banner165

Halcilerin yüzü gülüyor

Yeni toptancı halinin ihalesinin iptal edilmesi halcileri sevindirdi. Son gelişmeleri Posta Medya'ya değerlendiren halcilerin şimdiki beklentisi ise, kendi istekleri doğrultusunda yeni hale yönelik bir revize.

Halcilerin yüzü gülüyor

Alanya'da halciler Türkler'de yapımı devam eden toptancı halinin ihalesinin iptali sonrasında büyük sevinç yaşadı. Konu hakkında Alanya Posta Medya’ya açıklamalarda bulunan Alanya Hal Derneği Başkanı Adem Kaya, Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen ve hal esnafı, “ Yaşanan sevinç sadece halcilerin değil Alanya tarımının sevinci. İnşallah ihale tamamen iptal edilir” ifadelerine yer verdiler.
‘TAMAMEN ADALETSİZLİK VE HAKSIZLIKTI’
'Hal esnafı karar alındıktan sonra büyük sevinç yaşadı' sözlerine yer veren Kaya, “Daha o halin inşaatının bitmediği görülürken iki yılda mı üç yılda mı bitecek belli değildi. Hukuki sürecimizin devam etmesine rağmen bu devam ediyordu. Yaşanan sevinç sadece bizim halcilerin değil Alanya üreticilerinin, çiftçilerinin ve tarımının sevinci. Gerçekten çok zordu. Zaten o alanlar küçük ve dardı tamamen adaletsizlik ve haksızlıktı. Bunun şuanda önünde geçmiş durumdayız ama tabiî ki bu süreci iyi değerlendirip gözlemlememiz lazım. 10 yıllık kira bedelinin 1 yılda alınması gibi zorlayıcı ” diye konuştu.
‘DEVLETİN YÜKÜNÜ HAFİFLETEN ESNAFLARIZ’
Sevilgen ise, “Şimdiye kadar yapılan halin inşaatındaki yapının tamamına karşı çıkmamıza rağmen kendi bildikleri gibi yapıp tekrar kendi bildikleri gibi ihale yapmaları hal esnafını çok büyük strese soktu. Bir de ihaleyi sanki Atatürk caddesinde bir dükkanın ihalesini yapar gibi yapmaları tüm halcileri çileden çıkardı. Şuan hal ihalesinin iptal edilmesi ise hal esnafını ve bütün çiftçilerimizi son derece memnun ve mutlu etti. İnşallah bundan sonraki süreçte yapılacak olan işlerde yetkililer halcileri muhatap alırlar ve hem onların isteği hem de bizim isteğimiz yerine gelir.  Hem üreticinin hem de çiftçinin ihtiyaçlarını görmeye çalışıyoruz, bizlerin özellikle dükkan kiralarını iskele caddesinde bir dükkan ihaleye verir gibi değil de çiftçiye her türlü desteği veren ve onlara garantörlük yapıp devletin yükünü hafifleten esnaflar olarak değerlendirelim” diye konuştu.


‘İNŞALLAH TAMAMEN İPTAL OLUR’
Konu hakkında açıklama yapan halci Hilmi Metin ise, “ Alınan karara çok mutlu olduk teşekkür ederiz. Öncelikle Mehmet Şahin başkanımız başta olmak üzere Muhittin Böcek Başkanımıza da çok teşekkür ederiz. Bizim için çok zorlu bir süreç olacaktı. Özellikle bizi maddi yönden çok yoracaktı. Tabii ki iyi oldu bundan sonraki süreçte de bizlerin yeniden dikkat etmemiz lazım. İnşallah ihale tamamen iptal olur” dedi.
‘İHALE ŞARTNAMESİ BİZLERE UYGUN DEĞİLDİ’
Mehmet Bayır ise, “ Zaten bize hazırlanan ihale şartnamesi uygun değildi. O yüzden şartnamenin iptali bizleri sevindirdi. Şimdi tekrar görüşülüp bizlere uygun şartname ile geri gelecekler. Umarım her şey istediğimiz gibi olur” sözlerine yer verdi.-Sabiha TATLIYER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169