banner84

Liderler buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yenikapı Miting Alanı'nda düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne katıldı.

Liderler buluştu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, program öncesinde Başbakan Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Kahraman ve MHP Genel Başkanı Bahçeli ile bir süre sohbet etti.

"Bu tarihi birlikteliği gözümüz gibi koruyacağız"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, "Buradan açık ve seçim ifade etmek istiyorum. Siyasette meydana gelen bu birleştirici tabloyu bozmayacağız. Uzlaşmayı, işbirliğini daha da güçlendireceğiz. Türkiye’yi milletimizle, siyasi partilerimizle 2023 hedeflerine taşıyacağız. Kürt ile Türk ile bunların arasına girenler işte bu hainlerdi. Kürt ve Türk arasındaki bu mikropları temizleyeceğiz. Terör örgütlerini aradan çıkaracağız. İnşallah Türk Kürt alevi - sünni arasındaki muhabbeti daha da geliştireceğiz. Aramıza giren bölücü terör örgütünü de milletimiz arasından çıkaracağız. Hangi mezhepten olursa olsun bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara fırsat vermeyeceğiz. Bir olursa ulaşamayacağımız hiçbir iş yok. Bu tarihi birlikteliği gözümüz gibi koruyacağız, intikam duygusu ile değil adaletle, hukukla hareket edeceğiz. Bu terör örgütü mensuplarından şehit ve gazilerimizin hesabını soracağız. Demokrasiden taviz vermeyeceğiz, özgürlüklerimizi daha da geliştireceğiz. Düşmanlarımızı azaltacak, dostlarımız çoğaltacağız. 15 Temmuz Türkiye’nin mikroplarından temizlendiği gündür. Bugün Türkiye temizlik yapıyor. Devleti kilitleyen, ekonomi daralta unsurları teker teker ortadan kaldırıyoruz" ifadelerini kullandı.


'Bunları temizleyeceğiz'

Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nde konuşan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, “TSK’nın başına bela olan bilahare temizlenmesinde başta zatıalileriniz olmak üzere canlarını ortaya koyan aziz milletimizle yani sizlerle TSK’nı ve emniylet teşkilatımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Tüm şehitlerimize Allahü Teâlâ’dan rahmet diliyorum” dedi

'Yeni bir Türkiye var'

15 Temmuz gecesi yaşananların, bir uzlaşma kapısı araladığını belirten CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Artık yeni bir Türkiye var. Eğer biz bu gücü, bu uzlaşma kültürünü daha da ileriye taşıyabilirsek, çocuklarımıza çok daha güzel bir Türkiye bırakmış olacağız. Önce teşhisi doğru koyacağız ki, tedaviyi doğru yapalım. Bir musubet bin nasihatten evladır. Ben dahil bütün siyasilerin bu musibetten ders çıkarması lazım” açıklamasında bulundu.

“Yeni bir sayfa açalım, geleceğin haritasını çizelim”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli düzenlenen mitingle Türkiye’nin tek yürek olduğunu gösterdiğini belirterek, “Müştereklerimiz, farklılıklarımızdan daha çoktur. Ecdadımızın hayır duaları hepimizin namusuna emanettir. Birliğimizi kararlı şekilde korumalıyız. Kutuplaşma ve cepheleşmeleri bıçak gibi kesmeliyiz. Şehitlerimizin ruhları, nesillerin gelecek ümitleri bizimledir, yanımızdadır. Sizler darbe heveslerini teröristleri kursaklarında bıraktınız, devlete millette meydan okuyan çürümüşleri elinizin tersi ile ittiniz. 15 Temmuz bir dönüm noktasıdır. Nereli olursanız olunuz ülkemin neresinde doğursanız doğunuz, mezhebiniz ne olursa olsun, ‘vatanım, bayrağım, milletim, şehitlerim’ demek için Yenikapı’yı doldurdunuz. Bu ruh devam ettiği müddetçe hiçbir hain bize yanaşamayacaktır. Milli birlik ve kardeşliğimiz sağlam kaldığı sürece hiçbir çıldırmış Türkiye’ye saldırmayı aklından bile geçiremeyecektir. Yeni bir sayfa açalım. Mili bir uzlaşma ile hukukun üstünlüğünü gözeterek, insan hak ve özgürlükleri muhafaza ederek geleceğin haritasını çizelim. Bu arada Türk askeri topyekün darbeci ve suçlu görülmemelidir. Ordu - millet dayanışması canlandırılmalı, mehmetçik gönülden çıkarılmamalıdır. Bu sisli ortamda mazlum vatandaşlarımız ve kamu görevlileri mağdur edilmemelidir. Suçsuzu suçludan ayıracak adalet şuur faal olmalıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2016, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107