banner84

Fuarlar dijitale döndü

Covid-19’dan fuarlarda nasibini aldı. 2019'da bakanlığın katıldığı fuar sayısı 28 iken, 2022 yılında 15'e düştü. Alanyalı turizmciler yeni doğan varyantlardan dolayı fuarların bir kısmının iptal edildiğini bir kısmının ise sosyal medya ve dijital platformlarda sergileneceğini belirtti.

Fuarlar dijitale döndü

(Sabiha TATLIYER)- Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığının 2022 yılında katılacağı fuarlar belli oldu. 2019'da 28 olan fuar sayısı 15'e düşerken, bunun 2'si de pandemi nedeniyle iptal edildi. Alanya Posta Medya ekibine açıklamalarda bulunan Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan ile Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, pandemi sebebiyle toplu etkinliklerin Covid-19 virüsünün artışına neden olması ve binlerce insanın bir araya gelmesinin fuarların iptaline sebep olduğunun altını çizdiler.
'VARYANTLARIN HIZLI ARTIŞI İPTALLERİ GETİRİYOR'
Pandemiden dolayı en çok etkilenen sektörün turizm olduğuna değinen Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu şu sözlere yer verdi; “Covid 19 pandemisinden en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geldi. Seyahatler kısıtlandı, sınırlar kapatıldı. Toplu etkinlikler Covid artışına sebep olduğu için, binlerce insanın bir araya geldiği fuarlar da iptal oldu. Turizmin nabzını tutabileceğimiz, dünya çapında ilgi gören büyük fuarlar defalarca ertelendi, iptal oldu yada sönük geçti. Pandemi sonrası fuar takvimimiz, Turizm Bakanlığımızın katılacağı fuarlar üzerinden şekillendi. Şu şekilde; EMITT İstanbul Turizm Fuarı,5. MITT Moskova Turizm Fuarı 6.UITT Kiev Turizm Fuarı 7. WTM Londra Turizm Fuarı 8. TT Warsaw Turizm Fuarı. Katılmayı planladığımız fuarlar bunlar, ancak fuara kısa bir zaman kala,  Covid vaka sayılarının artışı, Omicron varyantının hızı sebebiyle fuarların iptal olduğu haberini alıyoruz.”
DİJİTAL FUARLAR HIZ KAZANDI
Dahaoğlu, “Pandemi fuarların yapılmasını engelliyor ancak tanıtım faaliyetlerimiz fuarla sınırlı değil. Pandemiyle birlikte, tanıtım faaliyetlerinin şekli değişiyor. Online fuarlar, dijital tanıtımlar, sosyal medya tanıtımları hız kazandı. Biz de faaliyetlerimizi buna göre yönlendiriyoruz. Üzerinde çalıştığımız, farklı ve güzel projelerimiz var, Alanya için çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek. Bu vesile ile, emeklerimizin boşa gitmediği, sağlık, huzur ve başarı dolu bir 2022 yılı dilerim” ifadelerini kullandı.
'İPTALLER TURİZMİ FAZLA SARSMAYACAKTIR'
Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan ise konuyla ilgili, “ Maalesef içinde bulunduğumuz pandemi süreci sebebiyle  dünya çapındaki bir çok  turizm fuarı iptal edildi. Geçmiş yıllarda insanların rağbet gösterdiği bu fuarlar son zamanlarda yerini daha çok sosyal medya dijital platformlara bıraktı. Bu durumun turizme fazla bir zararının olacağını sanmıyorum. Genellikle içinde bulunduğumuz süreçte son dakika satışlarına ağırlık verilmekte. Yıllar öncesindeki gibi erken rezervasyon oranları  bizlerde de gittikçe düşmekte. Yine son yıllarda olduğu gibi son dakika satışları ile devam edecek gibi gözüküyor” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107