banner84

'Güney zararlı çıkar'

CHP'li Toktaş, "Koordinatör atamanın hukuki bir dayanağı yok. Büyükşehir'in Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney, bu süreçten zararlı çıkar" dedi

'Güney zararlı çıkar'

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Alanya İlçe Yönetim Kurulu, bugün saat 12.00’da İlçe Başkanı Şevki Türktaş başkanlığında toplandı. Toplantıya yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra meclis üyeleri de katıldı. Toplantı sonrası CHP Alanya Belediye Meclis Üyesi Erdoğan Toktaş, bir açıklama yaptı. Toktaş, “Seçimlerden ardından geçen süredeki en büyük sorun ve sıkıntı Alanya’nın Antalya’ya bir mahalle olarak bağlanmasından kaynaklanmaktadır. Yetki kimin, kim hangi hizmeti yapacak, nasıl yapacak, Alanya Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi ne yapacak, 150 km uzaklıktaki Alanya’ya Büyükşehir nasıl hizmet verecek? Bu büyük sorunlar çözülmeye çalışılıyor" dedi.

"YASAL DAYANAĞI YOK"
Hüseyin Güney'in Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından Alanya Koordinatörü olarak atanması ile ilgili açıklamlarda bulunan Toktaş, "Bir de koordinatör atandı. Koordinatör atamanın yasal dayanağı olmadığını düşünüyoruz. Adeta fahri konsoloslar gibi fahri bir görevdir. Hiçbir hukuksal altyapısının olmadığını düşündüğümüz koordinatörlük atamasının yasal dayanağının, yetki, görev ve sorumluluklarının açık ve net olarak açıklanmasını istiyoruz. Koordinatörün imza atma, karar alma, emir verme yetkisinin bulunup bulunmadığını kamuoyuna açıklansın. Koordinatörlük giderlerinin nasıl ve hangi kaynaktan karşılanacağını da açıklanmalı."
"ALANYA'YA YETKİ DEVRİ YAPILMAYACAK"
Büyükşehir Yasası’nı ilk eleştiren ve broşür yayınlayanın CHP olduğuna değinen Toktaş, "Şimdi Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olan Menderes Türel, o gün gelip ‘bunların hepsi yalan’ demişti. Neyin yalan olduğu artık günbegün ortaya çıkıyor. Şuanda Alanya’da bu yasa nedeniyle doğru düzgün kamu hizmeti üretilememektedir. Bu sorunlar da belki bir yıl daha devam edecek. Hani Türel bu işin mutfağındaydı, yasayı yazan, en iyi bilendi. Niye uygulayamıyor şuana kadar hiçbir gelişme ve çalışma olmadı. Alanya halkının yararına olan her türlü faaliyete destek vermeye hazırız.Kıyıların durumu ne olacak. Yetki devri ile ilgili hükümler uygulanacak mı? Büyükşehir Belediyesi kıyıları da yerele vermeyecek. Yetki devri yapılabilecek konularda da Alanya’ya herhangi bir yetki devri yapılmayacağını takip ediyoruz. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde özellikle kıyılarla ilgili yetki devri yapılması ve meclis kararı ile ilçe belediyelerine devredilebilecek faaliyet konularla ilgili yetki devrinin yapılması için elimizden gelen çalışmaları yapacağız. Gerek il örgütü, gerekse ilçe örgütleri olarak alacağımız gurup kararları ile mutlaka Alanya’ya kazandırmak için elimizden geleni yapacağız. MHP’li arkadaşlar da aynı düşüncedeler. Bu konuda birlikte hareket edileceğini düşünüyoruz."
"ALANYA İL OLMALIDIR"
Toktaş, "Siyaset mühendisleri Alanya ile ilgili bir kısım çalışma yapmaktadırlar. Alanya’ya bu şekilde bir koordinatörün atanması dediğimiz gibi hukuki bir dayanağı yoktur. Ama bu bir siyasi manevradır. Önümüzdeki süre içerisinde bu manevranın etkilerini net bir şekilde göreceğiz. Ama şunu net olarak söylemek istiyorum. Bu siyaset mühendislerinin bir planı ve uygulamasıdır. Bu da Hüseyin Güney’i siyaseten, idareten ve hukuken önümüzdeki süre içerisinde zor durumda bırakmaya yöneliktir. Kendisi ikinci defa istifa ettirilerek bu şekilde bir göreve getirilmiştir. Benim şahsi fikrim olarak söylüyorum, Güney, bu süreçten zararlı çıkacaktır. Bazı siyaset mühendisleri bunu önceden planlayıp uygulamışlar ve Güney’i istifa ettirmişlerdir. Büyük sorunların çözümü Alanya’nın il olmasıdır. Alanya il olmayı çoktandır fazlasıyla hak etmiştir. CHP olarak meclise sunduğumuz önerge halen tozlu raflarda bekletilmektedir. Ama bir kısım siyasi düşünceler ve özel amaçlar nedeniyle engellenmiştir. Önümüzdeki süreçte de engelleneceği görülüyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2014, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157