banner84

Konut satışları bu sene fark attı

Alanya'da 2022 yılı konut satış rakamları gayrimenkul sektörünün altın çağını yaşadığı gösterdi. 4 yılda konut satışının 3 kat arttığı ilçede sektör temsilcileri, Rusya ve Ukrayna savaşının önemli bir faktör olduğuna dikkat çekti

Konut satışları bu sene fark attı


Alanya'da son 4 yıl içerisinde gayrimenkul sektörü altın çağını yaşıyor. Özellikle ilçede Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın olumsuz etkileri turizmde hissedilirken, gayrimenkul sektörüne olumlu yönde yansıma gerçekleşti. İlçede 2019 yılında Nisan ayında 845 konut satışı yapılırken, Mayıs ayında bu rakam bin 221, Haziran’da ise 718 olarak kayıtlara geçti. 2020 yılına bakıldığında ise Nisan ayında 342 konut satışı yapılırken Mayıs ayında 300, Haziran ayında ise bin konut satışı gerçekleşti. 2021 yılında bu rakamlar ise Nisan’da bin 37, Mayıs’ta 445 ve Haziran’da bin 335 olarak kendini gösterdi. 2022 yılında da Nisan ayında 2 bin 340, Mayıs ayında 2 bin 80, Haziran ayında ise bu rakam 2 bin 857’ye yükseldi. 
'KADEMELİ YAVAŞLAMA OLUR'
Alanya Emlakçılar Derneği (ALEMDER) Başkanı Özgür Erbaş, özellikle Ukrayna’dan çok fazla talep olduğunu ve geçtiğimiz haftalarda 4 mahallenin yabancıların ikametine kapatılmasıyla hızlı konut alımlarında biraz yavaşlama olduğunu söyledi. Erbaş,  “Burada zaten Ukraynalı yaşayan baya insan vardı. Savaştan sonra da burada akraba, eşi dostu burada olduğu için hem tatil yapabilecekleri, hem çalışabilecekleri en basit yer burasıydı. Fiyatlar da burada uygundu. Euro-dolar yüksek olunca burada bir alım geldi. Bir iki yıldır da baya hızlıydı. Şimdi Alanya’da 4 mahallenin yabancıların ikametine kapatılması ile biraz frenlendi.  Hala da hızlı. Hatta vatandaşlık 250 bin dolardı, şimdi 400 bin dolara çıktı. O zamana kadar da talep olmuştu. Dövizin etkisi, savaşın etkisi, Alanya’daki fiyatların etkisi , Alanya’nın yaşanabilecek bir bölge olması düşünüldüğünde normal geliyor bu durum. Ama bundan sonra artık kademe kademe yavaşlar diye düşünüyorum. Yani eski hızını artık bulamaz” şeklinde konuştu.
‘DÜZENİMİZ BOZULDU’
Erbaş, bu artışların Alanya’ya olan etkisi açısından değerlendirme yaptığı konuşmasında “ İki türlü düşünmek lazım. Ticaret için olumlu. Ama sosyal hayat için, Alanya’da yaşayan insanlar için olumsuz. Çünkü çok fazla yabancı gelince bizim düzenimiz bozuldu. Yani yabancılar baya bir esnaflık yapıyor. Esnaf sayımız azalmaya başladı. Baya da bir yabancı emlakçı var. Bir sürü işyeri, restoran açanlar var. Bir de yabancı insanlar bizim gibi küçük marketlerden alışveriş yapmıyor. Genelde avmlere gidiyorlar. Halkın sosyolojik düzeni baya bir bozuldu. Diyelim ki bugün cebinizde iyi bir paranız var. Ama paranız bittiği zaman ne yapacaksınız? İnsanlara balık tutmayı öğretmemiz lazım. İş yapmayı, ayakta kalmayı öğretmemiz lazım. Biz hazır paraya güvendik. Hazır para bitince de sonuçları iki sene, üç sene sonra ortaya çıkacak. Yerli çalışan esnafları göreceğiz. Yerlinin işi kötü şu anda. Daire fiyatları şu an bir buçuk milyon oldu. Kredi çektiği zaman aylık neredeyse 16 bin ödemeye tekabül edecek . Kimse almıyor. İki aydır yerli piyasa bitik.  Madalyanın diğer yüzünü düşünmek lazım. Tamam yabancı piyasa iyi hoş ama yerli piyasa da yerlerde sürünüyor. Şu an daire alan, kredi çeken yok. Şu an aslında alarm zilleri çalmaya başladı. Eğer çözüm bulunmazsa kışın çok zor bir dönem bizi bekliyor” dedi.
'SAVAŞIN ETKİSİ OLDU'
Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Mustafa Küçüker de, “  Pandemiden sonra zaten beklemiş olan bir stok vardı hem yatırımcı açısından hem de müteahhit açısından. Bunlar eridi. Daha sonra savaşın etkisiyle bölgemize has satışlar bir kısım daha yukarı çıktı. Ama sene sonunu görmek lazım. Yazın insanların tatil olmasından dolayı satışlar biraz daha düşebiliyor ve bir de ikametgâh algısı biraz yanlış algılandı. Onu düzeltmemiz lazım. Hâlbuki yabancılara ikametgâha kapatılma olayında satışların iptal olduğu yok. Burada devletimizin amacı kiralama ile ikametgâh alan yabancıların sayısını azaltmak. Biz de bunu destekliyoruz. Şu an ikamet alan insanlara baktığımızda 50 bin küsur ise bunun yüzde 60-70’i kiralama ile edinilmiş olan ikametgahlar. Bunun da doğru olduğunu düşünmüyoruz. Zaten bununla ilgili girişimlerimiz de olacak. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürü’nden bir randevu talebimiz olacak. Bu olayı anlatmaya çalışacağız. Satışlar inişli çıkışlı olabiliyor. Tabi ki savaşın etkisi oldu. Ondan dolayı vatandaşlık 250 binden 400 bin dolara çıkacağı süreçte de insanlar biraz daha yüklendi. Ama sene sonunda o rakamları hepimiz daha iyi görürüz” ifadelerini kullandı. - Özlem KAYGUSUZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169