banner84

Korkmaz Posta TV'de adaylığını ilan etti

Alanya Posta TV'de Haberin Manşeti programına konuk olan TÜRSAB BTK Alanya Başkanı Korkmaz, canlı yayında adaylığını açıklarken, aynı zamanda geçmiş seçimde yaşanan süreci ve yeni seçim sürecindeki tartışmalara açıklık getirdi

Korkmaz Posta TV'de adaylığını ilan etti

-Haber Merkezi
Alanya Posta TV'de Gaye Coşkun'nun hazırlayıp sunduğu Haberin Manşeti programına konuk olan TÜRSAB Alanya BTK Başkanı Bilal Korkmaz, merak edilenleri soruları canlı yayında yanıtladı. Coşkun'un sorularına cevap veren Korkmaz, programda çarpıcı iddialar da ortaya attı. 
'ACENTELERI KORKUTUYORLAR'
Gaye Coşkun
: TÜRSAB'ın bir önceki seçiminde neler yaşandı? Ve TÜRSAB'ın yeni seçiminde aday mısınız? 
Bilal Korkmaz: Yeniden seçimler açıklandı ve şuan yeni seçim için adayım, planlarım var. Ama 25 Temmuz'daki seçimde kesinlikle böyle bir arzum yoktu Ben arkadaşlarımla istişare ederek bazı isimler üzerinde sohbet ederken, son toplantımızda özellikle de bir arkadaşımız 'bizi yorma' dedi. 'Eğer aday olacaksan ol, yoksa başkasıyla bu seçimi kazanamayız' dedi. Neden diye sorduğumda ise 'bu acentaların yüzde sekseni senin karşındaki adaya borcu var' dedi. Bunları şimdi de kullanıyorlar, şimdi borcu olan bazı acentalara seçime gelme diyorlar.  Şu an burada isim isim vermek onları refüze etmek olur. Yakışı kalmaz ama bazı acentalara bana oy vermeyeceksin seçime gelme diyorlar. Seni icraya koyarım diyor. Bu borçlanma hala sürüyor.
'TÜRSAB DAĞILMADI'
G.C
.: TÜRSAB son dönemde neden gündemde? Sizin hakkınız da atılan iddialar hakkında ne diyeceksiniz?
B.K.: Gönlümden seçim konuşmak geçmiyordu. Daha ben seçim atmosferine girmedim, neredeyse bir aya yakın süre var. TÜRSAB sürekli gündeme getirerek TÜRSAB'la ilgili olumsuz iftira iddialarla gereksiz yalanlarla gündeme taşıyanlar, TÜRSAB Başkanının Kaçak acentacısı var diye sürekli yalan yanlış iddia attılar ortaya. Dediler ki TÜRSAB dağıldı. İstifaları öne sürdüler. Peki bu istifalar neden oldu? TÜRSAB Başkan Yardımcısının istifasının sebebi, her konuda bizim hemfikir olmamız mümkün değil, ama kendisine başkan yardımcılığına öneren iki arkadaşım başkan yardımcısı olsun diye geldiler. Sonrasında gelişen olaylarda ise kendisinin tutarsız davrandığını öğrendim. Ve bir toplantı gerçekleştirdik. Mutabık kaldık. Orta yolu bulduk. Ancak toplantı sonrasında bir acenteyı arayarak,  Bilal Korkmaz senin işine göz dikmiş ve senin aleyhineler demiş. Bende masaya yumruğu vurdum çıktım demiş. Böyle bir şey ne old, ne tartışıldı. Hiçbir şey olmadı güle oynaya ayrıldık o toplantıdan. İkinci toplantı da bu yaptığını yüzüne vuruldu. O arkadaşımız da ben istifa ediyorum dedi. Ben de hay hay dedim. İstifa etti kendi bilir, saygı duyarım. Aday olacağım dedi ona da saygı duyarım. Ama sonra Tolga Yıldırım'ın adına bir istifa geldi. İstifasını kendi bile getirmedi. Bize muhalefet olan biriyle işbirliği yaparak bu hareket yaptı. Ama Tolga Yıldırım zaten bizim yönetim kurulu üyemiz değil. Tolga Yıldırım 1 yıl önce seçimlerde acentesının yetkilisi olarak yedek 5 sıraya yazmışız ve Başkan Yardımcısı arkadaşımız istifa eden önermiş ama Tolga Yıldırım daha sonra yılbaşında yani 8 ay önce acenteda hisselerin devretmiş kendisi acentacılığı bırakmış. Zaten yedek üye ile ilgili biz bir işlem yapmayız. Eğer yönetim kurulu bir üyesi olsa onunla ilgili bir işlem gerekebilir
'TÜRSAB'I ELLERİNE ALMIŞLARDI'
G.C
.: TÜRSAB'ta neden tartışmalar yaşanıyor?Bu tartışmalar Bilal Korkmaz'la ilgili mi yoksa TURSAB'ın popüleritesinin artmasıyla ilgili mi? 
B.K.:Ortaya koyacak bir fikirleri, ortaya koyacak bir projeleri, ortaya koyacak bir güvenleri ve bilgileri yok olmadığı içinde tartışma yaratıyorlar. Son 10 yılda TÜRSAB'ın adından haberleri yoktu. Ne oldu da şimdi Bilal Korkmaz TÜRSAB başkanı olunca bu kadar ehemmiyetle bir hale geldi. TÜRSAB'ı çok az sayıda bir grup kontrol altına almış, dilediği gibi kullanıyor, dilediği gibi idare ediyordu. Sessiz sessiz keyfi olgu oluşturmuşlardı. Bilal Korkmaz gelince bütün yanlışları haksızlıklara karşı savaş açtı.
