banner84

Kurnaz rehberlerin turizme kazığı

Alanya’da bazı rehberlerin kurnazlıkları hem turiste hemde esnafa zarar veriyor. Turistleri anlaşmalı oldukları esnaflara götüren rehberler, ilçeyi gelen misafirleri kazıklamakla yetinmiyor, turizmi de adeta baltalıyor

Kurnaz rehberlerin turizme kazığı

Burcu MUTLU
Turizm kenti Alanya’da bulunan bazı rehberlerin turistler üzerinden yaptıkları kurnazlıklar nedeniyle hem esnaf hem turistler zarar görüyor. Kente gelen turistleri sahillerde, sokakta yakalayarak sohbet bahanesiyle kandırarak kendi anlaşmalı oldukları yerlere götürüp, satın alacakları ürünleri fahiş fiyata satın almalarına neden oluyorlar. 
Özellikle ülkemize ilk kez gelen turistlere uyguladıkları bu tarz hareketler ile kendi ceplerini doldururken, hem turiste fazladan para harcatan rehberler, hem de kentteki diğer esnafların işlerini baltalıyorlar. Daha sonra aldıkları ürünlerin gerçek fiyatlarını öğrenen turistler büyük sıkıntı yaşarken, ilk kez geldikleri Türkiye’de bu tarz olaylarla karşılaştıkları için hayal kırıklığı yaşıyorlar. Alanya Postası Gazetesi  

KİME ŞİKAYET EDECEKLERİNİ BİLMEDİKLERİNDEN SUSUYORLAR Alanya Postası Gazetesi 
Hiç kimseyi tanımayıp, kime nasıl şikayet edeceklerini bilemedikleri için sessiz kalmayı tercih eden turistler, ülkeden büyük bir hayal kırıklığı ve kazıklanmışlık hissiyle geri dönüyorlar. Turistlerde böyle bir imaj bırakılmasından kaynaklı, yurt dışında özellikle Alanya hakkında “İnsanları kazıklıyorlar. Bir şey bilmediğinizi belli etmeyin, mutlaka girdiğiniz her yerde pazarlık yapın. Ne kadar fiyat verirlerse versinler yarı fiyatını isteyin” diye uyarılarda bulunuyorlar. 
En son geçtiğimiz günlerde Mahmutlar Mahallesi’nde bulunan birkaç esnafın müşterilerinden öğrendiği bilgiye göre, otellerde bulunan turistlere sahillerde, sokakta yürürken yaklaşan rehberlerin, sohbet etme bahanesiyle yaklaşıp “Burada her gördüğünüz dükkanda alışveriş yapmayın. Dikkat edin, sizi kandırırlar. Biz sizi tanıdık yerler var oraya götürelim oradan alışveriş yapın” diyerek kandırdıkları söylendi. 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN SÖZLERİNİ ÇARPITARAK TURİSTLERİ KORKUTUYORLAR
Rehberlerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017 yılında Fetullahçı Terör Örgütü ile ilgili yaptığı bazı açıklamalarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘İşte Pensilvanya'da, malum şarlatan orada. Bu teröristleri besliyorsunuz, sonra kalkıp diyorsun ki 'Filancayı bize verin'. Önce vereceksiniz, sonra bizden alacaksınız. Artık eski Türkiye yok, bu Türkiye yeni Türkiye’ demesinin ardından bu cümleleri çarpıtarak turistleri korkuttukları öğrenildi. Korkularından açıkça şikayette bulunamayan turistler, “Bize ‘Burası artık eski Türkiye değil. Gittiğiniz yerlere dikkat edin. Sizi kandırıp hem dolandırırlar hem başınıza bir şeyler gelebilir’ dediler. Bizde onlara inanıp onların götürdükleri yerden alışveriş yaptık. Normal fiyatı 2-3 Dolar olan ürünleri bize 25-30 Dolar’dan sattılar. Tesadüf otelimizin civarındaki yerlerde gezerken görüp girdiğimiz dükkanlarda gerçek fiyatları gördük ve şok olduk” diyerek nasıl kandırıldıklarını ifade ettiler. 
‘ÇIĞIRTKANLIK VE HANUTÇULUĞUN AFFI YOK’
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de Alanya’da faaliyet gösteren esnafları belirlenen kurallara uymaları için , “Sınırların dışına çıkmadan, kaldırım işgalleri oluşturmadan kısacası kamu haklarını ihlal etmeden bir sezon geçirmelerini üstüne basa basa yineliyorum. Tezgâhta sergilenen ürünlerinde etiket bulundurmaları yönündeki uyarılarımızı dikkate almalarını, yaka kartı olmadan personel çalıştırmamalarını tavsiye ederim. Çığırtkanlık ve hanutçuluk konusunda geçtiğimiz yıllarda yürüttüğümüz çalışmaların bu yıl da devam edeceğini, en ağır yaptırımların uygulanacağını da hatırlatmak isterim” diyerek sık sık hanutçuluk yapanları uyardı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2019, 07:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107