banner84

'İş kadını olmayı babama borçluyum'

Ataerkil toplumda iş dünyasında kadın olmanın zor olduğunun altını çizen Sadullahoğlu, geldiği noktada başarısını babasına borçlu olduğunu söyledi

'İş kadını olmayı babama borçluyum'

Alanya'nın köklü şirketlerinden Sadullahoğlu A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nilüfer Sadullahoğlu, iş hayatına ve özel hayatına yönelik Alanya Posta TV'de yayınlanan Hayal Başar'ın sunduğu 'Hayal Et Başar' programında konuştu. Tüm içtenliği ve samimiyeti ile Hayal Başar'ın sorularını yanıtlayan Sadullahoğlu, babasının geldiği noktada büyük bir payı olduğunu söyledi. 'Başarımı ve iş kadını olmayı babama borçluyum' diyen Sadullahoğlu, aynı zamanda gençlere de seslendi. 
'HİÇBİR BAŞARI KOLAY GELMİYOR'
Başarıya ulaşmanın kısa bir yolu olmadığını ve başarının çok çalışmaktan geçtiğini söyleyen Sadullahoğlu, "Ben bu kısa yola inanmıyorum,olamaz ;geçici olur çabuk yükselen çabuk iniyor. Gerçekten çok çalışmak lazım. Çalışmadan hiçbirşey olmaz. Ben Koç Üniversitesine gitmek için çok çalıştım. Rahat bir üniversite hayatı değildi benim için. Akademik alanda çok şey öğrendim. Piyasaya geçince bir bocalama dönemi yaşıyorsunuz. Birde bunları tölere etmek için ayrı bir çaba harcıyorsunuz. Sürekli bir mücadele içerisinde oluyorsunuz. Çok çalışıyorsunuz. Analiz çok önemli. Dikkatli adım atmak, gözlem önemli. Çalışırsınız ama doğru yere mi gidiyorsunuz? Biraz serbest bırakmak gerekiyor, mükemmellik Allah’a mahsus. Biz kuluz hatamız var zayıfısız, güçlü olduğumuz zamanda var, doğru yaptığımız zamanda var. Önemli olan düştüğün zaman kalkabilmek. Hiç bırakmamak. Ama çalışmak çok çok önemli. Türk Milleti çok çalışkan. Hiçbir başarı kolaylıkla gelmiyor" dedi. 
'GELENEKLERE BAĞLIYIM'
Kendisinin geleneklere bağlı biri olduğunu ifade eden Sadullahoğlu, "Ben gelenekçi bir insanım. Büyüklerimden öğrendiğim kadarıyla aile hayatıma geleneklerimi yansıtıyorum. Yemek konusunda da geleneklere bağlıyım evde severim öksüz helvası yapmayı. Neyin ne mevsimi ise onları evde bulundurmaya ve çocuklarıma yedirmeye çalışıyorum. Mevsimi tadarak yaşasın istiyorum. Bizim çocukluğumuz harikaymış bunun farkına varıyorum. Benim çocuklarımda benim çocukluğuma yakın birşeyler yaşasın diye uğraşıyorum" dedi. 
'ALANYA ULUSLARARASI BİR PİYASA'
İş dünyasına girişi hakkında bilgi veren Sadullahoğlu, "2001'de İstanbul'da Akbank ile 2004 Yılında Arçelik'le başaldım. Daha sonra Mobilya Arstil ile devam ettim. Alanyum'un olduğu yere ilk mağazayı biz açmıştık. Mobilya ve beyaz eşyayı birleştirerek bir mağaza açtık. Alanya piyasası çok güzel ve çok şeyler öğretiyor. Aslında Alanya piyasası bir uluslararası piyasasıdır. Otel işi olunca Avrupa ortaklarımız da oluyor. Şimdide Rusya ile de çalışıyoruz. Bu uluslararası bizi daha iyi yönlere götürüyor her anlamda. Alanya gerçekten saklı ve gizli bir bahçe. Alanya bütün dünya ile bağlantılı her anlamda. Artı tarım var. Burası kültürel anlamda zengin bir yer. Bizi güçlendiren noktalardan biri bu nedenle" diye konuştu. 
'BABAMA BORÇLUYUM'
İş dünyasında kadın olmanın zor olduğunu ve bugünlere gelmesinde en önemli etkenin babası olduğunun altını çizen Sadullahoğlu, "
