banner84

'İskelede değişim şart'

ALTSO Başkanı Mehmet Şahin ALTSO aylık meclis toplantısında yaptığı konuşmada son günlerde iskelede yaşanan gerginlikleri hatırlatarak iskele ile yat limanının değişmesinin şart olduğunu söyledi.

'İskelede değişim şart'

 Mevlüt UYGUR

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Ağustos Ayı olağan meclis toplantısı 28 Ağustos 2018 Salı günü ALTSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Açılış, yoklama ve mazeretlerin bildirilmesinin ardından ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, yönetim kurulu faaliyetleri konusunda meclis üyelerini bilgilendirdi.Son dönemde ABD’nin uyguladığı manipülasyonlar yüzünden döviz kurunun olağan dışı yükselmesine dikkat çeken Başkan Şahin, “Zaman, ülkemiz ve milletimiz için daha çok çalışma zamanı. İş dünyası olarak üretime, yatırıma, istihdama ve ihracata devam etmemiz büyük önem arz ediyor. Hep birlikte, el ele verirsek ülkemiz büyük atılımlar gerçekleştirecek, dünyanın en büyük ekonomileri arasına girme hedefimize doğru ilerlemeye devam edecek” dedi.

'MİLLİ ÜRETİMİ HEDEFLEMELİYİZ'

Kurdaki dalgalanmaların maliyetleri de etkilediğine dikkat çeken Başkan Şahin, “Maliyet artışlarını hemen ve misliyle müşteriye yansıtmak, aceleci davranmak da anlamlı değil. Döviz kurundaki bu artış ve oynaklıktan dolayı hemen üretimi, istihdamı kısmak, fiyatları artırmak işleri daha da çıkmaza sokar. Bu durumda, üretimi daha verimli hale getirmeye yönelik tedbirler almamız, bunun için gayret sarf etmemiz daha doğru olacaktır. Daha çok çalışarak, üreterek ve satarak, dışa bağımlılığı bitirip, yerli ve milli üretimi hedeflemeliyiz” dedi. Dükkan sahiplerine de çağrıda bulunan Başkan Şahin, “Dükkan sahiplerinin de kiracısı olan ticaret erbaplarına karşı daha yapıcı olmaları, kira artışı yapmamaları ve aksine belki de kiralarda revizyona giderek hükümetimizin başlattığı bu olumlu sürece destek vermeleri gerekmektedir” dedi.

'İSKELEDEKİ  DEĞİŞİM ALANYA'NIN İMAJINI KATKI SAĞLAYACAKTIR'

Son günlerde iskelede yaşanan gerginlikleri de değerlendiren Başkan Şahin, "Biz iskeledeki sıkıntılardan 2-3 yıldır sürekli bahsediyoruz.  Çünkü iskeledeki yapıyı ve sıkıntıyı bilen kişilerden birisi benim. Geçmişte ben orada yatçılık yaptım. Oranın yapısını çok iyi biliyorum. Bakanımız ve milletvekillerimizin katılım sağladığı bir iftar yemeğinde iskelenin değişmesi gerektiğini söylemiştim. Yani yat limanı ile iskele arasında takas olması gerekiyor.  Burada herkes elini taşın altına koymalı ve bir an önce bunun değişmesi gerekiyor.  İnanın çok kötü olaylar olabilir iskelede. Liman Başkanı Mehmet Seyhan'ı ziyaret ettim ve bu konuyu konuştum. Kaymakam beyle de telefonla görüşerek bu konuyla ilgili toplantı istedim. Emniyetin  soruşturması bittikten sonra bir toplantı düzenlenecek. Biz ön çalışmalarımızı yaptık, Alanya'nın limanı değişmeli. Limanın değişmesi, hem Alanya'mızın imajına katkı sağlayacak hem de marka değerini arttıracak.  Güvenlik açısından da daha rahat tedbir alınacaktır. Alanya'nın bir facia daha kaldırmaya tahammülü yok. Son 2-3 yıldır esnaflar ve turizmciler mahvoldu. Gerçekten krizin en büyüğünü yaşadık. Artık küçük olsun, benim olsun mantığından Alanya'mızı sizlerle birlikte kurtarmamızın zamanı geldi. Bir kişi rant kazanacak diye onu düşünemeyiz. Biz Alanya'nın menfaatini düşünmek zorundayız. Onun için yat limanı ile iskelenin değişmesi şart.  Projenin hayata geçmesiyle birlikte Alanya’mızın marka değeri yükselecek, iskele huzura kavuşacak” dedi.

