banner84

İzmir'de ölü ve yaralı sayısı artıyor

Dün öğleden sonra gerçekleşen depremin merkez üssünün Ege Denizi olduğu açıklandı. Seferihisar ve Sisam Adası'nda tsunami meydana geldi. Göçük altında kalanları kurtarma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Barınma ihtiyacı olanların tüm ihtiyaçları da AFAD ve Kızılay ekipleri tarafından karşılanıyor. İzmir'de ölü sayısının 26, yaralı sayısının ise 831 olduğu açıklandı.

İzmir'de ölü ve yaralı sayısı artıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'deki depremin ardından son dakika açıklamalarında bulunuyor. AFAD ve Kızılay'ın bölgede yiyecek, içecek ve barınma ihtiyaçlarını karşıladığını ifade eden Bakan Kurum, enkazların altında arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Ağır hasarlı ve yıkılma riski olan binaların olduğunu bu şekildeki binalara girilmemesi gerekiğini vurgulayan Bakan Kurum, İzmir'de 5 bin arama kurtarma personeli çalıştığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İzmir genelinde eğitime bir hafta süreyle ara verme kararı aldıklarını bildirdi.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener: "30 Ekim 2020 saat 14:51'de Ege Denizi'nde Sisam adasının kuzeyi ile Doğanbey meydana gelen Mw=6.9 büyüklüğündeki depremin ardından 31 Ekim 2020 saat 09:00'a kadar bölgede 1.9'dan büyük 344 deprem çözümü yapılmıştır. Artçı sarsıntıların birkaç hafta sürmesi beklenmektedir."

AFAD: Deprem sonrasında, 35'inin büyüklüğü 4'ün üzerinde olmak üzere, toplam 489 artçı sarsıntı yaşandı.

BAKAN KOCA TWİTTER'DAN AÇIKLADI!

"26 can kaybımız var. 25'i yoğun bakımda, 381 kişi halen tedavi görüyor. 4 ameliyat daha başarıyla sonuçlandı. 504 kişinin tedavisi tamamlanmış durumda. 112 Acil Yardım Ekipleri, UMKE Timleri, ambulanslarımız ve hastanelerimizle, acımızı azaltmak için İzmir'de görev başındayız."

TOKİ, kalıcı konutların yapımı için AFAD ile koordinasyon halinde hem yerinde hem de rezev alanlarda süreci başlattı. Öte yandan yıkılan ve yıkılma riski bulunan ağır hasarlı binalara ilişkin bütün vatandaşlara kira yapılacak.

Arama kurtarma çalışmalarının çok hassas bir biçimde çalıştığını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremin olduğu andan itibaren 100 vatandaşımızın kurtarıldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın süreci çok yakından takip ettiğini vurgulayan Bakan Kurum, Türkiye'nin her yerinin İzmir için seferber olduğunu belirtti. Bakan Kurum sözlerine şöyle devam etti; "Vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçlarını karşılamak için AFAD, Kızılay ve belediyeler çadır kurma görevini yürütüyor. Üç bin çadır kurulma süreci devam ediyor, bu çadırların yaklaşık 750 tanesi kuruldu."

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2020, 15:48
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107