banner84

İnfaz düzenlemesi meclise geliyor

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, infaz düzenlemesine ilişkin açıklamalarında bulundu. On binlerce mahkûm ve ailelerini yakından ilgilendiren İkinci Yargı Paketi, Af yasası ve İnfaz düzenlemesi uzun süredir beklenen konular arasında yer alıyordu. 

İnfaz düzenlemesi meclise geliyor

İkinci Yargı Paketi, İnfaz Düzenlemesi ve Af Yasası ile ilgili son dakika açıklamaları gelmeye devam ediyor. On binlerce mahkûm ve ailelerini yakından ilgilendiren infaz düzenlemesi ile ilgili geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulunmuş ve müjdeli haberi vermişti. Hatırlanacağı üzere Birinci Yargı Paketi daha önce Meclis'ten geçmiş ve 39 maddeden oluşan yasa Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. İkinci Yargı Paketi ile ilgili gözlerin Meclis'e çevrildiği şu günlerde Başkan Erdoğan, 'Bu konudaki hazırlıkları 2019'da tamamladık, inşallah yakında konu Meclis gündemine gelecektir.' demişti. Son olarak Adalet Bakanı Abdülhamit Gül katıldığı Kanal 7 canlı yayınında konuyla ilgili son dakika açıklamalarında bulundu. Peki, İkinci Yargı Paketi ne zaman çıkacak? Af Yasası ve İnfaz Düzenlemesinde son durum nedir?
İKİNCİ YARGI PAKETİ, İNFAZ DÜZENLEMESİ VE AF YASASI SON DURUM NEDİR? ADALET BAKANI AÇIKLADI!
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül katıldığı canlı yayın programında infaz düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu ve on binlerce mahkûm ve yakını için müjdeli haberi verdi. Gül, " Yargı Reformu Strateji Belgemizi, 2019 yılı Mayıs ayında milletimiz ile paylaşmıştık. Belgedeki hedeflerin gerçekleştirilmesi amacıyla hazırlanan birinci yargı paketi, yine geçtiğimiz yıl Meclis'te kabul edilerek kanunlaştı. Bu düzenleme ile ceza adaleti sistemine "seri muhakeme usulü" ve "basit yargılama" adı altında iki yeni uygulama da kazandırdık. Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çektiği, ceza adaleti sisteminin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üzerinde çalışıyoruz" dedi.  Gül açıklamasına şöyle devam etti; "Aynı şekilde, önemli bir çalışma olan insan hakları eylem planını da birkaç ay içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içinde Meclis gündemine getiriyoruz. Bir başka önemli reform da, vatandaşlarımızın devletle olan hukuki ihtilaflarının yargıya gitmeden, arabuluculuk benzeri bir idari sulh sistemiyle çözümünü içeren düzenlemedir. Bununla vatandaşlarımızın idareyle, ya da kamu kurumlarının kendi aralarındaki uyuşmazlıkların zahmetsiz ve hızlı bir şekilde çözülmesini amaçlıyoruz. Bu konudaki hazırlıkları 2019'da tamamladık, inşallah yakında konu Meclis gündemine gelecektir.
İNFAZ YASASI YAKINDA MECLİS'TE
İkinci yargı reformu için çalışıldı. İnfaz kanunu son hali verilecek. Bir infazla ilgili paket var. Bir de yargı strateji belgesi var. Türkiye'de herkesle görüştük. Yakın zamanda Meclis'e gelecek.
BİR DÖNEM DEĞİŞİYOR! MAĞDURİYET BİTECEK
Gelecek olan düzenleme bir af değil. Belli suçlarda hiç cezaevine girilmediği görülüyor. 18 ay ceza alan bazı suçlarda tahliye ediliyor ya da hiç cezaevine girmiyor. Küçük suçları önlemeyince büyük suçlara evriliyor. Misal komşusunu tehdit ediyor. Yolda birilerine sataşıyor. Ama ertesi gün hiç ceza almadan aynı kişinin karşısına çıkıyor. Bu toplumu yaralıyor. Mahkeme 16 ay hapis cezası verdiyse cezaevine girmiyor. Karşı taraf mağdur oluyor. Bu yüzden bunu ele aldık. Adaleti güveni arttıracak bir durum olarak ele aldık. Otomatik iyi hal durumunu da ele alan bir düzenlememiz olacak.
HANGİ SUÇLAR YARARLANACAK?
Hasta, yaşlı ve hamilelere yönelik bir düzenleme ya da infazın ertelenmesi söz konusu olacak. Hangi suçların kapsanacağını Meclis belirleyecek" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2020, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107