'ALANYA TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLDU'
G.C
.: Göreve geldiğinizde neler yaptınız?
B.K.:Şu anda bizim 224 tane tescilli acentamız var, merkezi olan şubeler ile beraber 400'e yakın acentamız var. Alanya'ya bu fazla. Birbirlerine yakın çok fazla acenta var ve yıllardır bir çabamız vardı. Manavgat'taki Merkez ve Yönetim Kurulu toplantısında bölge başkanlarının hedeflerini taleplerini ne yapmak istediklerini sorduklarında, ben 'birbirine yakın acentalara izin vermeyeceğim' dedim. Buna karşı çıktılar ama sonrasında kabul ettiler. Böylelikle denetimler yaparak ve burada yapabilirsin dedik.  Haksız rekabeti önlemek için acenteler arasına mesafe şartı getirdik. Çalışmamız Türkiye’ye örnek oldu.Metre koymadık bazen 150 metre bazen 300 metre oradaki sirkülasyona göre ayarladık. TÜRSAB merkezi bizim bu yaptığımız uygulamadan sonra Türkiye'de de bunu uygulamaya başladı. Bütün Türkiye'de şuan uygulamada Alanya örnek oldu. 
'BELGE DEĞİL EĞİTİM KAZALARI ÖNLER'
G.C
.:Safarilerle ilgili sorun nedir? Bir disipline ihtiyaç yok mu?
B.K.:Her yerde var sorun bir tek safarilerde değil. Her işte sorun var. Safarideki sorun şu Safarinin bir macera turu olduğu unutuluyor. Devlet bizden belge istiyor. Son olarak sportif faaliyet belgesi istediler.  Bu kadar bir cehalet olamaz . Safari gezmek görmek eğlenmek için yapılan bir turdur. Biz bunu köylerde yapıyoruz, bundan menfaat elde ediyoruz. Hatta köylerdeki vatandaşlarımız şoförlerin üzerine bu şekilde gidilmesinden memnun bile değil ve bilerek yapıyorlar. Kazaları belge mi önleyecek? Yoksa aracın kalitesi ve şoförün eğitimi mi? Biz diyoruz ki, bizden ikide bir belge isteyip durmayın, biz yolcu taşımıyoruz. Taksiciye bile teşvik veriliyor, verirsin de bize de bunu sağlayın. Bizden sürekli belge parası isteyip durmayın. Devlet bizden sürekli belge istiyor. Biz onlara diyoruz ki belge bir şey yapmaz bize ucuz kredi veren kaliteli araç almamız için, indirimli araç veri,  eğitim yapmamız için fırsat verin.
'TÜRSAB ACENTELERA ZULMETTİ'
G.C
.:Acentecıların yaşadığı sorunlar neler?
B.K.:Son 1 yılda 700 civarında denetim yapıldı Antalya'da çok sıkıntı çekiyoruz Antalya'daki TÜRSAB'ın denetmenleri acentelerimiz zulmetti. Bu sene çok şikayet aldık. Hiç acentecı olmayanlar transfer yapıyor onları görmüyorlar, acentaları durduruyorlar acentaları büyük eziyet ediyorlar. Bunlara da karşı çıktık. Gazipaşa'ya kadar bizim sorumluluğumuz içerisinde ve biz hiçbir acentemızda sorun yaşamadık sıkıntı çıkarmadık. Ama eksikleri konusunda uyardık kendilerini. Hala da uyarmaya devam ediyoruz. 
'REHBER YOK'
G.C
.: Rehberlerle ilgili çok fazla şikayet duyuyoruz. Siz ne düşünüyorsunuz?
B.K.: Rehberler konusuna gelince inanın ben de muzdaribim. Rehberlerle ilgili uygulamaya gerçekten karşıyım. Her araçta rehber bulundurmamız gerektiğini söylüyorlar. Hayır Türkiye'deki kokartlı rehber sayısı yetmiyor. Ayrıca rehberler yasasına göre rehberin kendi dili dışında başka bir lisanda rehberlik yaparsa kokartı iptal edilir. Biz turist getirmeyecek miyiz? Rehber isteniyorsa Turizm Bakanlığı oraya rehberi koyar, bize de der ki kişi başı rehber ücreti şu. Bizde rehberleri onlar aracılığıyla bulacağız.  Rehberi biz bulamıyoruz. 
TÜRSAB ADAYLARI BİR ARAYA GELECEK
Haberin Manşeti’nde sosyal medyadan mesaj atan bir acenteci TÜRSAB başkan adaylarının 3’lü olarak ekrana çıkmasını istedi. Bilal Korkmaz böyle bir programa katılacağını söylerken, Program yapımcısı Gaye Coşkun, altyapının hazırlandığını, böyle bir programı mutlaka yapacaklarını söyledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107