banner165

Kiracılar icralık oluyor

Alanya’da kira alacağından kaynaklı icra takipleri ile tahliye davalarında iki kat artış yaşandı. Av. Ayhan Özkan,” Bunun sebebi yabancı vatandaşların konut talebinden kaynaklanıyor” dedi.

Kiracılar icralık oluyor

(Özlem KAYGUSUZ)- Savaşın etkisi ile Alanya’ya göç eden Ukrayna ve Rusya vatandaşlarında patlama yaşanınca, bu durum Alanya’da barınma krizini beraberinde getirmişti. Alanya’da mülk sahipleri krizi fırsata çevirerek fahiş fiyatlarla yabancılara ev kiralamaya başladı. Yerlilerin ev bulmasınınsa neredeyse imkansızlaştığı Alanya’da, mülk sahipleri yabancı kiracılarının da parası bitince kara kara düşünmeye başladı. 
İCRA TAKİPLERİ BAŞLADI
Alanya’da kira alacağından kaynaklı icra takipleri ile tahliye davalarında son zamanlarda artış yaşandığını Alanya Posta Medya’ya aktaran Av. Ayhan Özkan, “ Bunun sebebi yabancı vatandaşların konut talebinden kaynaklanıyor. Buradaki yerli vatandaşlar da daireleri yüksek fiyata kiraya vermek istediklerinden buradaki yerli oturan kiracılarını evlerini Euro ve Dolar bazında daha fazla kiraya vermek için çıkartmak istiyorlar. Bundan dolayı icra talepleri ve davalar çok fazla artış göstermekte. Bunun zararı olarak yabancı kiracıların peşin ödedikleri kira bedellerinden sonra Türkiye’de malvarlığı olmaması nedeniyle devam edecek kiraların yabancı kiracılardan tahsil edilemeyeceği , tahliye etmenin de uzun sürmesi nedeniyle yüksek kira beklentisi ile yabancılara  yüksek fiyata ev kiraya veren ev sahipleri  yabancı kiracılarla devam eden süreçte büyük hayal kırıklığı yaşamaya başladılar ve yabancı kiracılara da icra takipleri ve tahliye takipleri başlattılar” dedi.
DOLAYLI TEHDİT
Evlerini kiraya verenlerin bu konuda daha duyarlı olmasının, yabacıların tahsil kabiliyeti olmamasının  göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizen Özkan, “Evlerin bir anda 5-10 katına çıkması konusuna değinirsek tahliye taahhütnamesi alındığı zaman kiracılardan ev sahipleri dolaylı yoldan tehdit ediyor ev sahibi bu taahhütname ile istediği kadar fiyat yükseltebiliyor.  Kiracı o fiyatı vermediği zaman daire sahibi benim evimi boşalt diyebiliyor. Bunun sebebi tahliye taahhütnamesi. Eğer taahhütnamesi yoksa daire sahibi kira alacağını tüfe oranına göre talep edebilir. Bunun dışında tahliye taahhütnamesi yoksa bir artırım talep etme hakkı yok. Bunu özetlemek gerekirse bu belgeyi ellerinde geçerli bir belge olarak kullanıyorlar. Yani şöyle ki tahliye taahhütnamesini imzalayan  kiracının hiçbir şey demeye hakkı kalmıyor gibi bu durumda. Ev kiraya verilirken kiracı okumuyor ve imzalıyor taahhütnameyi dolayısı ile kabul etmiş oluyor. Evi kiraya veren mülk sahibi bu belge ile evi istediği kadar arttırabilme hakkını elde etmiş oluyor. Bu icra davaları önceki aylara kıyasladığımızda en az iki kat artış gösterdi diyebiliriz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169