banner129

Lakadamyalı: '40 yıllık emeğim var'

Posta Medya'da profesörlüğünün sahte olduğuna ilişkin ortaya atılan iddialara yanıt veren Lakadamyalı, "Benim 40 yıllık emeğim var. Tüm kriterleri karşılıyorum. Benim sahte bir profesör olma şansım yok" dedi. 

Lakadamyalı: '40 yıllık emeğim var'

Alanya Posta Medya'nın 'Gevrek Muhabbet' sohbetine konuk olan ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı, hastanedeki sağlık hizmetlerinden, pandeminin ilçedeki son durumuna ve kendisine yönelik ortaya atılan iddialara karşı soruları yanıtladı. Posta Medya ekibinin sorularını tüm samimiyetiyle yanıtlayan Lakadamyalı, profesörlüğüne yönelik atılan iftiralara karşı da net bir tavır sergileyerek, "Benim 40 yıllık emeğim var. Koyulan kriterlerin hepsini fazlasıyla ben yerine getirdim" dedi. 

PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLAR ARTTI
Pandemide 900 bine yakın poliklinik, 252 bin kişi acil girişinin olduğunu söyleyen Lakadamyalı, "1 yıl içerisinde hastaneden hizmet alan 1 milyon 200 kişi. Acile gelen grub daha çok travma. Poliklinik tarafından da daha çok dahiliye, çocuk, ortopedi. İlk 3 hiç değişmiyor" dedi. Pandemi sonucunda da psikolojik açıdan vakaların arttığını ifade eden Lakadamyalı, "Psikolojik vakalarda da artış var. Son 1,5 yıla yakındır insanlar üzerinde bir kuşatılmışlık var. Özgürlük alanları daraldı. Psikolojik rahatsızlıkların çoğunun altında endişe hali var. Bu salgın sonrası daha da arttı bu nedenle" diye konuştu. 

AKCİĞER TOMOGRAFİSİ DE COVİD'İ GÖSTERİYOR
Hastanede 24 aşı odasının olduğunu söyleyen Lakadamyalı, Alanya'daki aşılamanın yüzde 60'ının hastanede yapıldığını vurguladı. PCR testinin her vakada pozitif çıkmadığını söyleyen Lakadamyalı, "PCR'ın yüzde 60 bir tanı değeri var. Geriye kalan yüzde 40'ın tanısını da akciğer bulgularıyla koyuyoruz. Bu noktada tomografiyi kullanıyoruz. Akciğer tomografisi artık bir PCR kadar değer kazandı bu dönemde. Yani PCR'ı pozitifse covid diyebiliyoruz ama PCR'ı negatifse Covid değil diyemiyoruz" dedi.

'AŞILAMADA OTEL ÇALIŞANLARININ SAYISI ARTMALI'
Delta varyantı ve ilçedeki Covid vakalarına ilişkin de konuşan Lakadamyalı, vakaların son günlerde arttığını belirtti. Ayrıca turizm çalışanlarının aşılama noktasında sayılarının artması gerektiğini söyleyen Lakadamyalı, "Delta varyantı yurt dışından geliyor. Tabii bu kişiler  Türklerle de temas kuruyor. Özellikle de otel çalışanları ile. Aşılama konusunda da otel çalışanlarına ayrıcalık yapıldığını biliyoruz. Bu nedenle de otel çalışanlarının aşılamada sayısı arttırılmalı. Sürekli temas halinde olmalarından dolayı çok ciddi bir tehdit toplum sağlığı açısından. Turizm profesyonellerinin bu işe el atması gerekiyor. Gerekirse istihdamda aşıyı zorunlu hale getirmeleri gerekecek. Çünkü bulaş böyle başlıyor. 

'BULAŞ ARTTI'
Bazı günler tamamen sıfır vakaya düştüğümüz günler oldu. Ama son birkaç haftadır bir hareketlenme var günlük vaka artışında. Ruslar ve Kazakların ağırlıklı olduğu dönemde günlük vizitimizde vaka artışları göze battı. Onların vaka sayılarında bir artış oldu. Ama şu anda Türkler de onları geçmek üzere. İnsan hareketliliği arttığı zaman, temasla birlikte bulaş artıyor" diye konuştu. 

