banner84

'İyi Tarım’ iyileştirecek

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, üreticilere ‘İyi Tarım’ uygulamasına geçilmesinin çok faydalı olacağını belirtti . Göktepe “Ürünlerin daha sağlıklı olması hem de denetlenebilir kontrollü bir üretim yapılması için bunun üzerine düşeceğiz” dedi.

'İyi Tarım’ iyileştirecek

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, yaptığı basın açıklamasında tarımın artan kuraklığın da etkisi ile sorunlarının daha da büyüdüğüne dikkat çekti. Oda olarak üreticinin yanında olduklarını dile getiren Göktepe, devlet büyüklerinden de destek talebinde bulundu.
GİRDİ MALİYETLERİ CEP YAKIYOR
Tarımın sorunlarının giderek arttığını söyleyen Göktepe,” Biz Alanya Ziraat Odası olarak hem kuraklıkla mücadele ediyoruz hem üreticinin ürünü para etsin pazar noktasında mücadeleler yapıyoruz. Ama en fazla sıkıntı yaşadığımız durumlardan bir tanesi de girdi maliyetlerinin çok yüksek olması. Girdi maliyetlerine baktığınızda hemen hemen özellikle elektrik başta olmak üzere üreticilerimiz bunun altından kalkamaz duruma geldi. Biz bu hususta devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz. Gübre, bitki koruma ürünü fiyatları ve bitki besleme ürünlerinin fiyatları çok artmış durumda” diye konuştu.
TARSİM VURGUSU
TARSİM sigortası yaptırılması konusunda çağrıda bulunan Göktepe, “Kış aylarına giriyoruz. Burada TARSİM sigortası çok önem arz ediyor. Çünkü; girdi maliyetlerinin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde, özellikle bahçelerinin hasar alması sonrasında üreticimiz bunun altından kalkamaz duruma geliyor” dedi.
‘PLANLAMANIN ÇOK İYİ YAPILMASI LAZIM’
Devlet desteklerinden bahseden Göktepe,”20 adet farklı kalemde devlet desteği var. Bizim üreticilerimizin birçoğu doğrudan gelir desteği adı altında mazot, gübre desteğini biliyorlar. Ancak biyoteknik ve biyolojik mücadele gibi çeşitli destekler var. Sübvansiyonlu kredi destekleri var örneğin; serasının kenarını tül çekecekse tül desteği var. Ancak planlamanın da çok iyi yapılması lazım” diye belirtti.
“KURAKLIĞA DAYANIKLI ÜRÜN”
Muz üreticiliğinin son yıllarda artış gösterdiğini aktaran Göktepe,”Şu anda örtü altı muz özellikle Manavgat'ta çok ciddi anlamda arttı. Çünkü, arazilerin topografik yapısı daha uygun. Aynı zamanda su sıkıntısı da daha az olduğu için uygun. Alanya'da da şu anda 12.500 dekar örtü altında muz serası var. Açık alanda da yaklaşık 9 bin dekar da ciddi anlamda muz üretimi yapılıyor. Biz sübvansiyonlu kredi desteklerini özellikle kuraklığa daha fazla dayanıklı keçiboynuzu, ceviz gibi muhtelif sert çekirdekli meyve fidanlarına verilmesi hususunda istiyoruz” dedi. Su ihtiyacı avokadoda çok fazla olduğu için bu konuda dikkat etmeleri hususunda üreticilere uyarıda bulunan Göktepe, "Bölgenin iklim özelliklerine iyi bakmak lazım. Ekonomik verim yaşına gelene kadar ciddi anlamda su tüketiyor. Sonrasında meyve verimi başladıktan sonra daha da fazla su ihtiyacı oluyor" dedi. 
‘İYİ TARIMI ÖNEMSİYORUZ’
 Devlet destekleri arasında bulunan "İyi Tarım" uygulamasından bahseden Göktepe, " Alanya Ziraat Odası olarak iyi tarım uygulaması desteğini biz çok önemsiyoruz. Üreticimiz iyi tarım uygulaması yaparsa bankadan kredi çekecekleri zaman yüzde on faiz indirimi alıyorlar ve yetkilendirilmiş bir sertifikasyon kuruluşundan müracaatını yaptı. Sonrasında serasında, bahçesinde iç denetçi vasıtasıyla denetimleri yapılarak iyi tarım uygulamasına müracaat yapabiliyorlar. Halde ürün satarken rüsum desteği var. Ondan da ciddi anlamda indirim alıyorlar ve destek olarak da örtü altında grup ve bireysel olarak ayrılmış destekler var. Örtü altında 75, bireysel de 150 TL destek var. Avokado için baktığımızda grupta 50, bireysel müracaatta 75 lira devletimizin desteği var. Biz buraya isteklerden hem üreticilerimiz faydalansın, hem de girdi maliyetleri bu kadar yüksekken kontrollü bir üretim olacağından dolayı üreticilerimiz gübre ve bitki koruma ürünlerini daha kontrollü kullanacağından dolayı %30 civarında da bir girdim maliyetinden kurtulacağını düşünüyoruz.


