banner84

Kara bulutlar Moskova'da dağıldı

Rus pazarında kriz beklentisi MITT Moskova ile sona erdi. Açıklamalar da sektöre müjdeler içeriyor

Kara bulutlar Moskova'da dağıldı
 Rusyanın en önemli turizm fuarı olan Uluslararası MITT Moskova Turizm Fuarı önceki gün kapılarını misafirlerine açtı. 21 Mart'ta sona erecek fuarın ikinci gününde ikili görüşmeler devam etti. 
 “NİSAN’DA TOPARLANIRIZ”
2014 yılında Antalya’ya 3,5 milyon Rus’un geldiğini söyleyen Antalya Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, geçen yıl güzel bir turizm sezonu geçirdiklerini belirtti. 2015 yılı başı itibariyle Rusya’da bir kriz yaşandığını belirten Acar, “Daha bir buçuk ay önce bakanlığımız benimde içinde yer aldığım üst düzey bir heyetle Rusya’da bir dizi temaslarda bulundu. Özellikle Antalya’yı anlatan üst düzey görüşmeler yaptık ve bu görüşmelerin olumlu yansımalarının olacağı bize söylenmişti. Antalya bölgesindeki sektör temsilcileri büyük gayret gösteriyorlar. Rusya’daki ekonomik krizin nisan ayı içinde düzelmeye başlaması öngörülüyor. 2015’in, 2014’ün altına düşmeyeceği kanaati hakim.  Önce Rus pazarında ucubucağı görünmeyen bir sıkıntı var gibiydi ama o kara bulutlar kalkıyor ve son dakika rezervasyonlarına da kalmadan nisan ayında Rus pazarının toparlanacağını ümit ediyoruz. 2015’in ve 2014’den daha kötü olamayacağını düşünüyoruz” dedi. 
“RUS PAZARI TOPARLANACAK”
Rusya’da gerçekten bir Ruble krizi hakim olduğunun altını çizen Alanya Ticaret ve sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, Rusya’nın toparlanacağını belirtti. Şahin, “Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili’yle beraber, Anex Tour’la görüştük, onlar da aynı şeyi söylüyor. Dün Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in de fuarı  ziyaret etmesi olumlu bir hava oluşturdu burada. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na ITB Berlin Fuarı’nda ilettiğimiz ‘Rusların pasaport değil kimlikle Türkiye’ye girişleri’ne ilişkin  
uygulama hayata geçirilebilirse turizme olumlu yansımalarının olacağını düşüyoruz. Burada pasaport temini uzun sürüyor. Ama kimlikle giriş sağlanırsa faydası olacak. Tabi bu bir anda olacak bir şey değil. Barkot okuma siteminin değimsi lazım. Tur operatörlerine yakıt desteği sağlanması da bizi avantajlı kılıyor. Bunun da iyi bir sinerji yaratacağına inanıyoruz. Biz burada Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV), ALTİD ve ALTSO olarak elimizden geleni yapıyoruz. Bundan sonra tanıtım fuarlarını ALTSO, ALTİD ve ALTAV güç birliğinde, ALTAV çatısı altında yapacağız. Bu güç birliği sayesinde tanıtım bütçesi de artacak. Seneye fuar stantlarını iki katına çıkartıyoruz. ALTSO olarak biz bundan sonraki yurtdışı gezilerimizi üyelerimizin vizyonunu geliştirmeye yönelik gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki aylarda Japonya ve Amerika’ya gezi düzenleyeceğiz. Üyelerimizin iş bağlantılarını geliştirmek için gayret göstereceğiz” şeklinde konuştu. 
“KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEK LAZIM”
Diamond Hill Resort Otel sahibi ve Tosmur Belediyesi eski Başkanı Musa Özdemir ise, 2015 in sıkıntılı bir sezon olacağını belirterek, “Burada bakanlığın, otelcilerin ve acentecilerin üzerine düşen görevler var.  
El ele verip bu sıkıntılı dönemi atlatmamamız lazım. Özellikle krizlere alışık olana Alanya’da bu krizi fırsata çevirmek lazım. Vatandaş rublenin normale dönmesiyle erken rezervasyon yapmayı bekliyor. Ben çok karamsar değilim. Bu yıl her halükarda sıkıntılı geçecek, bakanlık önümüzdeki sezonların iyi geçmesi için gerekli önlemleri aldı” diye konuştu. 
“EN CANLI STANT TÜRKİYE-ALANYA STANDI”
Krizin avantajlarının da olduğunu belirten ALTSO komite üyesi ve turizmci Özcan Şafak Mavili, “Rus kanallarından izlediğim kadarıyla mevcut Rus turistlerin yüzde 3’ü Kırım bölgesine gidecek. Turistin büyük kısmının Türkiye, Antalya, Alanya bölgesine gelecek. Bunun nedeni de acente ve otellerin yüzde 30 civarında indirim yapması. Ben ciddi bir kriz olacağını düşünmüyorum. Buradaki diğer stantları dolaştım, en canlı stant Türkiye ve Alanya stantları. Buradaki acentecilerin olsun, Rus acentelerin olsun Türkiye’ye karşı bir sempatileri var. Ve bu sempatinin giderek artacağına inanıyorum” dedi.  
 “İNSANLARI ETKİLEDİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM”
ALTSO 24’üncü Komite Başkanı Mehmet Tüzün de, “Bu sene Rusya’da ekonomik bir kriz olduğu gerçek, bu kriz,  Alanya’ya nasıl yansıyacak bu önemli. Biz bu yansımayı minimize etmek için ne yapabiliriz onu görmek istedik. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in dün buraya gelmesi ve Rus iş damalarıyla bir araya gelip, bakanlık olarak onlara her türlü sözü vermesi çok iyi gelişmeydi.  Daha önce duyduğumuz acentelere 6 bin 500 dolarlık yakıt yardımı zaten büyük bir gelişmeydi. Bu konular Türkiye’nin ismini öne çıkardı. Rus haber ajansları, Türkiye’nin Kırım’dan sonra en şanslı ülke olduğunu söylüyor. Apart oteller olarak otellerin bir fiyatı var. Bizler bu krizi pozitife çevirebilir miyiz diye düşündük. Belli olmaz, Rus pazarında bir patlama yaşayabiliriz. Burada ziyaretçilerimize Alanya’da bir apart otelde dört kişi bir odada kalabileceklerini, kendi alışverişlerini kendilerinin yapabileceğini ve böylelikle avantajlı tatil yapabileceklerini anlattık. Bunun sonucunu Alanya’da bu yaz yaşayarak göreceğiz. İnsanları etkilediğimiz düşünüyorum” şeklinde konuştu. 
“ALANYA STANDINI ÖZEL İLGİ VAR”
Alanya Karadenizliler Derneği (ALKADER) Başkanı Ali Hancı, “Biraz objektif olmak lazım. Sayısal düşü mü, niteliksel düşüş mü önemli? Ona bakmak lazım. Sayısal olarak aynı rakamı yakalayabiliriz ama, tesis ve yatak sayımız arttı. Geçen seneki sayıyı yakalasak bile verim açısından bir düşüş söz konusu olacak. Tabi bir de tatile gelecek insanların harcayacakları para miktarı da önemli. Burada ruble biraz daha toparlandı. Bu da iyi bir gelişme ama, bana göre eski hareketliliği yok. Özel olarak baktığınızda Alanya standına özel bir ilgi var, az önce diğer stantları da gezdik. Alanya standına ilginin fazla olduğunu gördük” diye konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2015, 18:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107