'ELİMİZDEKİ İMKANLARLA GÖREV BAŞINDAYIZ'
Pandemi sürecindeki sağlık hizmetinde randevuda yaşanan aksamalara değinen Lakadamyalı, hekimlerin sadece poliklinik hizmeti vermediğini vurguladı. Hekimlerin pandemi döneminde gecelerini gündüzlerine kattıklarını belirten Lakadamyalı, "Bizim birlikte çalıştığımız 200 hekim arkadaşımız var. Tüm hekimlerimiz Covid ile ilgili birimlerde çalışıyor. Sadece olağan sağlık hizmeti vermiyoruz. Ayrıca Covid aşılama da eklendi. Bir günde 5 farklı birimde çalışan 15-20 hekimden bahsediyoruz. 16 saat, 24 saat çalışan hekimlerimiz var. Sadece mesai saatleri içerisinde çalışmıyorlar. Poliklinikleri hariç çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Mevcut sağlık çalışanlarımızla Covid'i döndürmeye çalışırken, poliklinik hizmeti vermeye çalışıyoruz" diye konuştu. 

'SAHTE BİR PROFESÖR DEĞİLİM'
Lakadamyalı, son zamanlarda 'sahte profesör' iddialarının ortaya atılması üzerine Posta Medya ekibine, profesörlüğü nasıl aldığını anlattı. Kendisine haksızlık yapıldığını ve hukuk önünde kendisine iftira atanlarla hesaplaşacağını belirten Lakadamyalı, "Doçentlik bir sınavla alınıyor. YÖK'ün sınavına giriyorsunuz. Bilimsel çalışmalarınızı 5 hocaya gönderiyorsunuz. Türkiye'nin farklı yerlerinde bulunan alanında profesör olmuş hocalara. 5 kişinin huzurunda da sınava giriyorsunuz. Sonucunda da YÖK tarafından doçentlik veriliyor. Profesörlükte de üniversiteler, profesör alımı ile ilgili ya kendi içinden doçent olanları profesörlükle ilgili bir takım kriterler belirliyor. O kriterlerle birlikte o göreve atıyor. Ya da bir münhal çıkıyor kadro ile ilgili. Profesör adayları başvursun diyor. Dosya hazırlayarak başvuruyorsunuz. Üniversite yine kendisi 5 farklı üniversitenin 5 farklı göğüs hastalıkları profesörüne dosyayı gönderiyor. Dosya değerlendirildikten sonra tıp fakültesi dekanına iletiliyor. Dekanda cevaplara göre bir değerlendirme yapıyor ve hesaplama yapıyor. Sonrasında da dekanlar kuruluna götürüyor. Profesörler yine incelemede bulunuyor, üniversite senatosuna gidiyor. Senatodan sonra da rektörlük tarafından, onaylanıyor. Yani benim sahte bir profesör olma şansım yok. Ben kendimi profesör yapmıyorum. Benim değerlendirmemi yapan herkes birbirinden bağımsız. 

'40 YILLIK EMEĞİM VAR'
Son yıllarda geliştirilen bir indeks var. Kişilerin yaptığı çalışmaların bilimsel niteliği, referans gösterildiği yerler, yaptığı çalışmaların sayısı gibi bir indeks belirleniyor. Bağımsız bir kuruluş çalışmış bunu 200 bine yakın  akademisyenin bir sıralamasını yapmış. Üniversitelere göre de bunu dağıtmış. ALKÜ'nün TIP Fakültesi'nde bir numarada ben varım. H indeksim 18. İftiranın bu kadar büyüğü olmaz. En yüksek puan bana ait. Ne sahtekarlığı? Belgesini gösterebilirim. Ben yapmadım bu araştırmayı. Benim haberim bile yoktu. Kim neyi tartışıyor. Bu artık iftiranın dibi. Böyle birşeyi benim kabul etmem söz konusu bile değil. Kaldı ki profesörlük kadrosuna atanmada benim rolüm sadece 'ben bir adayım ve başvuruyorum'. Ben bu işi gerçekten anlamadım. Bunu asla kabul etmiyorum. Bu bir dava konusu. Dava da açtık. Hukuk önünde herkes hesabını verecek. Benim 40 yıllık emeğim var. Yetersiz isem o zaman söyleseydiler. Koyulan kriterlerin hepsini fazlasıyla ben yerine getirdim. Çok rencide edici bir durum" şeklinde konuştu. 

'SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET ARTTI'
Hastaneye yönelik art arda çıkan olumsuz haberlerin sağlık çalışanlarının verimini düşürdüğünü ve sağlıkçılara yönelik şiddet eğilimi arttırdığına vurgu yapan Lakadamyalı, "Olumsuz arka arkaya çıkan haberler, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti belirgin şekilde arttırdı. Hastanede yönetimi olarak bunun olumsuz yansımalarını görüyoruz" dedi.  -Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2021, 18:22
banner140
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alanyali Ali
Alanyali Ali - 2 hafta Önce

hastanemizi ve fedakar çalışanlarını seviyoruz, başhekimimize kasıtlı yapılan haberleri kınıyoruz, hüseyin doktorumuz iyi ki varsınız şifalar dağıtmaya devam

SIRADAKİ HABER

banner107