banner129

Her okula bir pandemi sorumlusu

Alanya Posta TV'ye konuk olan İl Milli Eğitim Müdürü Er, bugün itibarıyla başlayacak olan yüz yüze eğitim için okullarda alınan tedbirleri açıkladı. Alanya'daki okullarda eksiğin olmadığını vurgulayan Er, sınıfların ikiye bölündüğünü ve okullarda pandemi sorumlularının olacağını ifade etti

Her okula bir pandemi sorumlusu

İl Milli Eğitim Müdürü olmasının ardından ilk kez Alanya Posta TV'ye konuk olan Hüseyin Er, Haberin Manşeti programında Gaye Coşkun'un sorularını cevapladı. Er, Pandemi sürecindeki eğitimi, yenilikleri, okullarda alınan tedbirleri, 21 Eylül itibarıyla başlayacak yüz yüze eğitimde işleyecek olan sistemi Posta TV'de anlattı. Okullardaki denetimin de pandemi sorumlusu olarak görevlendirilen kişiler tarafından yapılacağını söyledi.
'OKULLARDA EKSİĞİMİZ YOK'
Pandemi döneminde okullara yönelik yapılan hazırlıklardan söz eden Er, "Organizasyonu bu birlikteliği yürütüp bütün eksikliklerimizi devletimiz tarafından 3 kamyon malzeme gönderildi. Maskesinden, yüzey temizleyicisine el dezenfektanından tutun aklınıza ne geliyorsa eldivenlerini varıncaya kadar. Aynı zamanda değerli velilerimiz kıymetli hayırseverlerimizin katkılarıyla şu an bizim Alanya ölçeğinde okullarımızda ateş ölçeri olmayan, maskesi olmayan sadece sınıflar bazında değil dışarıdan gelene bile vermek üzere maskesi olmayan el dezenfektanı olmayan hijyen malzemesi eksik olan hiçbir okulumuz yok. Özellikle pandemi döneminde hepimizin slogan haline getirmiş olduğu maske mesafe hijyen temizlik kavramları üzerinde inanılmaz bir hassasiyetimiz var ve bunları görsel olarak 14 kural ile beraber okullarımızda girişlerden tutup, görsel ilk göze hitap edebilen her yere sistematik çerçeve içerisinde bakanlığımızın gönderdiği çerçeve programı içerisinde bunları ilgili yerlere astık. Sağlık Bakanlığı'nın tavsiye niteliğinde olan tüm şartları yerine getirdik ve şu an Alanya'da toplam 220 okulumuz var. Temiz okul projesi adı altında bakanlığımızın bir standardı oluştu. Buna Alanya'da müracaat etmeyen hiçbir okulumuz kalmadı. Şu an komisyonlar gelip kriterlere bakıp okulumuza bu etiketleri bu sertifikaları vermek için çalışmaları da devam ediyor. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili sertifika alan okullarımızda zaten komuoyunda paylaşacağız" dedi.
'BU 3 HAFTA ÖNEMLİ'
Vatandaşlara ve velilere uyarıda bulunan Er, "Biz çocuklarımız için her türlü tedbiri aldık. Pazartesi günü hepimizin bildiği üzere okul öncesi ve ilkokul birinci sınıflarımız yüz yüze eğitime başlıyor. Ben buradan özellikle tüm vatandaşlarımıza tüm velilerimize uyarıda bulunmak istiyorum. Hassasiyetlerini biliyorum ama konunun önemi açısından uyarıda bulunmak istiyorum. Bizim önümüzde 3 haftalık bir süreç var. 21'i pazartesi ile başlayacak 25 cuma günü bitip öbür pazartesi tekrar olmak üzere 3 hafta biz bu çocuklarımızla bir uyum süreci uyum programı gerçekleştireceğiz. Özellikle bakanlığımız bu 3 haftayı çok önemsiyor. İlk haftada bir gün gelecek çocuklarımız, ikinci ve üçüncü hafta ikişer gün gelecekler ve biz bunları yaparken sınıflarımızı ikiye bölüyoruz" dedi.
OKULLARDA PANDEMİ SORUMLUSU OLACAK
Okullardaki denetimleri kimin yapacağına yönelik Coşkun'un sorduğu soruya yanıt veren Er, "Öğrenciler okulun içine girdiği andan itibaren kontrol bizde. Okul müdürleri, yardımcıları. Her okulumuzda bir tane pandemi sorumlusu arkadaşımız var. Biz bunları genelde yöneticilerimizden müdürlerimizden müdür yardımcılarımızdan seçtik. Alanya olarak biz bunların tedbirlerini önceden aldık, tüm okul müdürlerimize pandemi sürücü ile ilgili kurslar açtık eğitimleri verdik. Ben şuna inanıyorum velilerimiz kaygı duymak da çok haklılar bir yetişkin olarak bir birey olarak bizler kaygı duymuyor muyuz? Sokağa çıktığımızda ya da bir kapalı ortamda bulunduğumuz zaman? Bu Türk milletinin özünde vardır biz hiçbir zaman kendimizi düşünmeyiz her zaman evlatlarımızı düşünürüz. Belki de bundan dolayı bu kadar bağlarımız kuvvetli bu kadar güçlü bir devlet yapsındayız. Biz velilerimizin en kıymetli varlıklarını emanet alıyoruz bırakalım da bu kadar kaygı duysunlar. Duymasınlar mı? Bir anne baba için çocukları için kaygı duymaları ne kadar doğal diyorsak devletimizin de aynısını fazlasıyla duyup o yavrularımız için ne kadar güzel tedbir aldıklarını da velilerimizin kontrollü bir şekilde okullarımıza gelip görmelerini istiyoruz bir plan ve program çerçevesinde" diye konuştu. 
