banner129

‘Lozan ile bağımsız vatana sahip olduk’

CHP Kadın Kolları Başkanı Didem Karagöz, Lozan Antlaşması’nın Türklerin sınırları belli bağımsız bir vatana sahip olmasını sağladığını söyledi.

‘Lozan ile bağımsız vatana sahip olduk’

Lozan Antlaşması’nın 97’nci yıl dönümü nedeniyle parti binasında açıklama yapan Didem Karagöz, “İsmet İnönü’nün, 24 Temmuz 1923 te imzaladığı Lozan Antlaşması, batı karşısında sürekli gerileyen ve her bakımdan batıya bağımlı hale gelen Türklerin, sınırları belli bağımsız bir vatana sahip olmalarını sağladı. Atatürk,26 Temmuz 1927’de Lozan’ın milli bayram olarak kutlanmasını istedi. Şöyle dedi. ‘’Lozan Antlaşması, Türk tarihinde bir dönüm noktasıdır. Türk milleti için siyasal bir zafer oluşturan bu antlaşmanın Osmanlı tarihinde eşi yoktur. Bu nedenle Lozan görüşmelerinde her türlü siyasal mücadelelere göğüs gererek, sonucu elde etmede büyük bir anlayışlılık göstermiş olan İsmet Paşa’yı, yücelterek anmak görevimdir. Lozan Antlaşması imza gününün, milli bayram olarak kabul edilmesi uygundur.’’ 1950 yılına kadarki 27 sene boyunca, Lozan Barış Bayramı ( Lozan Günü) olarak kutlandı. Ancak 1950 -1960 yılları arasında, Demokrat Parti iktidarında Lozan Günü kutlanmadı, yasaklandı ve hatta unutturulmak istendi. Her ne kadar unutturulmaya çalışılsa da İsmet İnönü, Lozan’ın her yıl dönümünde, gazetelere açıklamalarda bulundu ve gençlerle buluşup Lozan’ın önemini anlatmaya devam etti. Sonuç olarak Lozan Barış Antlaşması, Osmanlının Sevr ile kaybettiği Anadolu’yu tekrar kazandırırken, maddeleri Osmanlı İmparatorluğu için son derece ağır olan Sevr Antlaşmasını geçersiz saydı. Lozan Antlaşması sayesinde tüm taraflar arasındaki anlaşmazlıklar giderildi ve modern Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları tanımlandı. Bu anlaşma ile Türkiye tam bağımsızlığını bütün dünyaya kabul ettirmiş oldu. Türkiye savaş tazminatı ödemedi. Kapitülasyonlar kesin olarak kaldırıldı. Ülke sınırları Irak sınırı hariç belli oldu. Türkiye açısından I. Dünya Savaşı sona erdi. Bizler, Türk devriminin şanlı, onurlu geçmişiyiz. Sevr’i yırtıp Lozan’ı kuranlara, Türkiye’yi Türkiye yapanlara, demokrasinin temelini atanlara selam olsun” dedi. 
'LOZAN İLE DEVLETİMİZ TESCİLLENDİ'
CHP İlçe Teşkilatı’nda Lozan Antlaşması’nın 97’nci yıl dönümü nedeniyle açıklama yapıldı. Parti binasında bir araya gelen yönetim kurulu ve üyeler adına açıklama yapan CHP İlçe Başkan Yardımcısı Gökhan Sipahioğlu, “Emperyalizme karşı kazanılan en büyük başarı, dünya halklarının emperyalizme karşı kazandığını en büyük başarı Anadolu’nun kurtuluş mücadelesi Lozan’dır. Bu mücadele Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığının ve kalıcılığının yegane ilham kaynağıdır. Keza dünyada ezilen, sömürülen pek çok halkta bu mücadeleden aldığı ilhamla bağımsızlığına kavuşmuştur. Lozan Barış Antlaşması ile Avrupalı devletlerin hasta adam olarak nitelendirdiği devletimiz hukuksal olarak tescillenmiş ve sınırları resmen belirlenmiştir. Özetlemek gerekirse, her şey Sevr’in bir basamağı durumundaki Mondros’un yedinci maddesinin uygulaması, bağımsızlık mücadelesini kaçınılmaz, zorunlu kılmasıyla başlamış ve her şey yine Lozan’la bitmiştir. Türkler bir esareti daha geçersiz kılmış ve 143 maddelik Lozan ile özgürlüğe ulaşmışlardır. Bu sonucu bir anlaşmaya Osmanlı İmparatorluğu yerine bağımsız bir devletin kuruluşunu eşit şartlardaki bir anlaşmaya Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarının güçlü devletlerine onaylattılar. Bu noktada uluslararası planda Sevr, milli mücadelenin dününü, Lozan ise yarınını sergiler. Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız ve özgür bir ülke olarak temellerini, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve Lozan Barış Antlaşması’nın mimarı İsmet İnönü’ye minnet ve şükranlarımızla. Lozan Barış Antlaşması’nın 97’inci yılını hep bir birlikte kutluyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2020, 18:23
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107