banner84

Hastaneye 1 milyon TL'lik cihaz bağışı

Hayırsever bağışlar için anne ve babasının adını vererek Üroloji Teşhis ve Tedavi Ünitesi'ne 5 tane, Göz Hastalıkları Teşhis ve Tedavi Ünitesi'ne 5 tane olmak üzere 10 cihaz bağışladı.

Hastaneye 1 milyon TL'lik cihaz bağışı

 Bağışlar, hayırseverin babası Ahmet Asım gücüoğlu ve annesi Emine İlhan Gücüoğlu adına yapıldı.

İŞTE CİHAZLAR

Devlet Hastanesi Üroloji Teşhis ve Tedavi Ünitesine, Ürolojik Endeviyon Sistemi (Böbrek Ameliyatı), Koter, Flexible Üretero Reneskop, Perkutan Nefreskop, Holmium Lazer, Taş Kırma Sistemi,  Göz Hastalıkları Teşhis ve Tedavi Ünitesi'ne ise Göz Anju Cihazı, OCT Cihazı, Argon Lazer Ünitesi, YAG Lazer Cihazı, El operatörmetre Cihazı olmak üzere 10 tane cihaz bağışlandı.

'EKSİKLERİMİZ VARDI'

Göz Hastalıkları Teşhis ve Tedavi Ünitesi Doktoru Fatih Aslan cihazlarla ilgili bir açıklama yaptı. Aslan , Göz Hastalıkları Teşhis ve Tedavi Ünitesi'ne dahil olan ilk olarak anjou cihazını anlatmak isterim, gözdeki şekere bağlı damar tıkanıklıkları ve kanamalarda damarlama problemlerinde teşhis acısından kullanılan bir cihaz. Cihazdaki çıkan neticeye göre hastalarımızın durumu hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Hastanın lazer tedavisine gerek duyup duymadığı ortaya çıkıyor. Bizim için çok önemli olan çok sık kullandığımız bir cihazdır. Ama hastanemizde bu cihazın eksikliğinden dolayı hastalarımızı çok kez sevk etmek zorunda kaldığımız bir eksiğimizdi, bunu da kazanma şansımız oldu. 2'inci cihaz OCT, poliklinik ortamında sık kullanılan bir cihazdır. Kısa süre gözün retinasını ve sinirini çok kısa bir sürede analizini yapabilen bir cihazdır. Özellikle göz tansiyonu olan hastalarda daha erken teşhis ederek erken muayene imkanı sağlıyor.  Diğer cihaz cihazları ilk olarak Argon lazer cihazı, bu cihaz en çok şeker hastaları için kullanıyoruz. Göze bağlı kana riski ve gözün kötüye gittiği hastalarımızda en az 3 seans şeklinde yapıyoruz. Kuruma altına alıyoruz, daha kötüye gidişini engellemek için en azından. Bir diğer cihazımız ise YAG lazer cihazı, gözün arkasındaki kısımlarda kireçlenme ve yağlanma dediğimiz alanları muayene ederek ilk günkü gibi görme düzeyine getirmeye yarıyor. Ayrıca göze delik açma dediğimiz işlemleri de YAG lazer cihazında yapabiliyoruz. Sonra olarak Operatörmetre cihazı bebeklerde ve çocuklarda ölçüm almak için kullanılan bir cihaz, yetişkin cihazlarında bu işlemi yapmak maalesef mümkün değil. Bu cihaz ses çıkararak çocuklarımızın dikkatini çekiyor ve kısa zamanda test yapma imkanı sunuyor" dedi.

HAYIRSEVERLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Tevfik Yazan'da hayırsevere teşekkür etti. Yazan, "Hastanemizde eksik olan bu cihazları bize kazandıran hayırseverimize çok teşekkür ediyoruz. Cihazlar olmadığı için çoğu kez hastalarımızı başka hastanelere sevk etmek durumunda kalmıştık" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107