banner84

Fenciler buluştu

ALTSO'nun Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında desteklediği proje dahilinde bugün ALTSO Konferans Salonu'nda 'Fen Eğitiminde Kavram Yanılgılarının Dil Becerileri ile İlişkisi' konulu çalıştay gerçekleştirildi.

Fenciler buluştu

Proje yürütücülüğünü Akdeniz Üniversitesi() Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tülin Arseven'in yaptığı, AÜ Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Memduh Sami Taner'in araştırmacı olarak görev aldığı interdisipliner bir araştırma olan bu proje, Fen Bilgisi öğretiminde kavram yanılgılarının oluşumunda dilsel süreçlerin rolünü ve yanlış kavramların eğitim kalitesine etkilerini analiz ediyor.

Kavram yanılgıları ile dil becerileri ilişkisi odaklı bu araştırma projesinin önemli aşamalarından biri olarak ALTSOKonferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştay, Kuramsal Yaklaşımlar-Tarama Konferansı-Öneriler ve Değerlendirme olmak üzere üç oturum halinde gerçekleştirildi.

Kavram yanılgıları üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan, Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Canan Nakiboğlu yanlış kavramaların ifade edilmesinde kullanılan terimler ve yanlış kavramalar üzerine, proje ekibinden Prof. Dr. Tülin Arseven kavram yanılgılarının oluşum süreçleri ve algı yanılgılarının sürece etkisi; Doç. Dr. Memduh Sami Taner ise Fen Bilgisi öğretiminde metin-dil-anlatım kaynaklı iletişim sorunları konusunda katılımcıları bilgilendirdiler.

ER’DEN ŞAHİN’E TEŞEKKÜR

Çalıştayın açılış konuşmasını ise İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er gerçekleştirdi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu tür projelere büyük önem verdiklerini belirten Er, ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’e de projeye verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2015, 19:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107