 BAŞVURAN HERKESE HEDİYE 
İyi tarım uygulamasına başvuran herkese köklendirici hediye ettiklerini belirten Göktepe," Biz de Alanya Ziraat Odası olarak bu hususa duyarsız kalmadık. İyi tarım uygulamasına müracaat yapan her üreticimiz e istisnasız gerek örtü altı, gerekse açık alanda müracaatını yapan herkese 20 litre sıvı köklendirici gübreyi hediye ediyoruz. Bunun üzerine daha da düşeceğiz. Tarla günleri yapacağız. Yeter ki üreticilerimiz iyi tarım uygulamasını benimsesinler. Bu hususta bizler odamızdan teknik destek vermeye her zaman hazırız. Tarımsal yayın ve danışmanlık hizmetleri kapsamında bu hizmetleri yapıyoruz. Hem tüketicilere sunmuş olduğumuz ürünlerin daha sağlıklı olması hem de denetlenebilir kontrollü bir üretim yapılması ve devletimizin iyi tarım uygulaması adı altında yaklaşık 3 tane devlet desteği var. Hem de hesaplarına para yatırılıyor, bankadan faiz indirimi alıyor hem de ürününü satarken komisyoncuda rüsum düşürülüyor” ifadelerini kullandı
AYRICA DESTEK VERİLECEK 
Üreticilerin bu hususta hassasiyet göstereceğine inandığını belirten Göktepe," Önümüzdeki günlerde biyolojik ve biyoteknik mücadele yöntemleri ile üretim yapan üreticilerimize ayrıca desteğimiz olacak. Çünkü tarımda makine ve ekipman da çok önemli. Bu hususta desteklerimiz olacak" dedi.
MÜCADELE YÖNTEMİ ZAYIFLADI
Üreticiler kendi ürünlerine özen gösterse de komşu üreticilerden etkilendiklerini aktaran Göktepe,”Üreticimiz kendi bahçesinde olması gereken ilaçlamayı yaparken son ilaçlama ile hasat arasındaki süreye uyuyor. Örnek veriyorum, bir şeftali yaprak kıvırcıklığı hastalığı için Mart ayında ilaçlamaya başlıyor ve periyodik olarak süresine uyarak 15 gün arayla bu ilaçlamayı yapıp bitki koruma ürününü veriyor. Ancak komşu parseldeki aynı üretici bu hassasiyeti göstermediğinde tekrar üreticimizin bahçesinde bu hastalık olabiliyor. Biz inanıyoruz ki zamanla üreticilerimiz de yavaş yavaş bu hususa geçecek. Hem girdi maliyetlerimiz çok yüksek hem de tarımsal alanların çok fazla olduğundan dolayı zararlılarla ve hastalıklarla mücadele yöntemi çok zayıflamış durumda" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107