banner84

Korona gözden de bulaşıyor

Ülkemizde 727 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan corona virüs gözden de bulaşabilir mi? Son dakika açıklamalarında bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Rahmi Duman; corona virüsün ilk görüldüğü yer olan Wuhan'da bir uzmanın N95 maskesi olmadığı için gözünden virüs kaptığını, zatürre şikayetinden önce corona şikayetleri olduğunu belirtti. 

Korona gözden de bulaşıyor

Corona virüsle ilgili son dakika haberleri peş peşe geliyor! İHA'nın aktardığı bilgilere göre Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Rahmi Duman; yeni tip koronavirüsün gözleri hedef aldığını ifade etti. Gözde kızarıklık oluşumunun ilk başvuru şikayeti olarak bilindiğini ifade eden Dr. Duman; yapılan bir çalışmada "Çin'de Covid-19 hastalığı laboratuvar testi ile kesinleşmiş bin 99 hastanın 9'unda göz damarlarında genişleme ve belirginleşme (konjonktival konjesyon) ilk bulgu olarak (zatürre gelişmeden önce) tespit edilmiştir. Bu da göz hekimlerinin enfekte hastayı ilk muayene eden sağlık çalışanı olabileceği anlamına gelmektedir" dedi. Yapılan başka bir çalışmada ise göz kızarıklığı olan Covid-19'lu hastaların gözyaşı örneklerinde virüsü taşıdıkları gösterilmesine karşın göz bulgusu olmayan enfekte kişilerin göz yaşında virüs olup olmadığının halen bilinmediğini belirten Doç. Dr. Duman, göz muayenesinde ve tedavi sırasında hasta ile yakın mesafede bulunma ve aerosol yayılımının da doğrudan risk oluşturduğunu bildirdi. Ek tetkikler istendiği takdirde hastanın hastanede geçirdiği sürenin arttığını, bunun da diğer doktor ve sağlık çalışanlarına bulaşma riskini beraberinde getirdiğini ifade eden Dr. Duman, şunları söyledi: "Göz muayenesinde hava kullanılarak yapılan göz tansiyonu işlemi bırakılmış, her hasta sonrası göz üzerine direkt teması olan tansiyon ölçme yöntemlerine geçilmiş ve her muayene sonrasında temas eden ucun temizlenmesi çok önemlidir. Genel anestezi ile yapılan acil olmayan vakalar durdurulmuştur. Acil vakalarda ise kişisel koruyucu ekipman ile işlem yapılması önerilmiştir. Ayrıca klinik çalışanlarından işe gelmeden önce ateşlerini ölçmeleri ve bununla birlikte öksürük, nefes güçlüğü gibi muhtemel diğer şikayetleri ve geçmiş seyahatlerini bildirmeleri istenmiştir."
GÖZ HASTALIKLARI KLİNİKLERİNDE ALINACAK ÖNLEMLER
"Giriş noktasında ateş için tarama, etkilenmiş bölgelere seyahat öyküsü ve meslek sorgusu uygulanmalıdır. İlk aşama için acil olmayan vakalar ayrı bir alana yönlendirilmelidir. İlk aşama için acil vakalar ise kişisel koruyucu ekipman giymiş personel tarafından izole bir bekleme salonu olan izole muayene alanında incelenmelidir. Konjonktiviti olan hastalar kişisel koruyucu ekipmanı olan personel tarafından yine izole bir bekleme salonu olan izole muayene alanında incelenmelidir. Tüm fiziksel olarak yakınlık gerektiren işlemlerde N95 maskesi ve genel önlemler alınmalıdır. Göz içi basınç ölçüm prizmaları, kontak göz açı muayene cihazları, lazer kontak lensleri, B-scan ultrason probları dezenfekte edilmelidir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107