banner84

Havalar ısınınca virüs yok olur mu?

Corona virüsü dünya genelinde hızla yayılırken ülkeler de bu yayılımın önüne geçmek için önemli tedbirler alıyor. Havaların ısınmasıyla virüsün kaybolacağı ifadeleriyle ilgili araştırmacılar dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Araştırmacılar sıcak bölgelerde virüsün yayılımının yavaşladığını fakat tamamen durmadığını belirtti. Sıcaklıkların fazla olduğu bölgelerin şimdiye kadar küresel vakaların yüzde 6'sından daha azını oluşturduğu ifade edildi. 

Havalar ısınınca virüs yok olur mu?

Türkiye'nin önemli tedbirler alması virüsün yayılımını da yavaşlattı.  Türkiye ve dünyada konuşulan tartışılan 'sıcaklıkların artmasıyla corona virüsün ortadan kaybolacağı' iddialarıyla ilgili araştırmacılar önemli ifadeler kullandı. Bilim adamları arasında tartışma konusu olan bu iddia ile ilgili peş peşe açıklamalar geldi.
SICAKLIKLARIN ARTMASI AVANTAJ SAĞLAR
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ndeki (MIT) araştırmacıların 19 Mart'ta yayımlanan çalışması, daha sıcak yerlerde yaşayan toplulukların, koronavirüs enfeksiyonlarının yayılımını yavaşlatmak için göreli bir avantaja sahip olabileceğini gösterdi.
Araştırmacılar, koronavirüs bulaşmalarının çoğunun 3 ile 17 santigrat derece arasında, düşük sıcaklıklardaki bölgelerde gerçekleştiğini tespit etti.
SICAK BÖLGELER SÜRESEL VAKALARIN YÜZDE 6'SINDAN AZINI OLUŞTURUYOR
Şu anda yaz mevsimini yaşayan Güney Yarım Küre ülkeleri koronavirüs vakaları bildirse de ortalama sıcaklığın 18 santigrat derecenin üzerinde çıktığı bölgeler, şimdiye kadar küresel vakaların yüzde 6'sından daha azını oluşturuyor.
MIT'den ve çalışmanın yazarlarından bilim insanı Kasım Buhari, "Sıcaklığın daha düşük olduğu bölgelerde vaka sayısı hızla artmaya başladı" dedi ve ekledi:
SICAKLIK ETKİSİ ABD'DE DE AÇIKÇA GÖRÜLÜYOR
Buhari, sıcaklık etkisinin ABD'de de açık olduğunu söyledi. Buna göre salgının yayılması, Arizona, Florida ve Texas gibi güney eyaletlerinde Washington, New York ve Colorado gibi eyaletlere kıyasla daha yavaş oldu. Mevsimsel örüntü, epidemiyologların diğer virüslerle gözlemleriyle benzerlik gösteriyor. ABD'de küresel AIDS koordinatörü ve Trump yönetiminin koronavirüs görev gücünün üyesi Dr. Deborah Birx, kısa zaman önce yapılan bir toplantıda Kuzey Yarım Küre'deki gribin, genellikle kasım-nisan trendini takip ettiğini söyledi. Her yıl soğuk algınlığına neden olan 4 tip koronavirüsün de sıcak havalarda azaldığı düşünülüyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, 19:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107