'SIRADA AVOKADO VAR'

Başkan Şahin konuşmasında, Alanya’da ‘muşmula’ olarak bilinen yeni dünya meyvesinin coğrafi işaretini Alanya’ya kazandırdıklarını vurgulayarak, “Prosedürlerin tamamlanmasıyla birlikte Alanya’mızda muşmula olarak bilinen meyvenin ‘Alanya Yenidünyası’ olarak coğrafi işaret tescilini yaptırdık. Alanya’mıza hayırlı uğurlu olsun. Şimdi sırada avokado var. O konuda da çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Başkan Şahin ayrıca, geçtiğimiz hafta idrak edilen Kurban Bayramı’nda gerçekleştirilen bayramlaşma töreni, huzurevi ve garnizon şehitliği ziyareti, ALTSO’ya yapılan ziyaretlerle ilgili olarak da meclis üyelerini bilgilendirdi.

'YASA DIŞI FAALİYETLERİN AĞIR CEZASI VAR'

Şahin'in konuşmasının ardından mecliste gündem maddeleri tek tek görüşülerek ibra edilmesinin ardından dilek ve temenni bölümüne geçildi. İlk söz alan ALTSO meclis Üyesi ve TÜRSAB Alanya Yöre Temsil Kurulu Üyesi Kerim Yılmaz kaçak tur faaliyetleri ile ilgili konuştu. Yılmaz, "Meclis üyesi arkadaşlarımdan bir konuda destek istiyorum. Bu kaçak tur faaliyetleriyle ilgili bir mücadeleye başladık. TÜRSAB olarak yol uygulamalarında özellikle tekne turlarında kaçak yolcu taşıma faaliyeti tespit ettik. Bunları da bir adisyon fişi, restoran fişi, garson fişi gibi fişlerle müşterileri adisyonlar yazıp teknelere gönderiyorlar. Alan teknelerinde isimlerini tespit ettik zaten raporumuzu kaymakamlığa TÜRSAB olarak teslim edeceğiz. Garsonlar ve patronlar itiraf ettiler. Bir de  pişkin pişkin itiraf ediyorlar. Herhalde cezasının farkında değiller. Ben buradan uyarıyorum. Yasa dışı tur faaliyetlerinin cezası ağırdır. Sonra arkadaşlarımız ağlayıp sızlamasın. Bizim kaçaklarla mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir" diye konuştu.

'ULAŞIM SORUNUNA BİR ÇÖZÜM GETİRİLSİN'

Mecliste söz alan ALTSO Meclis Üyesi Özcan Şafak Mavili ise, "Daha önce kaç defa dile getirdik ama şehir içindeki ulaşımdaki sıkıntılar halen devam ediyor. İnanıyorum ki bizi yönetenlerden hiç biri bugüne kadar bir toplu taşımayı kullanmamışlar. Aynı başı boşluk, aynı umursamazlık, aynı sıkıntılar hala devam etmekteler. Yollar otobüs duraklarında bekleyen müşteriler dolu. Adamlar merkeze gelebilmek için güneşin altında beklemek zorunda kalıyor.  10 yıldır bunu gündeme getiriyoruz ama hala aynı sıkıntılar devam ediyor.  Bir otobüs doluysa arkasından başka bir otobüs gelmeli. Biz bu insanların ulaşımını sağlamak mecburiyetindeyiz" diye serzenişte bulundu.

'SEDRE KARAVAN PARKI YENİDEN DÜZENLENMELİ'

Bayram tatilinde tatilcilerin otel dışı sahil ve otoparklarda konaklaması ile ilgili konuşan ALTSO Meclis Üyesi Mustafa Durusoy, "Bir bayram geçirdik. Bayramda tatilde yer bulamayan yerli tatilcilerimiz oldu.  Bu sadece Alanya'da değil Türkiye'nin her tarafında yaşandı.  Bazı vatandaşlarımız uygunsuz resimler paylaşarak insanları eleştiriyorlar. O insanlar da bu ülkenin vatandaşı ve bu insanların da tatil yapmaya hakkı var. Bunda kamuoyunun muafiyet göstermesi lazım.  İnsanları aşağılayıcı 3 sınıf insan yerine koymaya hiç kimsenin hakkı yok. Kendi halkımızla alay etmekten vazgeçelim. Eksiklerimizin giderilmesine bakalım.  Hiç kimse milletimizle alay etmesin" dedi. Konuyla ilgili öneride bulunan Kerim Yılmaz ise, " Sedre Karavan Parkı Kamp alanı var. Orası yeniden düzenlenerek açılıp tatilciler oralara yönlendirilebilinir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 23:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107