banner84

Gazipaşa Belediyesi Cimbiti Nohutunu Hasat etti

Gazipaşa Belediyesi Mayıs ayında Cimbiti, Küllin ve Çataltaş yaylalarına ektiği nohutun hasatını yaptı.

Gazipaşa Belediyesi Cimbiti Nohutunu Hasat etti

Çiftçilere örnek olmak, yaylalardaki verimli arazilerin ekilmesini sağlamak ve yerli üretimin önemini vurgulamak amacıyla ekim yapan Gazipaşa Belediyesi ekipleri, üretimin içinde olmaya devam ediyor. Üreterek büyümeyi ve gelişmeyi hedefleyen Gazipaşa Belediyesi, yaylalardaki belediyeye ait verimli topraklara nohut ekimi yaptı. Geçtiğimiz yıl deneme amaçlı ekilen ve tohumluk ürün alınan bölgede, bu yıl 100 dönüm araziye nohut ekimi yapıldı. Bu sene yaylalara yağmur yağmadığı halde verimli topraklardan ortalama 3,5 ton nohut elde edildi
 ‘‘Çok şükür tarlada izimiz, harmanda yüzümüz var.’’


1700 m yükseklikteki Cimbiti Yaylası’nda Mayıs Ayında nohut ekimini belediye çalışanlarıyla birlikte yapan Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, 10 Eylül Cuma Günü yapılan hasat zamanında da oradaydı.  Üretimle ve  nohut hasatıyla ilgili konuşan Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, ‘‘Güzel ilçemizin 1700 metre yükseklikteki yaylası Cimbiti’den herkese selamlar.
Bugün 10 Eylül 2021. Dört ay önce, 100 dönüme büyük bir emekle ektiğimiz nohutlarımızın, hasat zamanı geldi. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kuraklık olmasına rağmen, emeğimizin karşılığını alabileceğimizi düşünüyoruz. Ve Cimbiti nohutunu, daha büyük kitlelere ulaştırabilmeyi hedefliyoruz.
 Gazipaşa Belediyesi olarak, üreten belediye olmanın gururunu ve çiftçilerimize örnek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Her sene üretim faaliyetlerimizi artırarak, geleceğe daha güvenle ilerliyoruz.
Nohut ekimi ve hasat zamanında; günlerce, emek ve özveriyle çalışan personelimize teşekkür ediyorum. Burada ekim yapan çiftçilerimize, bol bereketli hasat ve kolaylıklar diliyorum.
Atalarımız, “Tarlada izi olmayanın, harmanda yüzü olmaz “demişler.  Çok şükür tarlada izimiz, harmanda yüzümüz var.’’  İfadesini kullandı.


Başkan Yılmaz Hasat Yapan Çiftçilerle Sohbet Etti
Başkan Yılmaz, Gazipaşa Belediyesi’nin nohut hasatı sırasında, yaylada kendi arazilerinde hasat yapan çiftçilerle ve hayvanlarını otlatan çobanlarla da uzun uzun sohbet etti. Üreticilere, lezzetiyle beğenilen, tamamen organik olan ve üretiminde zirai ilaç kullanılmayan Cimbiti nohutunun tüm dünyaya tanıtılacağından ve coğrafi işaretinin alınıp markalaştırılacağından bahsetti. Üretim ve hasatla ilgili de fikir alışverişleri yapan Başkan Yılmaz, çiftçilere kolaylıklar diledi. 
Gazipaşa Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, hasat edilen  ürünün bir kısmı tohum olarak ve  ihtiyaç sahiplerine ayrıldıktan sonra,  geriye kalan nohutların satışı gerçekleştirilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157