banner165

'Keşke sağlıkçı değil de ayçiçekyağı olsaydık'

SES Alanya Temsilciliği Eş Başkanı Zehra Ayata, “Sağlık emekçileri olarak ve adaletsiz bir uygulamanın karşısında olmak ve hakkımız olanı talep etmek için burada toplandık” dedi.

'Keşke sağlıkçı değil de ayçiçekyağı olsaydık'

KAMU Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri ekonomik krizi her geçen gün biraz daha hissettiklerini belirterek duruma tepki gösterdiler.

SES üyeleri Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği önünde eylem yaptı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Alanya Temsilciliği Eş Başkanı Zehra Ayata, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
Yapılan bu düzenleme ile ilgili kanun teklifinin TBMM’de kabul edilmesi rakamlardan bağımsız 39 branşta hizmet veren sağlık emekçisini devre dışı bırakmış, aradaki rakamsal uçurumu iyice derinleştirmiştir. Son 20 yıldır sağlık hizmetini tamamen piyasa koşulları ile yöneten iktidar, biz sağlık emekçilerini hasta ile karşı karşıya getirmiş, bunun sonucunda  sağlıkta şiddeti tırmandırmıştır. Yapılan bu son düzenlemede ise ekibi kendi içinde bölüp, zaten oldukça kötü olan koşullarımızı daha da kötüleştirerek bize üvey evlat muamelesi yapmıştır. Ekonomik krizi, her geçen gün biraz daha  iliklerimize kadar hisseden biz sağlık emekçilerinin aldığı maaşlar yoksulluk sınırının bile altında kalarak hep birlikte sefalete mahkum edildik. Değil konforlu yaşamak, günlük zorunlu ihtiyaçlarımızı dahi karşılayamaz duruma geldik, her ay  bizlerden kesilen vergilerle yap-işlet devret modeli ile yapılan ve kullanım garantisi verilen  havaalanı, köprü, otoyol ve hastaneler hazineyi hortumlamanın yasal adı oldu ve bizler geçmediğimiz köprünün, kullanmadığımız havaalanının parasını her ay biraz daha yoksullaşarak ödemek zorunda kaldık.


“EMEKÇİLERİN DEĞERSİZLEŞTİRİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”
Biz sağlık emekçilerinin çalışma koşulları her geçen gün ağırlaşırken aldığımız ücretler düşmekte, tuttuğumuz nöbetin parasını dahi alamayıp zorunlu izin kullandırılıyoruz. Başlı başına adaletsiz olan performans sistemi biz sağlık emekçilerini birbirine düşürüp haksız bir rekabetin içerisine sürükleyerek var olan  ücret dengesizliğini iyice belirginleştiriyor. Bütünlüklü olmayan, ayrıcalıklı düzenlemeler ile biz sağlık emekçileri arasında yapılan bu ayrımcı tutum iki günde kaos yaratmış, sahada çalışan her sağlık emekçisi kendini daha da değersiz hissetmiştir. Oysa bizlerin ürettiği hizmet çok kıymetli olup, iktidarın Ali Cengiz oyunları ile bunu görmezden gelmesine, bizi daha fazla  değersizleştirmesine izin vermeyeceğiz. İki gündür ülkenin dörtbir yanında hastanelerinin önüne çıkıp hak ve adalet isteyen binlerce sağlık emekçisi ile birlikte bizler de buradan sağlık bakanı başta olmak üzere, hükümete, meclise bir kez daha sesleniyoruz; sesimizi duyun, taleplerimizi dikkate alın, aksi halde üretimden gelen gücümüzü kullanarak hizmet üretmeyeceğiz.


SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN TALEPLERİ
Sahada iş barışını bozan, performans sistemi kaldırılarak bütün ödemeler tek kalemde yapılsın, sabit ücretlerimize gerçek enflasyon oranında ek zam verilerek yoksulluk sınırının üzerine çıkarılsın, 4-B süresiz sözleşmeli ve 3+1 sözleşmeli çalışan  arkadaşlarımız kadroya alınsın, hastanelerde bütün sağlık emekçilerinin çocuklarını güvenle bırakabileceği kreşler açılsın, ek gösterge seçim vaadi olmaktan çıkarılıp 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200’e kadar tüm sağlık emekçilerine uygulansın, vergi dilimi soygununa son verilerek asgari ücretten vergi alınmayıp, bunun üstündeki gelirimizde % 10’ a sabitlensin, gıda, elektrik, doğalgaz gibi zorunlu temel ihtiyaç kalemlerinden dolaylı vergiler kaldırılsın. Son olarak sağlık bir ekip işidir,bu ekibin ruhunu ve iş barışını bozmayın diyoruz. Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiç birimiz!
Ekmel Yılmaz

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2021, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169