banner84

Faytoncular devam etmek istiyor

Başkan Böcek'in talimatı ile Antalya genelinde tüm faytonların faaliyetlerine dün itibariyle son verildi. Alanya'daki faytoncular ise bu duruma tepki gösterdi

Faytoncular devam etmek istiyor

-Haber Merkezi
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in geçtiğimiz günlerde aldığı karar sonucu, Antalya genelinde bulunan faytonların faaliyetlerine dün itibariyle son verildi. Böcek aynı zamanda faytoncuların mağdur edilmeyeceğini, belediyede iş istihdamı sağlayacaklarını ve atları hayvanat bahçesinde değerlendireceklerini söyledi. Fayton faaliyetlerinin durdurulması ve trafikten men edilme kararının çıkmasının ardından  Pazar akşamı faytoncular  son kez atlarıyla Alanya sokaklarındaydı. Alanya'da da şehir merkezi olmak üzere bazı bölgelerde hizmet veren faytoncular ise Alanya Postası'na açıklamalarda bulunarak, bu karara tepki gösterdiler. 
BU HAYVANLAR NE OLACAK?
At bakımının kolay olmadığını ve faytonların kaldırılması ile hayvanların zor duruma düşeceğini söyleyen Alanya'da faaliyet gösteren faytoncular, "Biz bu hayvanları günde 2-3 saat çıkıp, çalıştırıyoruz. İnsanlar 8 saat çalışıyor. Madem hayvanın hakkı var, insanın neden hakkı yok? Şimdi biz bu hayvanlara bakmazsak, nesli tükenip gidecek. Bu hayvanlar rezil olacak. Barınakta falan bu hayvana kimse bakamaz.  Bu hayvanın tımarı, yemi, suyu var. Bu hayvanın bakımı o kadar kolay birşey değil" dedi. 
'ATLARI SEVDİĞİMİZ İÇİN YAPIYORUZ'
Faytonun devam etmesi gerektiğini savunan faytoncular, "Biz bu işi hayvanı sevdiğimiz için yapıyoruz zaten. Bizler devam ettirilmesini istiyoruz. Çünkü biz 9 ay boyunca atı besliyoruz, atın bize çalıştığı sadece 3 ay. Turistlerin ilgisi olumlu yönde. Şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadık. Antalya'da bazı problemler olduğunu duyduk, onlar gece gündüz koşuyorlardı ama bizim hayvanlarımız günde 3-4 saatten fazla çalıştırılmaz. Gündüz kesinlikle çıkılmıyor" diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107