamalar yapmaya karar verdi.
HEDEFLERİ ÜRETİMDE ÇEŞİTLİLİĞİ ARTTIRMAK
Dünya genelinde yaşanan pandemi nedeniyle her yıl birçok ilde düzenlenerek iş yurtları faaliyetleri kapsamında üretilen ürünlerin satılmasına ve sergilenmesine olanak sağlayan fuarların kapalı olmasına rağmen cezaevi olarak ürettikleri ürünleri pazarlamada sorun yaşamadıklarının altını çizen Sağsöz,  uygulamaya geçireceği yeni planlamada hedeflerinin üretimde çeşitliliği arttırmak yerine, kaliteden ödün vermeden, pazarlama sıkıntısı olmayan, daha çok kitleye ulaşabilecek marka değeri taşıyan atölye ürünleri ile tarımsal ürünlere yoğunlaşılacağını belirtti. 
1 YILDA 3 MİLYONUN ÜZERİNDE KAR
Çalıştığı ceza infaz kurumunda çağdaş infaz anlayışı ve kısa sürede gerçekleştirdiği başarılı projelerle dikkat çeken Sağsöz, alışılagelmiş müdürlerden farklı olarak genç kuşaktan olması ile kısa sürede hem kurum personelinin hem de hükümlülerin saygınlığını kazandı. Cezaevi 2019-2020 yılları arasındaki ticari faaliyetlerinden 3 milyon liranın üzerinde net kar elde etti. Şimdiye kadar yirmiden fala iş kolunun olduğu cezaevinde hedef tüm ürünlerden azar azar üretmeye çalışmak yerine, belirli ürünlere öncelik vererek seri üretime geçmek.
ARI KOVANLARI ANADOLU'NUN HİZMETİNE SUNULACAK
Sağsöz, yeni planlamada ilk hedeflerinin kurumda eğitim alarak kalifiye eleman olarak yetiştirilen hükümlüler ile birlikte, modernize edilen marangoz atölyesinde üretilecek on binlerce marka değeri taşıyan arı kovanını Anadolu'nun her yerinde bulunan arıcıların hizmetine sunmak olduğunu belirtti. 
ZEYTİN VE AYÇİÇEK YAĞI PAKETLEME TESİSİ KURULACAK
Gerek kalitesi, gerek işleniş özellikleri ve gerekse kendine özgü motifleriyle sergilendiği her sergi, festival ve fuarda ilgi odağı olarak Alanya'nın tanıtımında da büyük rol oynayan su kabağı işlemesi ve arı kovanı imalatına öncelik verilmesinin yanı sıra kurulması planlanan zeytin ve ayçiçek yağı paketleme tesiside cezaevinin farklılığını ortaya koyacak. 
BEKLENTİ 60 TON ZEYTİN
Atölye faaliyetleri dışında cezaevinin bahçesinde bulunan zeytin, muz, örtü altı sebze ve avokado üretimi ekonomiye olan katkısı dikkat çekici boyutta. Cezaevinde bulunan 4500 zeytin ağacının mahkumlarca yıl boyunca budama, sulama ve gübreleme işlerinin itina ile yapılması sonrası yağı sıkılacak zeytinin tırmıkla, salamuralık zeytinin ise el yordamı ile toplanması ağaçların hasar almasınıda engellemekte. Bu sayede ağaçların verimli olması sağlanarak her yıl mahsul alınabiliyor. 4500 ağaçtan bu yıl beklenti 60 ton zeytin elde edilmesi, zeytinin salamuralık haricinde toplanan kısmından ise  8 ton dolayında zeytin yağı elde ediliyor.
25 TON MUZ YETİŞTİRİLİYOR
Zeytin dışında iddialı olunan ve diğer cezaevlerinden farklı kılan bir başka ürün ise muz. Ziraat fakültesi mezunu bir infaz koruma başmemuru, ziraat teknikeri ve 2 infaz koruma memuru gözetiminde yürütülen tarım faaliyetlerinde açıkta muz yetiştiriciliği ise zorunlu kullanılan bitki koruma ürünleri dışında ilaçtan muaf 25 ton muz yetiştiriliyor. 
CEZAEVİ HEM İHTİYACINI KARŞILIYOR HEMDE ALANYA'NIN
Örtü altı üretiminde olduğu cezaevinde Bombus arı yardımı ile üretimin kalite ve verimliği artırılarak 40 ton domates, 40 ton salatalık yetiştirilip, yetiştirilen bu ürünler öncelikle cezaevinin iaşe ihtiyacı karşılamakta olup fazlası ise personele ve Alanya halkına satılıyor. 
300 AVOKADO AĞACI
Alanya Avokadosu ismi ile tescillenen avokado konusunda da iddialı olma yolunda ilerleyen cezaevinde şimdilik 300 avokado ağacı bulunmakla birlikte yenileri kademeli olarak ıslahı yapılan alanlara dikiliyor. İş kollarında çalışan mahkumlar infaz koruma memurları gözetiminde sigortalı olarak çalışıp yeni meslekler öğrenip tahliye olmaları sonrasında adeta öğrendikleri ile altın bilezik sahibi oluyor. -Özgür YILMAZ-Rayıf DOĞRULU

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2020, 17:23
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107