banner84

‘Kent hukuku rafa kalktı’

Fahiş kiralara istinaden Ukraynalılardan kiralarını alamayan mülk sahipleri hakkında konuşan Şencan, “Mülk sahipleri gereğinden fazla kira istiyor. Asıl mağdur olan evlerinden zorla çıkartılan insanlar” dedi.

‘Kent hukuku rafa kalktı’

(Sabiha TATLIYER)- Rusya ve Ukrayna Savaşından sonra Alanya’ya büyük ölçüde başlayan göçlerin ardından konut kiralarında fahiş artışlar gerçekleşirken mülk sahipleri konutlarını yabancı vatandaşlara yüksek fiyatlardan vermek için yerli halkı çeşitli bahaneler ile evlerinden çıkarıyor. İlçeye gelen Ukraynalı vatandaşlarında paraları bitince kira vermemesi üzerine ise şimdi de mülk sahipleri mağdur oldu. Konu hakkında Alanya Posta Medya ekibine değerlendirmelerde bulunan Tüketici Hakları Derneği (THD) Alanya Şubesi Başkanı Cemal Şencan, “Daha yüksek fiyatlara evlerini Ukraynalı vatandaşlara kiralamak için yerli halka resmen hainlik yapan mülk sahipleri bunu hak etti. Üç kuruş için insanları yuvalarından ediyorlar” ifadelerini kullandı.
‘O MÜLK SAHİPLERİNE OH OLSUN’
“Burada söylenmesi gereken şeyler şunlar o yabancı turistler belirlenen yüksek kiraları vermesin” diye konuşan Şencan, “Günlerdir aylardır haykırıyoruz yapmayın bunu diye. Hem vergi kaçırıyorlar hem de yüksek fiyattan hiç olmayacak şekilde kiraları yükseltiyorlar. Ve içindeki insanları neredeyse zorla evlerinde çıkarıyorlar üç kuruş için. Bu durumu vergi dairesine ise net olarak yansıtmıyorlar. Ukraynalı vatandaşlarda o kiraları vermez ise mülk sahipleri nasıl alacaklar. Kendi vatandaşlarına hainlik yapıyorlar. O insanlar ağlayarak evlerini terk ediyorlar. Tehditlerle, protestolarla, hukuk ile korkutanlar mı dersiniz bizim halkımız maalesef bunu hak etmiyor. Demek ki bu durumda bir düzensizlik var. Yönetim boşluğu var ve bu boşluğu da kimse doldurmuyor. Alanya’da 17 adet oda var hiçbirinin sesi çıkmıyor. Onların bu tür olayları dile getirmesi ve gerekli devlet daireleri ile iletişime geçmeleri lazım” dedi.
‘VATANDAŞ TAMAMEN BAŞIBOŞ KALDI’
Şencan, “ Vatandaş tamamen başı boş kaldı ne umudu ne de ümidi kaldı. Ben akşama kadar bu konuda en az 10 kez telefon alıyorum. Asgari ücret alan bir vatandaş 900 TL’ye oturuyor ise direkt çık diyorlar kira artışı bile istemeden.  O mülk sahipleri kiralarını vermeyen Rusları, Ukraynalıları versinler bir mahkemeye bunun sonucu en baştan bilmeleri gerekiyordu. Eğer vicdansızlık yapılırsa böyle döner gelir ve sizi de vurur. Vicdansızlık hiçbir zaman kar getirmez. Bu ülkeyi yaşanmaz hale getiriyorlar. Adliye’de zaten dava dosyaları aldı başını gitti. Her şeyi savcılar hakimler avukatlar ne yapsın hepsini onlar yapamaz. Kentin bir düzeni olur kent hukuku vardı ama bu rafa kaldırıldı onun içinde bir düzen vardı. Şuanda hukuksuz bir kent olarak Alanya’nın geleceği ne diye sorarsanız onu da bilmiyorum” sözlerine yer verdi. “Ukraynalı ve Rus vatandaşlar savaş nedeniyle erkekleri savaşta kaldı”  diyen Şencan, “Ağırlıklı kadınlar, çocuklar ve yaşlılar geldi. Ama Suriyeliler buraya bütün erkekleri ile birlikte ailecek geldi. Suriyeliler ülkelerini savunmadılar. Onlara sahip çıkıyoruz ama Ukraynalı ve Ruslara böyle yüksek fiyatlara ev veriyorlar bunu belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169