banner165

Gençlik Çalıştayı gerçekleştirildi

Alanya Kent Konseyi tarafından Aile Kadın Destek Ve Engelli Koordinasyon Merkezi’nde Gençlik Çalıştayı gerçekleştirildi. Toplantıda Gençlik kollarının hazırlamış olduğu rapor, gençlerin gözünden yerel sorunlar ve anket sonuçlarından bahsedildi.

Gençlik Çalıştayı gerçekleştirildi

(Sabiha Tatlıyer)- Alanya Kent Konseyi Gençlik Meclisi projeleri kapsamında yapılan çalışmalar aralıksız olarak sürdürülüyor. Gençlerin yerelde yaşamış oldukları sorunların ilgili kurumları iletilmesi hususunda Alanya Aile Kadın Destek ve Engelli Koordinasyon Merkezi’nde “Gençlik Merkezi Çalıştay Raporu” sunumu gerçekleştirildi. Çalıştaya Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, Sosyal Yardım İşleri Müdürü Hüseyin Doğan, Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun, STK temsilcileri ve gençlik kolları katıldı. Toplantıda Gençlik Meclisi Başkanı Mücahit Kaya tarafından raporun sunumu yapıldı.

GENÇLİK KOLLARI TEMEL SORUNLARI ELE ALDI
Yapılan sunumda “Gençlerin Gözünden Yerel Sorunlar” başlığı altında anket sonuçlarının ana bulgularından bahsedilerek, “ 6360 sayılı kanun kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesinin hizmet alanı il mülki sınırı olarak belirlenmiştir. Alanya, Antalya merkezden 135 kilometre uzaklıktadır. Dolayısı ile Antalya Büyükşehir Belediyesinin gençlik hizmetleri çalışmalarının Alanya'daki gençleri kapsamadığı sonucuna ulaşılması hususuna, Alanya'da artan konut fiyatları neticesine öğrenciler barınma ihtiyaçlarını maddi olarak karşılayamamakta ya da karşılamakta güçlük çekmesi, Alanya'daki toplam öğrenci sayısı ele alındığında mevcut yurt sayısının yetersiz kaldığı ve apartların öğrenci barındırmasında ciddi bir sorun olduğu tespit edilmesi, Alanya bir turizm şehri olduğu için doğal olarak turistlere hitap eden esnaf profili sebebi ile ürün ve menü fiyatlarının çok yüksek olması öğrencilerin şehir merkezinde rahatlıkla alışveriş yapıp hizmet almasında ciddi bir sorun teşkil etmesi, Kurum ve kuruluşların gençlere hitap eden sosyal, kültürel etkinliklerin, sinema salonlarının yetersizliği gibi sorunların varlığı tespit edilmesi,  gençlerin gönüllülük yapabilecekleri alanların eksikliği ile STK’ ların ve öğrenci topluluklarının görünür olmaması” gibi konulara değinildi.

‘HALK İLE YÖNETİM ARASINDA KÖPRÜ VAZİFESİ GÖRÜYORUZ’
Sunumun ardından konu hakkında açıklama yapan Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, “ Böyle güzel bir günde siz gençlerle beraber olmak bize genlik ve dinamizm veriyor. Çok güzel bir çalışma oldu gençlerimizi çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Tabi bunun tutmasında bütün Alanya’daki gençlerin ortak bir payda da buluşması da önem arz ediyor. Buradaki en güzel çalışmalardan bir tanesi Alanya’da birlik ve beraberlik içinde uyum içinde bu çalıştayın devam etmesi. Alanya Kent Konseyi olarak halkın aktif katılımlarını çok önemsiyoruz ve ara ara kamuoyu yoklamaları yaparak halkın nabzını tutmaya özen gösteriyoruz. Alanya gibi uzlaşmacı bir şehirde çalışarak bütün kurumlar ile ilişkimizi sürdürmekteyiz. Sorunları tespit edip kurum ve kuruluşlar ile paylaşıyor halk ve yönetim arasında köprü vazifesi görüyoruz en önemli şey de bu. Gençler bu çalışmalar ile çok büyük bir adım attılar gençlerimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘ÇOK GÜZEL FİKİRLER ORTAYA ÇIKTI’
Ardından Sosyal Yardım İşleri Müdürü Hüseyin Doğan’ın açıklamasında, “Öncelikle toplantıya katılan herkese teşekkür etmek istiyorum. Burada toplandık ve hep beraber neler yapılabileceğini konuştuk. Bu çalışmaların ardından çok güzel bir sonuç hazırlandı. Umarım sadece Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Alanya Belediyesi için değil bütün kamu kurum ve kuruluşlar içinde örnek olabilecek bir çalıştay sonucu hazırlandı. Biz belediye olarak almamız gerekeni içinden aldık yapmamız gerekeni de yapacağız. Çok hoşumuza giden fikirler oldu. Umarım gençlik meclisinin düzenli aralıklar ile toplanmasını ümit ediyorum. Alanya Belediyesi olarak bizlerde her zaman sizlerin taleplerinizi dinlemeye hazırız” sözlerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169