banner84

Kasksız sürücü kalmayana dek bu uygulama sürecek

Antalya genelinde “Hayatıma Kastım yok, Kaskım Var” projesi kapsamında uygulamalar yapılıyor. Alanya’da da kasksız motosiklet sürücüleri uyarıldı. 

Kasksız sürücü kalmayana dek bu uygulama sürecek

-Burcu MUTLU
Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya İl Emniyet Müdürlüğü ve Antalya İl Jandarma Komutanlığı desteği ile il genelinde gerçekleştirilen “Hayatıma Kastım yok, Kaskım var/Hayatı Kafama Takıyorum Projesi” kapsamında bugün birçok noktada motor sürücüleri denetlendi. İl genelinde toplamda 11 Bin jandarma ve emniyet personelinin katılımıyla dün başlayan bilgilendirici ve uyarıcı motosiklet kaskı uygulamasının, bugün de kaskını hala kullanmayan motosiklet kullanıcılarına cezai işlem uygulanacağı öğrenildi. Ayrıca cezai işlem uygulanan motosiklet sürücülerine kask temin etmeden bağlanan motosikletleri teslim edilmeyeceği belirtildi. Yapılan açıklamada uygulamanın Antalya genelinde kasksız motosiklet sürücüsü kalmayıncaya kadar bu denetim etkin şekilde devam edeceği öğrenildi. 
YÖNETMELİĞE AYKIRI
Alanya’da da yapılan bilgilendirici ve uyarıcı motosiklet kaskı uygulamasında kaskı olmayan sürücülere kask takmaları, baret şeklinde kask takanların da bu kaskların yönetmeliğe aykırı olduğu uyarısı yapıldı. Bugün itibariyle kask takmayanlara ve yönetmeliğe uygun olmayan kask takanlar ile beraberindeki yolculara 108 TL para cezası ve ehliyetlerinden 15 puan düşürülecek. 
Ayrıca Sürücü kurslarınca; motosiklet sınıfı sürücü belgesi kursuna yazılmak isteyenler kursa kayıt esnasında standart kask getirecek, uygulamalı eğitimler sonunda sınavlara kendi kasklarıyla katılacakları belirtildi. 
KASKLI MÜRACAAT
Nüfus Müdürlüklerinde, motosiklet sınıfı sürücü belgesi almaya gidenler standart kasklarıyla müracaat edecekleri, satış mağazalarında yapılan sıfır motosiklet alımlarında standart kask olmadan teslimat yapılmayacak, aynı zamanda standart dışı kask satılmayacakları, Noterlerde devir işlemleri sırasında motosiklet alıcısı, standart kaskını yanında getirerek işlem yaptıracakları söylendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107