banner84

İlaca zam isteyecekler

Antalya Eczacı Odası Alanya Temsilcisi Ufuk Aras Solmaz döviz kurunda yaşanan dalgalanmalardan dolayı ilaç firmalarının fiyatlarda zam talebinde bulunmak istediğini belirterek “Bazı firmalar zam istiyor, devletten zam alamadıkları için nadir de olsa getirmek istemedikleri ilaçlar olabiliyor “ diye konuştu

İlaca zam isteyecekler

(Özlem KAYGUSUZ)- Aylar öncesinde belirlenen ilaç fiyatlarında şimdiye kadar herhangi bir değişiklik yapılmadığı için döviz kuru artınca bazı ilaç firmaları ithal ilaçları temin etmekte sıkıntılar yaşayabiliyor. Kurda yaşanan değişiklikten dolayı ilaç firmalarının da Haziran ayı içerisinde zam talebinde bulunması bekleniyor. Konu ile ilgili Antalya Eczacı Odası Alanya Temsilcisi Ufuk Aras Solmaz Alanya Posta Medya’ya özel açıklamada bulundu.
‘ESKİSİ KADAR DEĞİL’
Yurt dışından gelen ilaçlarda dönem dönem sıkıntılar yaşanabildiğini aktaran Solmaz, “ Zam öncesi böyle bir sıkıntı vardı. İlaç bulunamıyordu. Genel bir sıkıntı yok ama firmanın üretimi ile ilgili bazı ilaçlarda dönemsel sıkıntılar yaşanabiliyor. Yani firma bazında var bu sıkıntılar eskisi gibi değil” sözlerine yer verdi.
FİRMALAR ZAM İSTİYOR
Solmaz, “ Yurt dışı ilaçlarında ilaç fiyatı belirlenirken, döviz kuru normal kurdan daha düşük tutulduğu için ondan sıkıntı olabiliyor. Bazı firmalar zam istiyor, devletten zam alamadıkları için getirmek istemedikleri ilaçlar olabiliyor” diye konuştu
EN SON ŞUBAT’ TA ZAMLANDI
İlaç fiyatlarında yılda bir kez düzenleme yapıldığını ancak dolar kurundaki yükselişten dolayı ilaç firmalarının yeniden zam talep edeceklerini söyleyen Aras, “En son Şubat ayında zam yapılmıştı. Ama kuru devlet belirli bir oranda belirliyor. Euro kurunun üçte biri gibi çok altında bir rakam belirlenip ilaç fiyatları belirleniyor. Yaşanan sıkıntılar da zaten bundan kaynaklanıyor. Firmalar muhtemelen Haziran’dan sonra zam talep ediyorlar. Ama normalde yılda bir kere zam veriliyor. Güncelleme yapılır mı yapılmaz mı biz de tam olarak bilemiyoruz. Firmalar devletin yetkilileriyle muhtemelen pazarlıkları devam ediyor. Ama bizim şu an için hastalara yansıttığımız ithal ilaçlarda, bazı yüksek ücretli kalemlerde bulunmama sıkıntısı yaşanabiliyor. Onun dışında genel olarak bir sıkıntı yok” sözlerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2022, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169