banner129

'Kutlanacak bir gün değil, farkındalık günü'

Alanya Posta TV'ni konuğu olan Uçaner ve Demirkaya, Alanya Belediyesi Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi tarafından kurulan engelsiz ritim ve koro grubunu canlı yayında anlattı. Aynı zamanda Uçaner, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü farkındalık günü, yani kutlanacak bir gün değil" diyerek 3 Aralık'ın yanlış lanse edildiğini söyledi

'Kutlanacak bir gün değil, farkındalık günü'

-Ayşe Yağmur MERCİMEK
Alanya Posta TV'de yayınlanan Engelsiz Kent ve Yaşam’da bu hafta Alanya Belediyesi Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi tarafından kurulan engelsiz ritim ve koro grubu konuşuldu. Sanatın ve müziğin özel bireyler üzerindeki etkilerini canlı yayına konuk olan  Çocuk Gelişim Uzmanı Aksen Uçaner ve Müzik Öğretmeni Aynur Demirkaya anlattı. 
'EKSİK KALAN YANI TAMAMLADIK'
Engelsiz ritim ve koro grubunun kuruluş aşamasından söz eden Uçaner, "Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi'nde çalışan arkadaşlarımız zaten gerekli çalışmaları yapıyor. Kendi alanları ile ilgili birçok faaliyetlerde bulunuyorlar. Ama hep bir ayağımız eksik kalıyordu. Bu anlamda ruhumuzu besleyen müzik eksikti. Müdürümüz Bilal Nurgül ile bir araya gelerek bununla alakalı nasıl bir çalışma yapabileceğimizi konuştuk. Ve bir ritim grubu kurmaya karar verdik. İlk başlarda biraz tedirgin yaklaştık. Yapabilecek miyiz? olabilecek mi öyle bir çalışma? diye. Veritabanımızda kayıtlı olan 2 bine yakın bireyimize mesaj attık ve belirlediğimiz gün içerisinde bulunduğumuz yere gelmelerini istedik. Profesyonel noktada kısıtlı kalınca Aynur Hocamıza ulaştık. Aynur Hocamız da dahil olunca bu alanda hevesli olan yaşca büyük bireylerimizde kendilerinin dahil edilmesini istediler. Bunun üzerine engelli özel bireylerimiz için bir de koro kurduk" dedi.
'ŞARKILARDA KENDİLERİNİ BULDULAR'
Müzikle özel bireylerin kendilerini bulduklarını söyleyen Demirkaya, "Müzik Her şeyden önce duyguların ve düşüncelerin ifadesidir. Ruhun aynasıdır. Özel bireylerimiz de şarkılarda kendilerini buldular. Anlatamadıkları, insanlara söyleyemedikleri duygu ve düşüncelerini şarkılarla ifade ederken, kendilerini müziğe yansıttılar" diye konuştu. 
'TARİFİ OLMAYAN BİR DUYGU'
Özel bireylerin gizli yeteneklerini ortaya çıkardıklarını ifade eden Uçaner, "Bizim için zaten önemli olan, karşımızdaki bireyin değerli olduğunu hissetmesi. İlk önce oradan başlarız. Aslında biz onlara inanılmaz değer verdik, bu yola girmelerine yardımcı olduk. Onlar da bu değer karşısında bizi hiç mahçup etmediler. Başarı duygusu özellikle küçük yaştaki çocuklarda inanılmaz ve tarifi olmayan bir his. Çünkü bir çocuğun şunu diyebilmesi bizim için çok önemli. 'Ben bunu yapabilirim, ben bunu artık yapabilirim'. 
'GİZLİ YETENEKLERİ ORTAYA ÇIKTI'
Çalışmalarda biz şunu fark ettik. Hayatında eline baget almayan çocuk orada baget tutmayı öğreniyor. Bir ürünü ortaya koymayı öğreniyor ve bir süre sonra çalışmanın ortasında 'öğretmenim şu kısmını da acaba şöyle mi yapsak' aşamasına gelebiliyor. Çocuğun içindeki özgüvenin ortaya çıkması ile oluşuyor. Bir insan da her zaman gizli bir yetenek vardır. Yeter ki biz bu gizli yeteneği o noktaya basarak ortaya çıkarabilelim. Ritim grubundaki her çocuğun gizli yeteneğini ortaya çıkardık. Bizim yaptığımız buydu" diye konuştu. 
'DOSTLUK GRUP İÇİNDE BAŞLADI'
Özel bireylerin bu gruplar sayesimde aidiyet duygularının geliştiğini belirten Demirkaya, "Müzik onlar için dış dünyaya açılan bir kapı oldu. Çalışmalarda hiç bıkmadan 2 saat ara vermeden çalışmalarını sürdürdüler. Bunu başardılar. Müzik sevgi tohumlarını eker yeşertir. Öfkeyi şiddeti öteler. Sevgiyi barışı dostluğu geliştirir. Nitekim önce bu dostluk grup içinde başladı. Birbirleriyle her şeylerini paylaştılar, birbirlerine gülümsediler aidiyet duygusunu geliştirdi. Bu da güven duygusunu geliştirdi. Onlar artık birbirlerini ruhen tanıyorlar" dedi.
'ONLARIN DESTEĞİ YETİYOR'
Uçaner, "Müdürümüz ve Alanya Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel bu konuda bizleri çok fazlasıyla destek veriyor. Onların desteği olduğu sürece biz çalışmaya her daim hazırız" dedi.
'KUTLANACAK BİR GÜN DEĞİL'
Uçaner, "Aslında 3 Aralık Dünya Engelliler Günü farkındalık günü, yani kutlanacak bir gün değil. Sadece yapılan çalışmalarla bireylerin o günkü dünya üzerindeki tüm özel bireylerinin bir araya gelmesi ile farkındalık yaratılan bir gün. 16 Mayıs Engelliler Haftası da aynı şekilde. Bunlar sadece o günler ile de sınırlı değil. Her gün bunların farkında olmamız, onlara elimizden geldiğince yardımcı olmamız gerekiyor. Ama maalesef ki birçok yerde kutlama olarak bu lanse ediliyor. Ama bu kutlama değil farkındalık yaratma günleri" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107