banner84

Gazipaşa'da söz düellosu

Gazipaşa eski Belediye Başkanı Özgenç, Başkan Çelik'e seslenerek, "Benimle ilgili açıklamalar yapmayı bırak, ilçemize daha çok hizmet ver" dedi.

Gazipaşa'da söz düellosu

Gazipaşa eski Belediye Başkanı CHP'li Cemburak Özgenç, Gazipaşa Belediye Başkanı Dr. Adil Çelik'in 'Belediye Haber Bülteni' içerisinde yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Özgenç, "Gazipaşa Belediye Başkanı Adil Çelik, ‘1. yıl özel sayısı’ olarak yayınlanan ve halka dağıtılan Belediye Haber Bülteni içerisinde ikinci sayfada yer alan ‘Nasıl bir belediye teslim aldık’ başlığı altında yapmış olduğu açıklamada Cemburak Özgenç döneminden sonra ne kadar borçsuz ve rahat bir belediye devraldığını itiraf etmiştir. Bu açıklamasından dolayı kendisine yürekten teşekkür ederim. Sanırım ben açıklasaydım bu kadar inandırıcı olamazdım. Belediye başkanı açıklamasında '109 milyon borcu olan belediyemiz Büyükşehir Yasası sayesinde, 88 milyon borcu Antalya Büyükşehir Belediyesine devretti. Büyükşehire devrolan borcun ardından Gazipaşa Belediyesinin geriye 21 milyon lira borcu kaldı. Yıllarca ödenmeyen ve 14,5 milyona ulaşan SGK borcunu yapılandırdık. Aylık periyotlarla ödemesine başladık' demiştir. Öncelikle Antalya'ya devredilen 88 milyon liralık borcun tamamı alt yapı borcudur. Cemburak Özgenç döneminde tamamlanan Sugözü suyu, Cemburak Özgenç tarafından arazisi kamulaştırılan, projelendirilen, inşaatı yapılan Arıtma Tesisi, Cemburak Özgenç döneminde yapılan 90 kilometrelik kanalizasyon şebekesi, 4 bin adet parsel bacası, yağmur sularıdır. Ve bu devir işlemi (88 milyon liralık alt yapı maliyeti) Adil Çelik döneminde değil, Cemburak Özgenç döneminde, Antalya Valiliğinin denetiminde ve tüm Türkiye'de yapılmıştır. Yani devir işleminin Adil Çelik'in döneminde yapıldığı kocaman bir yalandır. 14,5 milyonluk SGK borcu zaten çıkarılan af yasasıyla Türkiye'de ki tüm belediyelere uygulanmıştır. Yani Adil Çelik'in özel çaba, beceri ve çalışması söz konusu bile değildir. Yasa çıkmasa yapabilmesi de mümkün değildir" dedi.

"AÇIK ARAMAKTAN İŞ YAPMIYOR"

Özgenç şöyle devam etti: "Bir ilkokul çocuğu zekâsıyla hesap yapalım. 109 milyon. Devredilen 88 milyon altyapı borcu. 14,5 milyon yasayla tüm Türkiye de yapılan SGK yapılandırması. 6.5 milyon lira ediyor. Adil Çelik'in açıklamasına göre ödenmesi gereken ve (mahkeme kararı ile) kombi borcu 6 milyon 113 bin liradır. Geriye ne kalıyor; 6.500.000 - 6.113.000= 387 bin TL. Sayın Adil Çelik'in kendi rakamlarıyla kombi borcu dışında, Cemburak Özgenç döneminden kalan 1 milyon liralık bir kredi borcu + 387 bin liralık borç vardır. Başka da borç yoktur. Ayrıca iktidar partisinin belediye başkanı olarak SGK ile hiç uzlaşmadan tüm SGK borcunu sıfırlayabilirdiniz. Çünkü bizim dönemimizde CHP'li olduğumuz için ortaya koyduğumuz çözüm önerisine Ak Parti'nin bürokratları kesinlikle izin vermemişlerdi. Benim anlamadığım bu kadar güçlü bir durumdayken Adil Çelik neden SGK’ ya boşu boşuna para ödemektedir. Neden kredi çekmektedir. Bana izin vermeyenler Adil Çelik'e mecburen izin vereceklerdir. Yapmasınlar da görelim. Ama Sayın Adil Çelik benim dönemimle ilgili açık aramak için harcadığı vakti ve enerjiyi bu işlere harcasaydı 14,5 milyon TL'yi yapılandırmaktan pat diye kurtulurdu. Hala geç kalınmış sayılmaz."