'VELİLERİN KAYGILARINI YOK EDECEĞİZ'
Velilerin kaygılarını yok etmek adına pandemi kuralları çerçevesinde toplantılar düzenleneceğini belirten Er, "Buyursunlar gelsinler, okullarımızı görsünler, çocuklarımız için ne yaptıklarımızı, lavabolarımıza kadar incelesinler, baksınlar desinler ki evet gerçekten okullarımız bu konuda gerekli tedbirleri almış, hazırlıklar yapmış. Geriye ne kalıyor, bizim sağlık kurulumuzun tavsiye etmiş olduğu slogan haline gelen maskemizi takalım, mesafemizi koruyalım, temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edelim, kontrollü bir şekilde eğitim ve öğrenimimizi yapalım. Bu konuda kendimize güveniyoruz, bakanlığımız bu konuda kendinden çok emin. Şu an hepimizin bildiği üzere destekleme ve yetiştirme kurslarımız var DYK diyoruz biz bunlara, bakanlığımız lise son ve orta son sınıflarımıza bu kursları açalım ikinci hafta bitti 3 haftaya girdik. Tüm Türkiye de şuan 1 milyon öğrenci bu şekilde ders görüyor. Alınan tedbirler karşısında çok şükür ne Alanyamız da ne Türkiye genelinde 1 milyon öğrencinin eğitim-öğretim faaliyetlerini yürüttüğü destekleme ve yetiştirme kurslarında bir olumsuzlukla karşılaşmadık. Dün bir yazı okudum Gaye hanım kesinlikle maske bir aşıdan daha önemli. Biz maskemizi takıyoruz mesafemiz koruyoruz dezenfektan larımızı sıkıyoruz. İnanır mısınız çocuklarımız her çıktığında sınıflarımız havalandırılıyor. Masaların üstleri siliniyor. Bunu canla başla hepimiz yapıyoruz" dedi.
OKULLARDA KANTİNLER KAPALI OLACAK
Kantinlerin 21 Eylül itibarıyla yüz yüze eğitim döneminde açık olmayacağını söyleyen Er, "Kantinlerimiz açık olmayacak, yeme-içme noktasında kesinlikle izin verilmiyor" dedi.
'UZAKTAN EĞİTİMDE SORUN YAŞANMAZ'
Coşkun'un "Bir evde 3 tane öğrenci varsa aynı anda nasıl uzaktan eğitim alacaklar? Bu konuda ne yaptınız?" sorusu üzerine Er, "Bazı gerçekler var. Bir evde üç çocuk var sorusunun cevabını vereyim. Olabilir üçüz olabilir, belki ikiz olabilir, bunlar çok uç örneklerdir. Her sınıfın farklı programları var farklı saatte dersleri var bir defa bunların çakışması mümkün değil. Devletimizin koymuş olduğu program 81 vilayet için geçerli, 900 küsür ilçe için geçerli, 18 milyon öğrenci için geçerli, 1 milyon öğretmenimiz için geçerli. burada yaşanmış olumsuzlukları güzel tarafları gölgeleme noktasında fırsat vermemek lazım" diye konuştu. 
ÜCRETLİ ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRİLECEK
Pandemi sürecinden etkilenen öğretmenlere yönelik çalışmalardan bahseden Er, "
Er, "Hepimiz insanız kronik hastalığı olan meslektaşlarımız var. 60 yaş üstü olan meslektaşlarımız var. Çok ciddi rahatsızlıklara olan meslektaşlarımız var. Büyük camia da maalesef arzu etmediğimiz olumsuzluklarla karşılaşabiliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız devletimiz bunun önlemlerini aldı. Rahatsızlığı olan ve 60 yaş ve üstü olan öğretmenlerimiz okula gelmeme hakkına sahipler, bizde o öğretmenlerimizin alanlarını boş bırakmıyoruz başka okullardaki öğretmenlerimizden yetmediği takdirde ücretli öğretmen görevlendirilip, eğitim öğretimde olumsuz yönde etkilenmiyoruz" dedi.
PAZARLIK USULÜ İHALE YAPILDI
Pandemi de eğitimdeki taşımanın nasıl olacağı sorulan Er, "İhale yapıldı. 16 hattımız vardı 6 hattını ihale edebildik. 16 olmadı. Biz aslında pazarlık usulü yapacaktık, tabii ki yasal olarak ihale süresi için yeterli zamanımız olduğu için tekrar ihaleye çıktık ihalei tarihi verdik. Bu defa farklı bir gelişme oldu çocuklarımız 3 hafta boyunca sadece okul öncesi ve ilkokul 1. Sınıflar eğitim ve öğretimi yapacağı için ihaleyi tekrar askıya aldık. Çünkü yapmamızın bir anlamı yok. İhaleye çıktığınız zaman iş günü üzerinden çıkmanız gerekiyor biz okul öncesi taşınma zorunluluğu olmadığı için 1. Sınıflar için pazarlık usulü taşıma ihalemizi gerçekleştirdik. Şu an 1.sınıfa gidecek olan tüm öğrencilerimiz taşınacak taşıma şartlarına haiz olanlar" dedi. -Haber Merkezi


 

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107