banner165

‘İpin ucu kaçtı’

Son zamanlarda gündemde yer alan fahiş kira artışları hakkında konuşan Şencan, “ Tamamen denetimden yoksun bir ekonomi piyasası var, ipin ucu kaçtı” ifadelerini kullandı.

‘İpin ucu kaçtı’

Konut kiralarında geçen yıla oranla fahiş artışların yaşanması üzerine Alanya’da kiracılar ev sahiplerinden şikayetçi oluyor. Pandemi sürecinde başlayan ev kiralarındaki artış, Rusya ve Ukrayna savaşı sonrası zirveye çıktı. Savaştan kaçan Ukraynalıların gelmesi üzerine kentte dairelerin kiraları aylığı 15 bin ile 30 bin lira arasında değişiyor. Ev sahipleri daha fazla kira ücreti alabilmek ve kiracılarını çıkartmak için türlü türlü oyunlara başvururken, bu durum ev sahibi ile kiracıyı karşı karşıya getiriyor. Konu hakkında Alanya Posta Medya ekibine değerlendirmelerde bulunan Tüketici Hakları Derneği Alanya Şubesi Başkanı Cemal Şencan, “ Maalesef bu durum bir alışkanlık haline geldi, ipin ucu kaçtı” dedi.
‘YÜZÜ GÜLEN İNSAN GÖREMEZ OLDUK’
Şencan açıklamasında, “Fahiş kira problemlerine gelecek olursak eğer bizim vatandaşlarımızda da hata var kontrat yapmamışlar. Elektrik su abonelikleri ev sahibinin üzerine ve ev sahibi de çık diyor. Vatandaşın elinde herhangi bir belgesi yok.  Ev sahipleri hem vergi kaçırıyor hem kontrat yapmıyor hem de vatandaşın eline belge vermiyor.  Bu da suç zaten ama maalesef bu durumda artık bir alışkanlık haline geldi. Tamamen denetimden yoksun bir ekonomi piyasası var. İpin ucu kaçtı halk ne yapsın hangi birinden tasarruf etsin” dedi.
‘HALK HANGİ BİRİNDEN TASARRUF ETSİN’
Şencan, “ Gelen zamları hepimiz görüyoruz.  Bir günde çaya yüzde 140 zam geldi. Elektriğe, gıdaya, kiralara, akaryakıta yapılan zamları hepimiz biliyoruz. Bunlar yüzde 100 ün üzerinde zamlar ama enflasyon yüzde 70’e yaklaştı. Zaten bazı kuruluşlara bakıldığında yüzde 200 zam geldiği gösteriliyor. Ülkeyi yönetenler çıkıp bir piyasaya baksınlar halka bir sorsunlar durum nedir diye. Hastanelerde randevu bile alamıyoruz doktor yok insanlar doğru düzgün tedavi bile olamıyor. Bu ülkenin ekonomi yönetimi birbiriyle bağlantılıdır insanların en fazla etkilendiği şey psikolojik etkilerdir. Bugün insanlarda artık moral kalmadı sokakta yüzü gülen insan göremez olduk” diye konuştu.
‘ORTAK ÜLKE ORTAK AKILLA YÖNETİLİR’
Bunlar bir sistem meselesidir. Eğer bir ülkede kurumlar oturmuş ise devletin yapısı ve kurumları değişmez.” diye konuşan Şencan, “ Bu durumda eğitimli ve gelişmiş halk hemen ağırlığını ortaya koyar isyan eder. Bizim ülkemizde tek kişilik bir yönetim şekli var. Ortak ülke ortak akılla yönetilir. Anlaşılır fonksiyonlar kurulur. Siz hayvancılığa yeterli desteği vermezseniz ve imkan tanımazsanız ne olacak? bir de yüzde 70’e yakın dışarıya bağımlı bir ülkesiniz yağ vs dışarıdan alınıyor. Bu durumda üretici ne yapacak insanlar süt hayvanlarını kesmeye başladı.  Süt ve süt ürünleri de yüzde 100 zamlanmasına rağmen üreticisini kurtarmıyor. Tarımda buğday üreticisini kurtarmıyor. 22 TL bir mazotun litresi olursa ne yapacak bu insanlar, gübre almış başını gitmiş teşvik ve bir yatırım yok. Dışarıya bağımlı bir ülke her zaman batmaya haklıda sefalete ve düşmeye mahkumdur.  Bunu hiç kimse önleyemez.” sözlerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169