banner84

Harabe han yeniden inşaa edildi

Taşatan bölgesinde harabe haline gelen hanı Uysal, 50 yıl önce ailesi tarafından yaptırılan hanı çobanlar için yeniledi.

Harabe han yeniden inşaa edildi

Anadolu ile Akdeniz’i birbirine bağlayan kervan yolu geçiş güzergahından olan Taşatan bölgesinde geçmişten beri irili ufaklı hanlar bulunuyor. Ancak özellikle motorlu karayolu ulaşımı ile birlikte önemini yitiren hanlarda konaklama ihtiyacı kalmayınca günümüzde sadece çobanlar tarafından kısmen kullanılıyordu. Ancak bakımsızlık nedeniyle hanlar yıkılınca ortaya tehlikeli görüntüler çıktı. Bu durumdan rahatsız olan Mehmet Uysal, 50 yıl önce ailesi tarafından yaptırılan hanı çobanlar için yeniledi.
HAN AYAĞA KALDIRILDI
Taşatan yolu güzergahında bulunan onlarca handan biri Mehmet Uysal’ın babası ve amcaları tarafından inşaa edilmiş ancak zamana karşı yenik düşmüştü. Uysal ve ailesi ise ata yadigarını ayağa kaldırmaya karar vererek hanı çok fonksiyonlu olarak inşaat ettiriyor. Han’ın bir kısmı çobanlar tarafından keçi ağılı olarak kullanılması bir kısmının ise konaklama olarak kullanılması amacıyla planlandı. Hana ayrıca, lavabo, mescit, çardak ve piknik alanı dahil edildi. Bununla da yetinmeyen Uysal , yaban keçilerinin de görülmesi için seyir terası alanı oluşturdu.
ÇOBANLAR İÇİN YENİLEDİ
Uysal, hem ailesinin hatırasını yeniden inşaa etiklerini hem de zor şartlar altından çadırda yaşayan çobanlar için daha güzel şartlar sağlamak istediklerini belirtti. Naylon çadırda konaklayan çobanlar ise hanın yeniden inşaa edilmesinden dolayı memnun. -Özgür YILMAZ

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107