banner84

Kiralarda dikkat çeken detay

Yılbaşı öncesi kiracıların beklediği yeni kira sözleşmesinde mülk sahiplerinin fahiş kira bedelleri biçemeyeceğine dikkat çeken Sezer, "Üst sınır 12 aylık ortalamaya göre alınacak TÜFE oranıdır" dedi.

Kiralarda dikkat çeken detay

(Ekmel YILMAZ)- Son dönemde artan kira fiyatlarının ardından bazı ev sahiplerinin yeni kira sözleşmesinde fahiş fiyatlarla kira artırmak istemesi tartışmalara neden oldu. Avukat Yunus Kerim Sezer, kira zamlarına ilişkin tüm merak edilenleri yanıtladı.Ev sahipleri zam oranları konusunda kural tanımıyor. Kanuna göre belirlenen zam oranının 2 katını talep edenler de var. Eğer kiracı 5 yılını geçtiyse bu defa ev sahibi ‘kira tespit dava açarım’ tehdidi ile geliyor. Kira sözleşmesi hakkında bilgi veren Avukat Yunus Kerim Sezer, “Belirli süreli olarak yapılmış, örneğin bir yıl süreli bir konut kiralamasında sözleşme süresi sonunda kiracı, sürenin bitmesinden en az 15 gün önce kiralananı tahliye edeceğini yazılı olarak kiraya verene bildirmez ise kira sözleşmesi TBK 347. Maddesi gereğince bir yıl daha uzatılmış kabul edilir. Kiraya veren ise sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez, bu sebeple kiracının kiralanandan tahliyesini isteyemez. Bu durum, 10 yılın sonunda farklı bir şekilde ele alınabilir. Sözleşme tarafları, kira sözleşmesinde kanun gereği uzama süresi geldiğinde kira parasının hangi oranda artırılacağı noktasında anlaşabilirler. Ancak tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu oran Aralık 2021 tarihi için yüzde 17,71’dir. Örneğin; kira sözleşmesinde kira artış oranı olarak taraflar yüzde 20 oranını kabul ettiler. Kira sözleşmesi kanun gereği uzadığı tarihte eğer tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranı yüzde 20 veya bu orandan yüksek ise, kira yüzde 20 oranında artırılır. Ancak söz konusu TÜFE oranı yüzde 20’nin altında çıkar ise örneğin yüzde 17,71 oldu, o zaman kira parası yüzde 17,71 oranında artırılabilir. Düzenlemeye göre sözleşme tarafları sözleşmede artış oranı kararlaştırmamışlar ise, uzama dönemi için yapılacak artış oranı, bu noktada taraflarca anlaşma olmama durumunda açılacak “kira parasının tespiti davası” sonucunda hâkim kararı ile belirlenecektir. Ancak burada artış oranını belirlenirken üst sınır 12 aylık ortalamaya göre alınacak TÜFE oranıdır.” dedi.
EV SAHİBİ, SEBEP GÖSTERMEDEN KİRACIYI EVDEN ÇIKARABİLİR Mİ?
Ev sahibinin sebep göstermeden kiracıyı evden çıkarmasının söz konusu olmadığını söyleyen Sezer, “Kiraya veren ancak haklı bir sebep var ise kiracıyı kiralanandan çıkarabilir. Söz konusu haklı sebepler Borçlar Kanunu’nda düzenlenmiştir. Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiraya veren, ancak sözleşme süresinin 10 yıllık uzama süresi sonunda, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeyi sona erdirebilme hakkına sahiptir. Dolayısı ile 10 yıldan az sözleşmelerde kiraya veren haklı bir sebep olmaksızın, kanunda sayılan sebepler dışında, sadece sürenin sona erdiği gerekçesi ile kiracıyı tahliye ettiremez.” dedi.
TÜFE ORANI DIŞINDA ZAM MÜMKÜN MÜ?
TÜFE oranı dışında zamın üst sınır olarak yapılabileceğini belirten Sezer, “Düzenlemeye göre bir kira sözleşmesi yapıldığında sözleşmenin ilk uzadığı yılda kira artışı 12 aylık ortalamaya göre TÜFE oranı üst sınır olmak üzere yapılabilir, kira parası her uzama döneminde bu şekilde artırılabilir. Ancak beş yılın sonunda eğer kira parası rayiç kira bedeline göre düşük kaldı ise açılacak bir kira parasının tespiti davası ile kira parası yeniden tespiti yapılması gerekecektir. Uygulamada rayiç bedele göre artış yapılırken, kiracı eski kiracı olduğu için, rayiç kira bedelinden (ortalama) yüzde 10 ile 20 arasında bir hakkaniyet indirimi yapılmaktadır.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169