banner165

‘Karar yeniden değerlendirilmeli’

Geçtiğimiz Mart ayında Alanya Belediye meclisinde tesislerin yıkılıp konuta çevrilmesinin önünü kesecek olan kararın Büyükşehir meclisinden red kararı alınmasının ardından sektör temsilcileri turizm ve istihdam açısından zarar vereceği yönünde değerlendirmede bulundu

‘Karar yeniden değerlendirilmeli’

(Özlem KAYGUSUZ)- Alanya Belediye Meclisi’nin Mart ayında turizm tesislerinin yıkılarak yerlerine konut yapılmasını önlemek için aldığı karara ilişkin Büyükşehir meclisinde CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin oyları ile reddedilmesinin yankıları sürüyor. Alanya Posta Medya’nın görüşlerini aldığı sektör temsilcileri yaptıkları açıklamada kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirttiler.
‘DOĞRU BULMUYORUM’
Alanya Otelciler Pansiyoncular Lokantacılar Kafeteryacılar ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, Alanya Posta Medya’ya yaptığı açıklamada, Büyükşehir’in karara ret vermesini doğru bulmadığını aktararak,“ Alanya’daki turizmi, ticareti, tarımı, ,inşaatı hepsini toplamda düşünmek lazım. Tesislerin konuta dönüştürülmesinin biz taraftarı değiliz. Alanya Belediyesi’nin almış olduğu bu kararın arkasındayız. Büyükşehir Belediyesi’nin bu kararı iptal etmesini uygun bulmadı. Çünkü, şu anda Alanya’da bütün yapı değişiyor. Müteahhitler para kazanıyor, inşaat sektörü para kazanıyor ama bunun karşılığında ileriki günlerde turizm sektörü ve ticareti kaybedeceğimiz gözüküyor. Bu dengeleri korumak adına da alınan kararları desteklemek lazım” diye konuştu.
KARAR YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ 
Turizmci Şükrü Cimrin ise alınan kararın yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirttiği açıklamasında  “ Alanya Belediye Başkanı’mız  Adem Murat Yücel, Alanya’daki konutlara olan yüksek talep nedeni ile turistik tesislerin turistik tesis olmaktan çıkarılıp ya yıkılıp ya da renovasyonla dairelere çevrilmesinin önüne geçmek için böyle bir karar almak istedi. Burada da şehrin turizm alt yapısını korumak, turistik yatak sayısını korumak, bu tesislerin de bu şekilde dönüşmesinin belirli sebepleri var. Ölçeklerinin daha küçük olması, iş yapabilme oranlarının küçük olması gibi bir sürü sebepleri var. Otelleri konutlara çeviren yatırımcıların da kendilerine göre haklı sebepleri var. Alanya’nın bu gününü değil geleceğini de düşünen belediye başkanımızın da kendine göre haklı gerekçeleri var. Bu karar Büyükşehir meclisinden döndü. Bu konu gerçekten Alanya’nın geleceğini ilgilendiren önemli bir konu. Bunun Alanya’da tekrar olabildiğince istişare ile değerlendirilip, ortak bir karar oluşturulup yeniden değerlendirilmesi gerekiyor. Başkanımızı bu konuda anlayabilmeliyiz. Çünkü gün gelecek bizim tesislere çok fazla ihtiyacımız olacak. Bu tesislerde kalan her bir turistin çevresinin çok büyük katkıları var. Tesisler çok fazla istihdam yaratıyor.  Yataklarımızı bu şekilde kaybetmeli miyiz yoksa bu çeşit kararlarla bunun önüne mi geçmeliyiz. Onlar da değerlendirilip tartışılmalı ve karar tekrar gözden geçirilmeli” ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169