banner84

Hal esnafı isyan bayrağını çekti

Alanya Har Komisyoncuları Derneği, yeni hal projesi için yapılan ihale hazırlığı sonrası acil toplandı. Komisyon üyeleri bu sistemde “kan gövdeyi götürür” uyarısı yapıldı. Hal esnafı hem yüzde 354 oranından zam yapıldığını hem de yeni halin 10 yıllık kirasının 1 yılda tahsil edilmek istendiğini belirterek Büyükşehir'e adaletli olun çağrısı yapıldı.

Hal esnafı isyan bayrağını çekti


Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Alanya’da 4 halin birleştirilmesi planı ile 2016’da temelini attığı toptancı hali yapımı sürerken tartışmalar dinmiyor. Temel atıldığında piyasa değeri yaklaşık 100 milyon TL olan projesini Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin’in girişimleri ücretsiz olarak çizilen toptancı haline taşınmamak için hal esnafı direniyor. Davalık olunmasına rağmen büyükşehirin ihale hazırlığı yaptığını öğrenen halciler adeta ateş püskürdü.
 Türkler Mahallesine yapımına 2016’da dönemin belediye başkanı Menderes Türel tarafından başlanan ancak gelinen noktada halcilerin karşı çıkmasına rağmen inşaatı süren hal projesinde taraflar mahkemelik. Antalya büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e projenin ihtiyaçları karşılamayacağı defalarca iletilmesine rağmen devam eden çalışmalar ihale aşamasına geldi. Bunu öğrenen Alanya Toptancı Hal Derneği adeta açtı ağzını yumdu gözünü.
‘KAN GÖVDEYİ GÖTÜRÜR’
Hal Dernek binasından yapılan geniş katılımlı toplantı sonrası açıklanan yapan ilk projenin hazırlandığı dönemde hal derneği başkanı olan Mustafa Yüksekkaya,  “ALTSO Başkanı Mehmet Şahin önderliğin dönemin Ak Parti Alanya İlçe Başkanı Hüseyin Güney, hal müdürümüz ve diğer 3 hal derneği başkanı ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel‘in yanına gittik. ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, ‘halciler bu işi tek başına yapamaz’ diyerek projeye destek verdi. Menderes Türel zamanda bizlere söz verildi. Alanya merkez ve diğer 3 hal depolar dahil olmak üzere yeni hale taşınmayı kabul ettik. Şuan Demirtaş yerinde kalıyor Alanya, Konaklı ve Payallar birleştiriliyor biz buna karşıyız. Bizim imza attığımız o zamanki şartlara uyulmadı. Her halin eni 10 metre olarak istedik 8 metreye düşürdüler. Şu an ise 6 metre eni var. Bir tır dahi sığmaz şu anki haliyle. Kan gövdeyi götürür o hale kesinlikle sığmayız. Biz rampa istemiştik, sundurma istemiştik bunların hepsini kaldırdılar. Verdiğimiz plan proje de bunlar vardı hepimiz şahidiz şu yok. Halbuki devlette devamlılık esastır. Sıkıntı çok büyük bu haliyle istedikleri gibi gidilirse kan gövdeyi götürü orada” dedi.
‘DEREBEYLİĞİ GİBİ YÖNETİYORLAR’
Dernek üyelerinden Ahmet İhtiyar ise bize hal yapın demedik. Devlet ile boy ölçülmez diyerek tamam gidelim dedik. Ancak bunlar bize taşıyor mı yoksa bize hal mi satıyorlar. Tahsisi olan yerlerde bütün numaraları iptal edilir torbaya konur kura çekilir kime çıkarsa. Şu an Kim çok para verirse istediği numaraya geçecek. Kanundan adaletten bahsedenler nerede resmen derebeylik yapıyorlar çete gibi bu olay. Millet kan ağlarken 10 yıllık kira istendiği nerede görülmüş bu çetelikten başka bir şey değil adeta soygunculuk. İstihdam sağlamamız mümkün değil zaten esnaf perişan. Bu toplantılara CHP İlçe Başkanı Coşkun Karadağ’da katılıp bizleri dinlemeli” Diyerek sert sözler sarf etti.  
YÜZDE 354 ZAM ADİL DEĞİL
Alanya Hal Derneği Başkanı Adem Kaya ise 2024 yılına kadar mevcut hal için Ticaret Bakanlığı ile olan sözleşmelerinin sürdüğünü yeni yapılan halinde inşaata devam ettiğini söyleyerek şu sözleri sarf etti: Durum böyleyken Antalya Büyükşehir Belediyesi 27 Haziran tarihinde yani karar almış kararın içeriği de oradaki kiramız üzerine TEFE- TÜFE oranında artış olması gerekirken %354 zam yapılması. Sadece zam da d eğil ayrıca 10 yıllık kira parasını peşin olarak istiyorlar. Bu bir haksızlıktır dayatma ve adaletsizliktir buna dur demek istiyoruz. Böyle olursa Alanya tarımını bitir, Alanya halcileri biter ve ülke ekonomisine zarar vermektedir bu. Yanlıştan dönülsün yetkililer sesimizi duysun dur desinler” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169