banner165

Gazetecilerden Salda’ya tam not

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu tarafından düzenlenen Burdur Buluşması programı etkinlikleri kapsamında gazeteciler, Vali Ali Arslantaş ile birlikte Salda Gölünü ziyaret etti.

Gazetecilerden Salda’ya tam not

Sabah saatlerinde gazetecilerle birlikte otobüse binen Vali Ali Arslantaş, Akdenizli Gazetecilerle birlikte Salda Gölü Tabiat Parkında kahvaltı yaptı. Kahvaltının ardından Salda Gölü Tabiat Parkı Müzesi gezildi. Müzesinin gezilmesinin ardından AGF Onursal Başkanı Mevlüt Yeni’nn eş, Hanife Yeni, Vali Arslantaş’a tablo hediye etti. Müze gezisi birlikte çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi. 


Salda Gölü Koruma Projesine tam not
Salda Tabiat Parkı gezisinin ardından Vali Arslantaş ve beraberindeki Akdenizli gazeteciler, Maldiv’lere benzetilen ve NASA’nın Mars çalışmalarını destekleyen, Cumhurbaşkanlığı Özel Koruma Bölgesi içinde yer alan Beyaz Adalar Bölgesini ziyaret etti. Akdenizli Gazeteciler burada seyir terasına çıkarak turkuaz mavi Salda Gölünü izledi. 
Salda Gölü Koruma Projesi hakkında gazetecilere bilgi veren Vali Ali Arslantaş, “Bundan 4 yıl önce aracınızla göle kadar gidip göl suyuyla arabanızı yıkayabiliyordunuz. Hatta yüzebiliyordunuz. Burada yüzüp kumları poşet poşet taşıyorlardı. Artık yasak. Hata sigara içmek bile yasak. Şuanda ülkenin en büyük dumansız hava sahasındasınız. Salda içine girilince değil de uzaktan bakınca insana dingilik veren bir yer. Çevre Bakanlığı ve valiliğimiz bu konuya el attı
"İzleyemeye doyamayacaksınız"
Burası 2020 yılında yaklaşım 1 milyon 500 bin ziyaretçiyi ağırladı. Pandemi nedeniyle geçen yıl ki ziyaretçi sayımız 800 bindi. Ama bu yıl en üst seviyeye getireceğimizi umuyoruz. Hele ki okulların tatil olmasından sonra büyük bir hareketlilik bekliyoruz. Hava güneşli iken çok daha güzel görüntüler ortaya çıkıyor. Vatandaşların Salda Gölü'nün güzelliklerini izleyebilmesi için 9 tane teras bulunmakta. Gelen ziyaretçilerin gölün doyumsuz seyirliğini yaşayabilmeleri için göl kenarında kalış sürelerini uzatarak, sosyal donatı ve gölden uzak noktada yapılacak Millet Bahçesi ile bu seyirlik anlar uzatılmış olacaktır" dedi. Salda Gölü Koruma Projesi çalışmalarını inceleyen Akdenizli Gazeteciler, koruma projesine tam not vererek, aynı koruma çalışmalarının Burdur Gölü için de hayata geçirilmesini istedi. Vali Ali Arslantaş konuşmasının ardından Beyaz Adalar Bölgesinde gazetecilerle yürüyüş yaparak, hatıra fotoğrafı çektirdi. 
Fotoğraf Safarisi
Salda Gölü Beyaz Adalar bölgesi ziyaretinin ardından Salda Gölü çevresi gezildi. Akdenizli Gazeteciler göl çevresinde düzenlenen turda fotoğraf safarisi yaparak, Doğanbaba Plajı, Kayadibi Köyü ve Halk Plajının detaylarını fotoğrafladı. Akdenizli Gazetecilere, Salda Gölü programında Vali Ali Arslantaş, Yeşilova Kaymakamı Erdem Yenisoy, Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel’de eşlik etti.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2022, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169