banner84

Maliyet artışı zam habercisi

Ürünlerde ki girdi maliyetlerinin artışı sonrası Yenialp, esnafın kalkınabilmesi için ürünlere zam yapılacağının sinyalini verdi.

Maliyet artışı zam habercisi

Dolar kurundaki hızlı yükseliş sonrası hem üretici hemde tüketici ciddi anlamda etkilendi. Maliyetlerin artışı sonucunda üreticiler ürünlerine zam yapmak zorunda kalırken, tüketici ise parasının değer kaybetmesi sonucu gelen zamlar karşısında ne yapacağını bilemez hale geldi. Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, dolar ve euro kurundaki artışın diğer piyasaları olumsuz yönde etkilediğini açıkladı.
'ZAMLARI YANSITMAZSAK AYAKTA KALAMAYIZ'
Geçmiş zaman ile bugün arasında kıyas yaparak aradaki maliyet artışı hakkında bilgi veren Yeinalp, “Bundan bir ay önce 4.5 TL’ye sattığımız şeker bugün 8.5 TL oldu. Bu da yüzde 100 zam anlamına geliyor, girdi maliyetinin artması nedeniyle bu zamları vatandaşa yansıtmak zorundayız. Eğer zamları yansıtmazsak raflarımızda yeni ürünleri kesinlikle koyamayız. Raflara ürün koyamazsak ürünlerimiz tükenir ve ticaret de yapmazsak ayakta kalma şansımız kesinlikle olmaz. Dolayısıyla ürünlerimize gelen girdi maliyetlerini bizde vatandaşa yansıtıyoruz. Bugün üç liraya aldığımız ürünü ertesi gün yedi liraya alıyoruz ve onun da üzerine illaki kar marcımızı koyuyoruz. Bizim de giderlerimiz var, dükkan, kira ve personel giderlerimiz var. Piyasada bir tekelleşme var. Fiyatı kendi belirleyen üç harfli mağazalar var ve bunlar da esnafı kötü yönde etkiliyor. Ürünü alırken de satarken de fiyatları kendileri belirliyorlar. Bunların piyasaya olumsuz yönde etkileri var. Bu zamlar böyle devam ettiği müddetçe insanlarımızın alım güçleri çok azalıyor.” dedi. -Ekmel YILMAZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107