"BENİM YAPTIKLARIMI YAPMA ŞANSIN YOK"

Döneminden kalan ve hiçbir sorumluluğunun olmadığı kombi borcu dışında 1 milyon liralık kredi borcu bulunduğunu belirten Özgenç, "SGK ve maliyeyi saymıyorum çünkü onları ortadan kaldırmam kasıtlı olarak 10 yıl boyunca engellenmiştir. Sevgili Adil kardeşim; halkımız seni seçti, 'İktidar partisi gelsin para yağacak' dediniz. 15 aylık başkanlık döneminde meclis üyelerimizden aldığım bilgiye göre 13 milyon liralık kredi yetkisi aldın. Peki kardeşim hani Antalya sizdeydi, hani Ankara sizdeydi, hani hibeler yağacaktı, hani borçsuz bir belediye bırakacaktın. Sen zaten çektiğin kredilerle gelecek 10 yılı borçlandırmış oldun. Ben ne anladım senin iktidar partili olmandan. Ben 10 yıl muhalefette hem de CHP'li bir başkan olarak, her türlü dışlanmaya, siyasi baskıya, gözaltına alınmalara rağmen kendi öz kaynaklarımızla birçok hizmet yaptım. Senin binde birini yapma şansın bile olamaz. Hiç böyle ağlayıp sızlamamıştım. İnsan hiç asfalt çakılı alacağım diye kredi yetkisi mi ister, şu geldiğiniz duruma bakın. Millete zorla bağışlattığınız ikinci el hurdaları meydanda sergilemeyi bırak, bana karşı sürekli makamına gelen herkese beni şikâyet edip ağlamayı bırak, benimle ilgili CHP'li doktor arkadaşın ve destekçinle yaptığın dedikoduları bırak. Biliyorum yaptığım devasa alt yapı ve üst yapıları görünce bu çocuk muhalefette iken bunları nasıl yapmış diye soruyorsun, sen bana bakma. Halk artık seni seçti, beni bırak artık, Gazipaşa'ya daha çok hizmet ver" diye konuştu.

HODRİ MEYDAN

Başkan Çelik'in makamında kendisinin mal varlığıyla ilgili imalı konuşmalarda bulunduğunu söyleyen Özgenç, "Bak kardeşim senin iktidarın döneminde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 4 adet bilirkişi ile benim mal varlığımı inceledi ve hiç bir artış tespit edilmedi. Mal varlığım internette ve gazetelerde yayınlandı ve mahkemede zabıt altına alındı. Sen benim mal varlığımı bırak, önce kendi mal varlığını şeffaf ve açık bir şekilde paylaş ki insanlar bilgi sahibi olsun. Ha yinede benimle ilgili dosya hazırlamak istiyorsan buyur devam et ama inan ben nelerini gördüm, bana vız gelir. Unutma bu ülkede hâkimler var. Geçenlerde benim hakkımda basın açıklaması yaparak ‘Psikolojik sorunları var’ demişsin. Allaha şükür psikolojim çok iyi seni hala sevip saymak istiyorum. Birde çok konuşulan bir lafın var, "10 yılda yapılamayanı 10 ayda yaptık diye" inan senin partililerin bile buna gülüyor. Daha tek bir yeni 18 uygulamasına başlamadınız, devam edenleri bitirmediniz. Hatta bitenleri iptal etmek istediniz. Küçük işlerle uğraşmayı ve kindarlığı bırak. Eğer yine de benim dediklerimde hata var diyorsan herhangi bir Cuma günü, özellikle cuma namazı çıkışı senin uygun bulacağın bir alanda canlı olarak bu konuları tartışabiliriz. İstediğin kadar memuru da yanına alıp öyle gel. Bakalım ne kadar borç devralmışsın, ne kadarlık iş yapmışsın görelim" şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2015, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107