banner84

İBF zirvesinde Alanya’yı temsil ettiler

İBF zirvesinde Alanya'yı temsilen katılan MÜSİAD Alanya Şube Başkanı Durusoy ve yönetim kurulu, ilçenin turizm, tarım ve ticareti potansiyeline ilişkin görüşmeler yaptı

İBF zirvesinde Alanya’yı temsil ettiler

(Özgür YILMAZ)- Uluslararası İş Forumu (IBF) 2. Türk-Arap İş Zirvesi, Gaziantep'te gerçekleştirildi. Ticaret Bakanlığı katkılarıyla, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) koordinasyonunda, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi ve MÜSİAD Gaziantep iş birliği ile gerçekleştirilen zirvede bölgesel yatırım fırsatları ve ticari gelişmeler kapsamlı şekilde ele alındı. Programda 30'dan fazla ülkeden bin 600'e yakın iş insanı buluşurken, Irak Ticaret Bakanı Ala el-Cuburi ve beraberindeki 300 kişilik iş heyeti zirveye katılım sağladı.İBF zirvesinde Alanya’yı ise MÜSİAD Alanya Şube Başkanı Mustafa Durusoy, başkan yardımcısı ve sektör kurulları başkanı Celil Kara ile yönetim kurulu üyeleri Hasan Ahlatçı ve Ziya Çolak temsil etti.
KALKINMA HAMLESİ
Gaziantep’te düzenlenen Uluslararası İş Forumu (IBF) 2. Türk-Arap İş Zirvesinde konuşan IBF Başkanı Erol Yarar, Türkiye'nin çok farklı bir boyutta kalkınma hamlesi yaptığını işaret etti. Yarar konuşmasında, "Şu anda Türkiye'nin ihracatı dünyanın gitmediği ülkesi olmayacak boyuta geldi" dedi.  Başkan Yarar ayrıca, Türkiye'nin enerji kaynakları açısından zenginliğine değinerek, "Türkiye'nin enerji ve toryum rezervinin parasal karşılığı sadece kesinleşmiş 350 bin ton için söylüyorum. 80 trilyon dolardır. Türkiye bir enerji madeninin üzerinde" değerlendirmesinde bulundu.
MARKA ŞEHİRLERİN ÖNEMİNİ VURGULADI
MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ise Gaziantep'in yatırım potansiyeline dikkat çekerken marka şehirlerin önemini vurguladı. Başkan Asmalı, "Anadolu'nun marka şehirleri büyük Türkiye'nin inşasında önemli bir rol üstlenecek" dedi. IBF 2. Türk-Arap İş Zirvesi kapsamında düzenlenen B2B görüşmeler, iş toplantıları, ticaret fuarı ve panel oturumlar bölgesel ticaret ve yatırım fırsatlarına yönelik kapsamlı değerlendirmelere sahne oldu. Zirveye ayrıca 30'dan fazla ülkeden ticari alım heyetleri katılım sağladı. Program çerçevesinde 5 milyar dolarlık iş hacminin oluşturulması hedefleniyor.
ALANYA'YI ANLATTILAR
MÜSİAD Alanya'dan Başkan Mustafa Durusoy, başkan yardımcısı ve sektör kurulları başkanı Celil Kara yönetim kurulu üyeleri Hasan Ahlatçı ve Ziya Çolak zirveye katılanlara Alanya’nın turizm, tarım ve ticareti potansiyeline ilişkinde yaptıkları görüşmelerde bilgi verdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169