Kadın olarak Alanya'da iş yapmak zor. Baktığınız zaman İstanbul’da da zor. Çünkü Türkiye çok erkek egemen bir ticari alanı var. Arçelik'te toplantılarda tek kadın ben oluyordum, hep söylerim ürünlerinizi hep kadınlar kullanıyor ve burdaki tek kadın benim diyordum. Allah'tan 2009 yılında Arçelik'e kadın yöneticiler aldılar. Aslında çalışan bir kadın ve iş kadını olmayı tamamen babama borçluyum. Biz üç kızkardeşiz. Ataerkil toplumda ailede bir erkek olmayınca ya amcaoğulları ya damatlar şirket başlarına getirilirdi. Babam bize bunu yapmadı. Babam siz okuyacaksınız bu iş sizin dedi. Babam çok vizyonlu çok iyi bir iş insanıdır. Babamın sayesinde biz iyi okullarda okuduk. Bize iş teslim edildi. Bu iş sizin dedi. En büyük şansımız bu. Bizde gerçekten çok çalışarak bunu kanıtladık. Babamın bize verdiğini geliştirmeye çalışıyoruz. Çiğdem ile yeni bir proje yaptık, Corner Burger 4 yıl oluyor açılalı. Çiğdem İstanbul'daki arkadaşından danışamanlık aldı. Çok başarılı oldu bu konuda. Sosumuz özeldir kimseye vermiyoruz. Kaliteyi korumak önemli bizim için. Bizim en büyük mirasımız güven ve bunu başarıyoruz. İş dünyasını kadına ihtiyacı var. Kadın gözü ve kadın hissiyatıyla dokunmam gerektiğine inandım. İş dünyasına insanlığı getiren kadındır. Bir insana yatırım çok önemli insan gerçekten çok önemli. Pandemide gördük insansız hiçbirşey olmuyor" dedi. 
HEDEFLERİNDE MERKEZ VAR
Gelecek planlamasına yönelik 'Sağlıklı Beslenme Merkezi' kurmak olduğunu belirten Sadullahoğlu, "Kendim için en yakın projemi anlatayım. Yaklaşık 10 yıldır sağlıklı yaşamayı araştırıyorum. Detoks, keteojenik beslenme, glütensiz beslenme ve bunun gibi herşeyin insan sağlığına etkilerini öğreniyorum. Çok fazla makaleler okuyup araştırmamı sürdürüyorum. Kendimde de deniyorum öğrendiklerimi. Bununla ilgili sağlıklı beslenme merkezi yapmak istiyorum. Hem konaklamalı, hemde sağlık yaşam tarzında bir mekan açmak. Biraz daha zaman var bu yatırım için" şeklinde konuştu. 
'HAYALİM HEP ALANYA'YDI'
Hayalinin hep Alanya'da yaşamak olduğunu söyleyen Sadullahoğlu, "Konum olarak bir yerde olmayı hiç hayal etmedim. Sadece Alanya'da yaşamayı hayal ettim. Alanya'da yaşamak yeterli benim için. En büyük zenginli farklı lezzetleri mevsiminde tadabilmektir. Çok şükür bunların hepsini Alanya'da yaşayabiliyoruz" dedi. 
'ZOR OLDU'
Pandemiden psikolojik olarak etkilendiğini ve süreci atlatmanın zor olduğunu ifade eden Sadullahoğlu, "Aslında çalışanlarımdan çok moral buldum pandemide. İlk moral bozan ben oldum. Bir hevesle çok yoğun bir çalışma içerisine girmiştim. Çok hızlı koşarken bir anda kapandı her yer. Bu şoku atlatmakta zorlandım. Tabi sonra da çalışmaya devam ettik. Zor bir süreçti. Bir daha yaşamayalım bu durumları" dedi. 
'CESUR OLUN'
İş hayatına yönelik önerilerde ve tavsiyelerde bulunan Sadullahoğlu, "Ben cesur olsunlar diyorum. Cesaret çok önemli.Siz ne istediğinizi söylemeden sizin ne istediğinizi kimse bilemez. Cesur olun, isteklerinizi söyleyin. Bir yerlere başvurmak istiyorsanız başvurun, ne eksiğiniz varsa onu giderin.İş dünyasında cesur olmak ve kendini ifade edebilmek önemli"     diye konuştu. -Hayal BAŞAR
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107