banner84

Kedi evleri hizmette

Sokak hayvanlarının yaşamlarını desteklemek amacıyla kurulan kedi parkları, kedi evleri ve beslenme noktalarında yaz sıcaklarının hissedilmeye başlanmasıyla birlikte ek bakım ve beslenme önlemleri alındı.

Kedi evleri hizmette

Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde bulunan Kedi Parkı, ahşap kedi evleri ve kedi/köpek beslenme noktalarında  yaz sıcaklarının artmasıyla birlikte sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılamak için bakım ve yeniliklerle beraber genel kontroller yapılıyor. Bu güne sayısız kedinin beslenme ve kısa süreli yer edinme anlamında faydalandığı Alanya Belediyesi Kedi Parklarında yavru kedi koruma alanına ek olarak yaz aylarında artan yavru kedi popülasyonu için yeni bir çit ile çevrili mekan yapımına başlandı. Kedi Parkı Projesi kapsamında bazı parklara ahşap kedi evleri koyuldu ve küçük kedi park alanları oluşturuldu. Ayrıca müdürlük bünyesinde uygun alanlarda duyarlı bir ekip tarafından kediler için mekanlar oluşturularak, kediler beslenmekte ve gerekli ihtiyaçları düzenli olarak karşılanmakta. Güzelyalı Caddesi Damlataş mezarlık içerisinde bulunan kedi evleri de mezarlık dışına alınarak yeni bir küçük çaplı kedi parkı ve beslenme noktası da ilave edildi.

GÜNLÜK MAMA VE SU VERİLİYOR

20 adet büyük, 20 adet küçük olmak üzere toplam 40 adet ahşap kedi kulübesi bulunuyor. Kedi Park ve Evlerine ek olarak 20 noktada 30 adet Kedi, 10 noktada 10 adet ahşap Köpek Beslenme Ünitesi hizmet veriyor. Bunlardan kedi için olanların 17 adeti Alanya Merkezdeki park ve yeşil alanlarda, 13 adeti Oba, Tosmur, Mahmutlar, Konaklı ve Avsallar Mahalleleri’ndeki park ve yeşil alanlarda yer alıyor. Köpek için olanlar 5 adet merkez, 5 adet diğer mahallelerde. Kedi Park ve Besleneme Noktalarının tümünde park görevlileri tarafından günlük mama, su dolumları ve temizlikleri yapılıyor. Park ve Bahçeler Müdürü Nazmi Uyar; “Sabah doldurulan mamalar gün içerisinde hızlıca tüketildiği için beslenme noktalarından daha çok sayıda hayvan dostumuzun faydalanabilmesi adına isteyen tüm vatandaşların boş gördükleri kapları doldurarak projeye katkıda bulunmaları, böylelikle yardımlaşarak sokak hayvanlarına daha çok katkı sağlayabilmek hedeflenmektedir.” dedi.

YAVRU KEDİLERİ PARKLARA BIRAKMAYALIM

Alanya Belediyesi tarafından yıllık 3000 kg kuru mama ve 80kg yaş mama ile çok sayıda yetişkin ve yavru kedi düzenli olarak besleniyor. Sahipli yavru kedilerin kedi parklarına bırakılmaması gerektiğine dikkat çeken Uyar, “  Annesiz yavruların parka terk edilmesi sağlıklı bir durum değildir, bu konuda vatandaşlardan duyarlılık beklemekteyiz. Çünkü bu alanlar halka açık yerlerde ve bakım evi özelliğinde olmadığı için sonuç olarak sokağa terk edilmiş olmaktadırlar ve yeni doğan yavruların anne sütüne ve bakımına ihtiyacı olduğu için bunu sağlamak oldukça zordur. Ayrıca bulundukları yerden alınan yavruları, yemek aramaya gidip dönen anneler yerlerinde bulamayınca bu onlar için de sorun olmaktadır. Doğanın işleyişine müdahale etmemek önemlidir.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2015, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107