banner129

'İl olmamız şart değil'

CHP'li Güven, 'Arınç, her dönem Alanya'da İl konusunu açıyor. Alanya'nın İl olması halinde sokaktaki hayat, akşamları Antalya'daki gibi biter. Bize özel turistik kentler statüsünü versinler, başka bir şey istemiyoruz" dedi

'İl olmamız şart değil'
 CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) İlçe Teşkilatı’nı olağanüstü kongreye götürmeleri için İl Başkanı Cavit Arı tarafından görevlendirilen Geçici Kurul’un başkanı Yeminli Mali Müşavir Mevlüt Güven, dün Bülent Kandemir, Mustafa İyiol ve Ömer Zavlak ile bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. CHP'nin 20 Aralık Cumartesi günü Alanya Kültür Merkezi’nde yapacağı olağanüstü kongre ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Güven, “Delegelere yönelik davetiye niteliğindeki mektuplarımızı hazırlayıp gönderdik. 20 Aralık'ta CHP'ye yaraşır, CHP'nin geleneklerine, tüzük, yönetmelik ve programına uygun bir şekilde, barış, kardeşlik, dostluk, saygı ve sevgi konsepti içinde olağanüstü genel kurulumuzu yapacağız. Kongre sonucunda bir adayımız seçilmiş olacak. Diğer adaylarımızın da seçilen arkadaşımıza desteklerini sürdüreceğine eminim. CHP’de bundan önce olduğu gibi bundan sonra da herhangi bir kırgınlık, dargınlık, ayrışma söz konusu olmayacaktır” dedi.
"ARINÇ AYNI CÜMLEYİ 2003’TE DE KURMUŞ"
ÖTE yandan anne tarafından Alanyalı olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Yeni Büyükşehirler gündemde” açıklamasının “Alanya yoksa Büyükşehir İl’i mi oluyor?” şeklinde yorumlanmasını da değerlendiren Mevlüt Güven, “Son günlerde Alanya medyasında İl konusu yeniden gündeme geldi. Bu konuyla ilgili bir tarihi kronoloji çizmek istiyorum. 1990 yılında, o zamanki Sosyal Demokrat Halkçı Parti olarak biz ilk defa Alanya'nın İl olmasıyla ilgili rapor hazırladık. Bu raporu o dönemin milletvekilleri ve hükümetin bakanlarının tamamına, Başbakana, TBMM Başkanına, Cumhurbaşkanına ve İçişleri Bakanlığı'na ilettik. Bu çalışmaların sonucunda bir hayli yol kat edilmesine ve Alanya kamuoyunun desteğine rağmen bu konu bir türlü hayata geçirilemedi. Hatta 1990 yılının Ağustos ayında o raporumuz Yeni Alanya Gazetesi’nde tam metniyle verildi” diye konuştu.
"BU KONU HER DÖNEM İSTİSMAR EDİLİYOR"
MEVLÜT Güven, 3 Nisan 1991 tarihinde ise dönemin ANAP’lı Başbakanı Yıldırım Akbulut’un, yine o dönemin ANAP Alanya İlçe Başkanı Hüseyin Müderrisoğlu'na “Alanya il olacak” dediğini, bunun da yine Yeni Alanya Gazetesi’nde haber olarak kamuoyuna verildiğini söyledi. 29 Eylül 2003’te dönemin TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın “İl olmak için hazır olun” dediği bilgilerinin Alanya medyasında yer bulduğunu belirten Güven, “Sayın Arınç bu lafları11 yıl önce de söylemiş. 9 Aralık 2014 günü aynı Arınç, Alanya'nın il olmasıyla ilgili yine ortaya bir laf atıyor. 31 Mart 2008'de Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Alanya'yı ziyaretinde Alanya'nın İl olması, Gazipaşa Havalimanı'nın da bir an önce bitirilmesi gerektiğini söylüyor. Dikkat edin, Gazipaşa Havalimanı 2008’de değil, ancak 2012'de açılabildi. Bütün bu gerçekleri yok sayarak Alanya'nın İl olmasıyla ilgili her dönem, hatta her seçim öncesi ne yazık ki siyasiler bunu malzeme yapıyor” dedi.
"ALANYA’NIN İLLA İL OLMASI ŞART DEĞİL"
ALANYA'NIN artık İl olmak yerine ayrıcalıklı ilçe olması gerektiğini belirten Güven, “Alanya, özel öneme sahip bir turizm kenti olmalıdır. Antalya'da 400 bine yakın yatak var. İkinci konutlar dâhil, 400 bin yatağın 200 bini Alanya’da. Hükümet olarak Alanya’yı ‘özel öneme sahip kent’ olarak düzenlemezseniz, Alanya bir süre sonra çöker. Çünkü yerleşik nüfus 300 bin, yazın 200 bin de turist geliyor, ediyor 500 bin. Hareketli nüfusla bu 600 bin kişilik nüfus anlamına gelir. Alanya eğer özel öneme sahip turizm kenti olursa, yaz dönemindeki çöp, temizlik ve ulaşım gibi hizmetlerin yapılabilmesi ve sürdürülebilmesi için hükümet tarafından özel maddi kaynaklar sağlanır. Bu özel maddi kaynakların yasal güvenceyle teminat altına alınması gerekiyor. Yasal güvence sağlandığı takdirde Alanya’nın İl olmasına bile gerek kalmaz. Önemli olan bunu yapabilmektir” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 17:29
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107